Miasto Radzyń Podlaski otrzymało wyróżnienie w konkursie „Gmina Przyjazna Seniorom”, a opiekun Miejskiego Klubu Seniora Stanisław Wachnik został laureatem konkursu „Aktywny Senior”. Wręczenie dyplomów odbyło się podczas Wojewódzkiego Dnia Rodziny zorganizowanego 7 września na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.
Organizatorzy konkursów to Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie.
Do konkursu „Gmina Przyjazna Seniorom” wpłynęło 39 zgłoszeń. Radzyń znalazł się w gronie 10 samorządów, które otrzymały wyróżnienia (Radzyń, Bełżyce, Tarnogród, Kodeń, Kraśnik, Puławy, Lublin, Wojcieszków, Strzyżewice, Biała Podlaska). Laureatami konkursu zostały samorządy Chełma, Łukowa, Nałęczowa oraz gmin Tyszowce i Leśniowice.
Stanisław Wachnik znalazł się w gronie 5 laureatów konkursu „Aktywny Senior”, których jury konkursu wybrało spośród 30 kandydatów. Podczas prezentacji podkreślono, że Stanisław Wachnik prowadzi Miejski Klub Seniora, szczególne serce i aktywność wykazał podczas pandemii koronawirusa, z wielkim zaangażowaniem pomagając samotnym i niepełnosprawnym seniorom w robieniu zakupów, kontaktowaniu ich z lekarzami czy pomagając załatwiać sprawy urzędowe.
W trakcie spotkania wyróżniono również rodziny zastępcze oraz rodzinne domy dziecka.
Podczas tegorocznego Wojewódzkiego Dnia Rodziny w szczególny sposób akcentowano problematykę seniorską oraz rodzin zastępczych.
W wydarzeniu wzięło udział ponad 500 osób z całego województwa, w tym m.in. 8-osobowa reprezentacja Radzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w zabytkowym kościele na terenie skansenu, którą sprawował ks. prałat Tadeusz Pajurek - proboszcz i kustosz Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie. W homilii wskazał Świętą Rodzinę jako wzór dla współczesnych rodzin. Kaznodzieja zaapelował o modlitwę o dobre, święte, silne Bogiem rodziny, które stałyby się zaczynem zmian w dobie kryzysu rodziny. Dziękował rządowi, samorządom, instytucjom wspierającym rodziny w trudnym czasie.
Jak podkreślił Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, w województwie lubelskim co 5 mieszkaniec ma ponad 60 lat. - Władze województwa szukają form aktywności dla seniorów. Zadaniem państwa i samorządów jest pomagać seniorom, aby jesień życia mogli przeżyć godnie. Chcemy pokazywać, że seniorzy mogą być aktywni, mogą przekazywać młodszym swą mądrość życiową. - Marszałek Jarosław Stawiarski podkreślił również, że ok. 7,2 tys. dzieci w Polsce żyje poza biologicznymi rodzinami, z tego 5,6 tys. w rodzinach zastępczych i pieczy zastępczej, która daje namiastkę rodziny, jest „bardzo ważnym ogniwem w dawaniu miłości, bezpieczeństwa, pewności jutra i wzorów postępowania”.
- Przez dzisiejsze święto i wyróżnienia dla rodzin zastępczych pragniemy docenić tych, co wzięli dzieci pod opiekę – powiedziała Dyrektor Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzata Romanowska. Dodała, że w województwie lubelskim ok. 3,8 tys. dzieci żyje poza rodzinami biologicznymi, funkcjonuje tu ok. 80 rodzin zastępczych zawodowych.
Na terenie powiatu radzyńskiego znajduje się jedna rodzina zastępcza zawodowa i około 50 rodzin zastępczych spokrewnionych i niezawodowych. Na stronie Powiatu można znaleźć informacje i ogłoszenie dotyczące naboru kandydatów na rodziny zastępcze.