lekarze mBiała Niedziela odbyła się w Radzyniu 26 czerwca w budynku I Liceum Ogólnokształcącego. Na pacjentów czekało 10 lekarzy różnych specjalności z I Wojskowego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Kilkaset wizyt w pracowniach zamienionych na gabinety lekarskie i setki wykonanych badań to znak, że takie inicjatywy są potrzebne i oczekiwane przez mieszkańców miasta i powiatu. Była to trzecia edycja wydarzenia, które zostało zorganizowane przez Powiat Radzyński we współpracy z Miastem Radzyń Podlaski.

W założeniu każdy lekarz miał przyjąć 25 pacjentów, w praktyce wizyt było więcej, często ponad 30. Rejestracja rozpoczęła się o godz. 9.00, „numerki” wyczerpały się już o godz. 10. Na chętnych do konsultacji czekali specjaliści: kardiolog (2 lekarzy), dermatolog, ortopeda, neurolog, ginekolog, geriatra, chirurg urolog, laryngolog i pulmonolog. Można było również wykonać bezpłatne badania słuchu, kości w kierunku osteoporozy, wykonać spirometrię i cytologię. - Niedziela nie była stracona. Pacjenci przychodzą z konkretnymi problemami zdrowotnymi, mają świadomość, że badania profilaktyczne dużo dają – podsumowuje koordynatorka akcji Jadwiga Soćko i dodaje, że osoby, u których stwierdzono choroby wymagające kontynuowania leczenia i które wyrażą taką zgodę, będą leczone w Klinicznym Szpitalu Wojskowym w Lublinie.

Lekarze z I Wojewódzkiego Szpitala Wojskowego w Lublinie od prawie 20 lat jeżdżą na Białe Niedziele do różnych miejscowości na terenie województwa lubelskiego. Z okazji do bezpłatnych konsultacji u specjalistów i badań – bez konieczności wielomiesięcznych oczekiwań - korzysta wiele osób. - Dzięki szybkiej interwencji w przypadku stwierdzenia nowotworów udało się uratować zdrowie i życie wielu osób – mówi Jadwiga Soćko.

Akcja po raz trzeci organizowana jest w I LO, którego organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe. - Mamy już doświadczenie, wiemy, jak się przygotować, jacy lekarze przyjadą, czego oczekują od organizatora – zapewnia dyrektor szkoły Ewa Grodzka. Tym razem Panią Dyrektor spotkała miła niespodzianka: w gronie lekarzy znalazła się absolwentka szkoły Agata Tomczyk.
W szkole przygotowane są gabinety przyjęć i punkty badań, a także ciepły posiłek dla gości.

Akcję finansują w równym stopniu Starostwo i Miasto, wspierali ją organizacyjnie, pełniący dyżur w Biała Niedzielę pracownicy Starostwa Powiatowego (Agata Pasek), podległego mu I LO (dyrektor Ewa Grodzka, wicedyrektor Mirosław Juszczyński, Beata Fijałek) i Urzędu Miasta (Monika Leszak i Stanisław Wachnik)..

P1014214
P1014216
P1014217
P1014218
P1014219
P1014220
P1014221
P1014224
P1014227
P1014228
P1014230
P1014233
lekarze_m