dsc1294Mszą św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego sprawowaną w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy upamiętniono w Radzyniu Podlaskim 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Po Mszy św. delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele Świętej Trójcy.

Eucharystię sprawowali: proboszcz parafii ks. kan. Jarosław Sutryk oraz ks. kan. Mariusz Zaniewicz - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej w Siedlcach, który wygłosił homilię. Kaznodzieja podkreślił, że obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego powinny nas prowadzić do przemiany życia, pogłębienia wiary. Zacytował słowa św. Jana Pawła II: „Potrzeba dzisiaj bardzo światu, a także naszej Ojczyźnie, ludzi dojrzałej wiary, którzy z odwagą wyznają Chrystusa w każdym miejscu i w każdej sytuacji”. - Człowiek dojrzałej wiary to człowiek, który ma serce otwarte, widzi wszystko w sprawiedliwości, ale idzie jeszcze krok dalej: sprawiedliwość prowadzi go do miłości miłosiernej. Nazywa wszystko po imieniu - bo nie chcemy udawać, że nie było 13 grudnia 1981 r., nie chcemy udawać, że za trzy dni nie padły strzały na kopalni Wujek, nie chcemy udawać, że nie było internowanych, nie chcemy udawać, że pośród naszych rodzin niektórzy nasi ojcowie, dziadkowie z różnych przyczyn stawali po drugiej stronie – mówił ks. Mariusz Zaniewicz. - Chcemy być sprawiedliwi, ale nie chcemy zatrzymywać się tylko na sprawiedliwości…Z tych doświadczeń pragniemy uczyć się dojrzałej wiary, a ona jest możliwa, będzie skuteczna i owocna, gdy będziemy wchodzili w relację z żywym i prawdziwym Bogiem, którego będziemy słuchali, którym będziemy się karmili i któremu będziemy oddawali wszystkie sprawy, jakie nosimy w sercu. 

W uroczystości uczestniczyli: wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, członkowie NSZZ "Solidarność" Oddział Radzyń Podlaski z przewodniczącym Jerzym Bednarczykiem oraz przedstawiciele radzyńskich samorządów: Powiatu ze starostą Szczepanem Niebrzegowskim i wicestarostą Michałem Zającem, Miasta z burmistrzem Jerzym Rębkiem i przewodniczącym Rady Miasta Adamem Adamskim oraz radnym Jarosławem Zaprzalskim a także gmin: Radzyń Podlaski z wójtem Wiesławem Mazurkiem, Borki z wójtem Radosławem Sałatą, Komarówka z wójtem Ireneuszem Demianiukiem i gminy Wohyń z Tomaszem Jurkiewiczem.

Po Mszy św. w Sanktuarium MBNP delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, stojącym przy kościele Świętej Trójcy.

_DSC1290
_DSC1291
_DSC1293
_DSC1294
_DSC1295
_DSC1296
_DSC1298
_DSC1299
_DSC1301
_DSC1302
_DSC1306
_DSC1310
_DSC1312
_DSC1314
_DSC1316
_DSC1320
_DSC1321
_DSC1322
_DSC1325
_DSC1327
_DSC1332
_DSC1341