W sobotnie przedpołudnie 3. września na placu Wolności odbyło się radzyńskie Narodowe Czytanie. Wydarzenie zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego. Tym razem tematem – w Roku Romantyzmu i z okazji 200 rocznicy publikacji - były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.
Jak podkreśliła na wstępie dyrektor Biblioteki Grażyna Kratiuk, intencje Narodowego Czytania to popularyzacja czytelnictwa, podkreślenie potrzeby dbałości o język ojczysty, ukazywanie bogactwa literatury polskiej, a także dawanie wyrazu jedności narodowej i dumy z bycia Polakiem, prezentacja dorobku kulturowego wspólnego dla nas wszystkich, poświadczającego nasze związki z kulturą europejską.
- Twórczość wieszczów świadczy o naszej tożsamości kulturowej i obecności w Europie, bo nie jesteśmy tu przybyszami – powiedział burmistrz Jerzy Rębek. Podkreślił wagę duchowych wartości w życiu człowieka i wiary katolickiej, która jest elementem naszej tożsamości narodowej. Za przygotowaną uroczystość i całokształt pracy dziękował dyrektor Grażynie Kratiuk i całemu zespołowi MBP.
Starosta Szczepan Niebrzegowski przypomniał, że przez 123 lata zaborów język polski jako element tożsamości narodowej był prześladowany przez zaborców. - Poeci romantyczni przez swe utwory przyczyniali się do zachowania i rozwoju języka, budzili patriotyzm, a to patriotyzm prawił, że po latach niewoli staliśmy się wolnym narodem – podkreślał Starosta. Zadeklarował pomoc we wszelkich przedsięwzięciach Miejskiej Biblioteki Publicznej, które jest nie tylko wypożyczalnią książek, ale instytucją pełniącą wiele funkcji, oferującą różnorakie działania kulturalne i oświatowe. Wskazał, że MBP pełni również funkcję biblioteki powiatowej.
Następnie Jolanta Sawczuk-Kapica odczytała okolicznościowy List Prezydenta Andrzeja Dudy.
Prezyden napisał w nim m.in.: „Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą (…). Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa”.
Fragmenty wybranych „Ballad i romansów” najpierw odczytali włodarze: Burmistrz Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski. Następnie - mieszkańcy Radzynia – wylosowani spośród tych, którzy zgłosili chęć uczestniczenia w akcji. W tym gronie byli: Natalia Lipska, Anna Kiertych, Agnieszka Krochmal, Anna Michalak, Paweł Kot, Emilia Buchaj, Urszula Pietras i Mirosława Ziobro. Czytający otrzymali od Biblioteki upominki książkowe. Zebrani wysłuchali także wspaniałych wykonań muzycznych utworów Adama Mickiewicza w wykonaniu duetu Wojciech Molas Gil oraz Barbara Bloch.
Radzyńska edycja Narodowego Czytania to genialna literatura w ciekawych interpretacjach słownych i muzycznych, dużo dobrego humoru, interesująca scenografia, którą tworzyła wystawa poświęcona Adamowi Mickiewiczowi przygotowane przez Panie Bibliotekarki – no i wspaniała pogoda.