dsc 127123 czerwca odbyła się jubileuszowa 40. edycja „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Gościem był kapitan Krzysztof Baranowski – jeden z najsłynniejszych polskich żeglarzy, który jako pierwszy Polak dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską. Spotkanie rozpoczęła uroczystość odsłonięcia tabliczki na Skwerze Podróżników, po czym mieszkańcy miasta i powiatu wysłuchali opowieści pt. „Samotny Żeglarz”.

W spotkaniu udział wzięli: Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Wicestarosta Radzyński Michał Zając. Krzysztof Baranowski swoją opowieść rozpoczął od historii o tym, jak zainteresował się żeglarstwem. Głównym powodem było to, że jak widział ludzi pływających na łódkach to sobie beztrosko siedzieli i nic nie robili. On też tak chciał. Natomiast kapitanem został z wygody. Przejawiając niechęć do gotowania zaobserwował, że kapitan był jedyną osobą na statku, która nie musiała wykonywać tego obowiązku podczas dyżurów. Jednak po zdobyciu tytułu podjął się tego przykrego dla niego obowiązku z powodu rezygnacji kucharza. Wszystko po to, by móc wziąć udział w 15-miesięcznym rejsie do Ameryki Południowej. Wcześniej zapisał się na kulinarny kurs organizowany przez Ligę Kobiet, gdzie był jednym mężczyzną. Nikt mu nie wierzył, że wybiera się w długi rejs. Mówiono, że powodem jego udziału w kursie jest chęć zdobycia dodatkowych uprawnień jako kucharz w restauracji.

W dalszej części spotkania podróżnik opowiadał o odbytych rejsach zbudowanymi przez siebie jachtami – „Polonezem”, „Pogorią” i „Fryderykiem Chopinem”. Zdradził też, w jaki sposób zdobywał środki na ich budowę. Ciekawym wątkiem spotkania była opowieść o „Szkole Pod Żaglami”, którą wymyślił podczas rocznego rejsu z żoną i dziećmi. Nie chcąc, by w tym czasie dzieci straciły rok nauki w szkole wcielił się w rolę nauczyciela przedmiotów ścisłych, natomiast jego żona uczyła przedmiotów humanistycznych. Okazało się, że zdało to egzamin, wtedy pomyślał, że podobne rejsy można organizować dla młodzieży.

Na zakończenie spotkania, zgodnie z tradycją, Krzysztof Baranowski otrzymał z rąk wicestarosty karykaturę swojej postaci. Następnie wszyscy zainteresowani mogli nabyć książki kapitana i otrzymać dedykację. Rozmowom o żeglarstwie też nie było końca.

Na „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami” zaprosił Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, a także organizatorzy: Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”. Sponsorami wydarzenia byli: firma drGerard, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim. Patronat nad spotkaniem objął ogólnopolski miesięcznik „Poznaj Świat”, portal Kocham Radzyń Podlaski, Telewizja Radzyń, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń i Informator Powiatowy.

Więcej informacji o wydarzeniu dostępnych jest na http://www.podroznik-radzyn.pl/podroznicy/161-krzysztof-baranowski.html

Red.
fot. Tomasz Młynarczyk

DSC_1144
DSC_1150
DSC_1152
DSC_1154
DSC_1159
DSC_1164
DSC_1179
DSC_1192
DSC_1201
DSC_1207
DSC_1214
DSC_1216
DSC_1218
DSC_1221
DSC_1223
DSC_1231
DSC_1235
DSC_1245
DSC_1247
DSC_1252
DSC_1264
DSC_1271
DSC_1273
DSC_1274
DSC_1278
DSC_1286
DSC_1296
DSC_1300
DSC_1313