Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listpada w kościele Świętej Trójcy została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny, następnie odbyła się uroczystość na placu Wolności,odczas której okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Jerzy Rębek, a delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem NIepodległości.
Od niepamięci zachowaj nas, Panie!
Uroczyste obchody Święta Niepodległości w Radzyniu Podlaskim rozpoczęły się od Mszy św. w historycznym kościele Świętej Trójcy, koncelebrowanej przez gospodarz miejsca – dziekana radzyńskiego ks. kan. Krzysztofa Pawelca, ks. prał. dr Mieczysława Głowackiego z Sądu Biskupiego w Siedlcach oraz kustosza Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy ks. kan. Jarosława Sutryka.
- Czy jest sens obchodów świąt narodowych? - pytał w homilii ks. Mieczysław Głowacki. - Jest sens, bo naród, który traci pamięć, przestaje istnieć jako naród, staje się zbiorowiskiem osób zamieszkujących czasowo dane terytorium. Od niepamięci zachowaj nas, Panie! - odpowiedział kaznodzieja. Zastanawiał się również nad sensem powstań narodowych. - Nawet to, które miało najmniejsze szanse na powodzenie – Powstanie Styczniowe miało głęboki sens, bo z pamięci o nim wyrosło pokolenie, które wywalczyło niepodległość. Wśród tych, których ten zryw narodowy ukształtował, był Józef Piłsudski.
Kapłan wspominał też wielkich twórców polskiej niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego. - Różniło ich wiele, ale łączyło staranie, by Polska wróciła na mapę Europy. To, co chcieli nam przekazać, ci wielcy i anonimowi Polacy walczący o wolność Polski, zawiera się haśle: „Bóg, Honor i Ojczyzna”, do dziś obecnym na sztandarach – wskazywał ks. Mieczysław Głowacki i podkreślał: - Nie zginie naród, który ma wiarę. Nie podcinajmy korzeni, z których wyrastamy. - Co stanowi te korzenie? - tu kaznodzieja zacytował słowa św. Jana Pawła II: „Moja Ojczyzna zagrożona przez dwóch sąsiadów przetrwała i trwa do dziś, bo niesie ze sobą wielką kulturę ducha”. Na zakończenie przypomniał 5 prawd Polaków spod znaku Rodła: „Jesteśmy Polakami. Wiara naszych Ojców jest wiarą naszych dzieci. Polak Polakowi bratem. Co dzień Polak Narodowi służy. Polska matką naszą”
Po Mszy świętej uczestnicy obchodów przeszli na plac Wolności, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Uległość wobec zła prowadzi do katastrofy
Uroczystość pod pomnikiem Niepodległości w Radzyniu w Narodowe Święto Niepodległości rozpoczęła się w południe od wciągnięcia flagi na maszt i odśpiewania Hymnu Narodowego. W ten sposób mieszkańcy miasta i regionu włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”.
Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Radzynia Jerzy Rębek. Mówca wskazał analogie w obecnej sytuacji międzynarodowej i wewnętrznej Polski do tych, jakie przyczyniły się do upadku Rzeczypospolitej. - Obecnie boleśnie się przekonujemy, że historia kołem się toczy. Coraz wyraziściej dociera do nas, że - jak pisał Wyspiański w „Weselu” - „to, co było, może przyjść”. Obserwujemy z niepokojem, że aktualna sytuacja jest w wielu aspektach analogiczna do tej, w jakiej znajdowała się Rzeczpospolita przed upadkiem i rozbiorami…W wieku XVIII Polacy podjęli wielki wysiłek reformy państwa. Ten jednak został zniweczony zarówno przez agresję sąsiadów, jak i wewnętrzną zdradę, która przeszła do historii pod mianem Targowica. - Podobnie jest obecnie, gdy Polska wielkim wysiłkiem podnosi się z zapaści, w jakiej była pogrążana przez dekady – wskazywał Burmistrz Radzynia. - Na drodze rozwoju, jak przed ponad dwoma wiekami, stoją nasi sąsiedzi, którzy obecnie posługują się podobnymi, może bardziej wyrafinowanymi metodami manipulacji, ingerencji w wewnętrzne sprawy Polski, wprowadzania wewnętrznych konfliktów, niepokojów, hamowania niezbędnych reform. - Z wielką determinacją podejmowane są działania, by nasze państwo było silne gospodarczo, sprawiedliwe, uczciwe, niezależne i bezpieczne. Budowany jest nasz potencjał gospodarczy. Również w naszej małej Ojczyźnie – w Radzyniu i w powiecie radzyńskim realizowane są dziesiątki inwestycji poprawiających bezpieczeństwo i komfort życia codziennego, odbudowujące nasze dziedzictwo narodowe. Jednak i obecnie mamy grupę wewnątrz naszego kraju, mieniąca się jej elitą, która występuje na zewnętrznych forach przeciwko interesom własnej Ojczyzny. -
Mówca wspomniał też o problemach ostatnich lat: pandemii koronawirusa, konieczności ochrony wschodniej granicy i wojnie na Ukrainie. - Z przerażeniem obserwujemy, że metody agresora nie zmieniły się od wieków, a możni tego świata przez całe dziesięciolecia tolerowali przejawy agresji i łamania podstawowych praw człowieka. Nawet dziś nie chcą wyciągnąć konsekwencji ze swej błędnej polityki. Przez bierność, uległość, dbanie o własny komfort i biznes wspierają agresję rosyjską, a nawet rzucają kłody pod nogi tym, którzy ratują ich bezpieczeństwo i honor. Okazuje się, że uległość wobec zła prowadzi do katastrofy: z tych doświadczeń powinna wypływać nauka, iż nie wolno tolerować zła, które pojawia się coraz częściej w naszej codzienności. Na jego przejawy społeczeństwo musi reagować natychmiast i w sposób zdecydowany.
Na zakończenie Burmistrz Jerzy Rębek dziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają działania zmierzające do budowy niepodległości naszego kraju, bezpieczeństwa i dobrobytu naszej wielkiej Ojczyzny, ale także naszej Ojczyzny małej – miasta i regionu. Złożył podziękowania także tym, którzy wspierają walczących o wolność Ukraińców. - Życzę Państwu, aby dziedzictwo Polski, a także naszego miasta, ośmielało nas do wytrwałości i ofiarności, aby umacniało w niestrudzonych wysiłkach, podejmowanych co dzień na nowo, by budować naszą wspólną przyszłość w oparciu o chwalebną przeszłość. Troszczmy się o wolność i zdobywajmy ją na nowo swoją pracą dnia codziennego. Budujmy przyszłość na zdrowych fundamentach nieprzemijających wartości, które nasi przodkowie zamknęli w haśle: Bóg-Honor-Ojczyzna – zakończył przemówienie Burmistrz Radzynia.
Warto być Polakiem
Następnie głos zabrał Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, który dziękował uczestnikom uroczystości, szczególnie młodzieży, za liczną obecność, będącą świadectwem patriotyzmu. Podkreślił, że do upadku Rzeczpospolitej przyczynili się nie tylko imperatorowie sąsiednich państw, ale również zdrajcy własnej Ojczyzny. Zjednoczenie Polaków pozwoliło przeciwstawić się złu zniewolenia. - Warto być Polakiem, warto podejmować wysiłki, by Polska była silnym europejskim krajem, bo tylko z silnymi liczą się inni – podkreślił Robert Gmitruczuk.
Na zakończenie uroczystości wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Niepodległości delegacje samorządów złożyły delegacje placówek oświatowych – przedszkoli, szkół, samorządów, służb mundurowych, instytucji, stowarzyszeń, i zakładów pracy. Była obecna również duża grupa uchodźców z Ukrainy, przebywająca w Radzyniu.
Uroczystość uświetniła obecność pocztów sztandarowych, Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. rtm. Wincentego Zawadzkiego oraz delegacji żołnierzy Składu Bezwola 2 Regionalnej Bazy Logistycznej, harcerzy oraz radzyńskich motocyklistów.