dsc 0591Podczas centralnych obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, które odbyły się 30 maja w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu. Odznaczeniem tym uhonorowanych zostało 96 samorządowców w Polsce, 6 w województwie lubelskim. Włodarz Radzynia był jedynym odznaczonym w powiecie radzyńskim.

W uroczystości wzięli udział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz wiceminister Paweł Szefernaker.
- Wielkie podziękowania za Wasze zaangażowanie i czas, jaki poświęcacie na działania na rzecz innych. Medale, które wręczę są symbolicznym dowodem Waszych osobistych wielkich zasług dla lokalnych wspólnot i całego państwa polskiego – powiedział podczas uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego szef MSWiA Mariusz Kamiński.
- Państwo polskie to również samorząd. Ze wszystkimi strukturami państwa, instytucjami publicznymi, tworzymy państwo, które ma służyć obywatelom. Wspieramy się, uzupełniamy, rozwiązujemy trudne sytuacje, aby nasi obywatele żyli godnie i bezpiecznie – dodał minister M. Kamiński. Podczas swojego przemówienia minister zwrócił również uwagę na to, że współpraca wszystkich instytucji publicznych jest kluczowa, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia i wojna w Ukrainie.
- Podczas pandemii zaangażowanie na rzecz lokalnych wspólnot było z Waszej strony bardzo duże. Wasz udział w Narodowym Programie Szczepień był kluczowy dla zdrowia i życia naszych obywateli – podkreślił szef MSWiA.
Minister nawiązał również do obecnych wydarzeń w Ukrainie. - To, co robiliście w ostatnich miesiącach na rzecz uchodźców z Ukrainy, było wspaniałe. Gdyby nie takie osoby jak Wy, które potrafiły skoordynować pracę tysięcy wolontariuszy, nie byłoby tego efektu – powiedział Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji i dodał: - Z dnia na dzień pojawiły się u nas setki, a później miliony uchodźców z Ukrainy. To byli ludzie, którym trzeba było okazać empatię, zapewnić pierwszy posiłek i dach nad głową. To się udało dzięki naszym obywatelom i dzięki Wam.

Odznaki Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego została ustanowiona rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 czerwca 2015 r. Nadaje ją minister spraw wewnętrznych i administracji za szczególne zasługi na rzecz samorządu, np. za szczególne zasługi w działalności w jednostkach samorządu terytorialnego oraz ich związkach i stowarzyszeniach.
Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzony jest corocznie 27 maja, w rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych wyborów, które odbyły się do organów gmin w 1990 r. Święto obchodzone jest w związku z uchwałą Sejmu z 2000 r., podjętą z okazji 10-lecia samorządu terytorialnego.

źródło: https://www.gov.pl/web/mswia