plakatStarosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Radzyński Ośrodek Kultury zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Elżbiety Dzikowskiej pt. „Uśmiech Świata”. Wydarzenie odbędzie się 10 czerwca w Galerii „Oranżeria” ROK. Początek o godz. 18.00.

Wystawa prezentuje najpiękniejsze uśmiechy świata, sfotografowane na różnych kontynentach przez Elżbietę Dzikowską, znaną m.in. z legendarnego programu „Pieprz i Wanilia”, zrealizowanego dla TVP wraz z Tonym Halikiem. Sztuka fotograficzna naszej znanej podróżniczki skłania do przemyśleń nad wieloma problemami, które nurtują świat, nad wielokulturowością naszego globu, jego różnorodnością, szacunkiem dla innych od nas ludzi.

Uśmiech zbliża i jednoczy ludzi, czyni nas piękniejszymi, młodszymi, życzliwszymi, optymistyczniej nastawionymi do świata. Uśmiech ułatwia życie, jest najlepszym terapeutą i dostępnym dla każdego językiem międzynarodowym. – Spotkanie z fotografią w tak pozytywny sposób ukazującą świat, niosącą, oprócz walorów artystycznych, ważne przesłanie uwrażliwienia społeczeństwa na sprawy różnorodności kulturowej, tolerancji i pokoju, będzie niezapomnianym wydarzeniem w życiu mieszkańców Radzynia i Powiatu Radzyńskiego w trudnych czasach niepokoju i wojny za naszą wschodnią granicą – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury.
Podczas wernisażu Elżbieta Dzikowska odbierze tytuł „Honorowego Obywatela Powiatu Radzyńskiego”.

Red.


Elżbieta Dzikowska urodziła się 19 marca 1937 roku w Międzyrzecu Podlaskim, który ówcześnie administracyjnie należał do powiatu radzyńskiego. Jest historykiem sztuki, sinologiem, reżyserem i operatorem filmów dokumentalnych, podróżniczką, autorką wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej.
Jej droga na szczyty nie była łatwa. Za swoje odważne decyzje często musiała płacić wielką cenę. Krótko po wojnie działała w młodzieżowej organizacji antykomunistycznej, za co trafiła m.in. do aresztu Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Warszawskiej 5a w Radzyniu Podlaskim.
W świecie wielkich podróżników wybierała własną drogę, przecierając szlaki kolejnym globtroterkom. Wraz z mężem Tony Halikiem zrealizowała około 300 filmów ze wszystkich kontynentów dla Telewizji Polskiej oraz prowadziła cieszący się dużym zainteresowaniem podróżniczy program telewizyjny pt. „Pieprz i wanilia”.
Elżbieta Dzikowska jest autorką kilkunastu książek podróżniczych, w których opisuje odległy nie tylko geograficznie, ale również kulturowo świat. Ponadto wydała serie książek „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!” oraz „Polska znana i mniej znana”, w których promuje m.in. powiat radzyński.
W 2016 roku została uhonorowana na Skwerze Podróżników w Radzyniu Podlaskim, gdzie w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” odsłoniła swoją tabliczkę.