Powiatowy Dzień Strażaka obchodzony był w Radzyniu 14 maja. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną w kościele pw. Św. Anny i Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Podczas uroczystego apelu przed budynkiem Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej zostały wręczone medale, odznaczenia i awanse. - To święto jest okazją do podziękowania strażakom za ogromny wkład polskich strażaków w bezpieczeństwo naszej Ojczyzny – podkreślił Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski
Mszę św. sprawowali: ks. kan. Henryk Och – gospodarz miejsca i jednocześnie kapelan strażaków powiatu radzyńskiego, a także Diecezjalny Kapelan Strażaków ks. kan. Andrzej Biernat oraz wicedziekan dekanatu radzyńskiego, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy ks. kan. Krzysztof Pawelec.
W uroczystości uczestniczyli strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, przedstawiciele samorządów: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek, wójtowie gmin powiatu radzyńskiego.
W homilii ks. kan. Andrzej Biernat przywołał postaci dwóch świętych: patrona strażaków św. Floriana i patrona dnia św. Macieja Apostoła. Wskazał ich jako tych, którzy moc do pomagania ludziom czerpali z jedności z Bogiem. - Obchodząc Dzień Strażaka, przyszliśmy do Boga, by się umocnić i iść do ludzi z mocą Bożą. Każdy człowiek, który jest zjednoczony z Panem Bogiem, umie się pochylić nad człowiekiem, szczególnie potrzebującym - mówił Diecezjalny Kapelan Strażaków.
Uroczystość na terenie Komendy Powiatowej PSP rozpoczął brygadier Sylwester Wiąckiewicz. Powiatowy Komendant PSP w Radzyniu Podlaskim poinformował o sytuacji strażaków w powiecie radzyńskim. Na terenie powiatu oprócz Państwowej Straży Pożarnej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego należy 11 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W 2021 roku strażacy ochotnicy otrzymali z budżetu państwa 425 tys. zł dotacji. - Były to jak dotąd największe pieniądze przekazane z budżetu Ochotniczym Strażom Pożarnym powiatu radzyńskiego – skomentował bryg. Sylwester Wiąckiewicz. W ubiegłym roku Komenda Powiatowa wzbogaciła się o dwa wozy strażackie: ratowniczo-gaśniczy (dzięki wsparciu rządowemu, Komendy Wojewódzkiej PSP oraz samorządów powiatu radzyńskiego), a także operacyjny zakupiony ze środków tutejszej komendy.
Podczas uroczystości zasłużeni strażacy otrzymali medale, odznaki oraz awanse zawodowe. Za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej Brązowym Krzyżem Zasługi został odznaczony Druh Janusz Korczak. Obowiązki Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Radzyniu Podlaskim Lubelski Komendant Wojewódzki powierzył st. kapitanowi Dariuszowi Niedzieli. Świadczenia ratownicze Komendant Powiatowy w Radzyniu Podlaskim przyznał 10 druhom OSP.
List okolicznościowy Wicepremiera Rządu RP, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina skierowany do strażaków odczytał Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek. „Wasza trudna i niebezpieczna misja jest dla nas symbolem poświęcenia i odwagi. W obliczu pożarów niebezpieczeństw i katastrof jesteście pierwsi wśród ratowników, którzy z narażeniem życia niosą pomoc potrzebującym” – napisał wicepremier Jacek Sasin i przypomniał, że w Radzyniu misja strażacka trwa od 1894 roku dzięki inicjatywie pn. Towarzystwo Straży Ogniowej. „Wasze środowisko kształtowało kolejne pokolenia w etosie służby i poświęcenia drugiemu człowiekowi” - odczytał Burmistrz Jerzy Rębek, który dołączył również podziękowania strażakom w imieniu własnym i mieszkańców Radzynia. - Wasza pomoc jest nieoceniona, dzięki wam czujemy się bezpieczni, nie tylko własne przypadkach pożarów, ale także zdarzeń drogowych.
Do tych ostatnich słów nawiązał Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk. Podziękował strażakom za ich pracę i poinformował, że za kilkanaście dni w Radzyniu zostaną podpisane dwie umowy na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 z Międzyrzeca do Radzynia i z Kocka do Radzynia.
Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski podkreślił, że tegoroczne obchody Dnia Strażaka połączone są z jubileuszem 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej. - W 30-lecie powstania PSP weszła w życie Ustawa o Ochotniczej Straży Pożarnej, w ramach której weteranom ochotniczej służby zostały przyznane świadczenia – podkreślił Komendant Wojewódzki PSP. Wskazał, że ostatnie lata przyniosły strażakom dodatkowe zadania związane z pandemią, atakiem hybrydowym Białorusi na wschodnią granicę Polski i kryzysem migracyjnym związanym z wojna na Ukrainie. - Myślę, że ze wszystkich tych zadań Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna oraz Państwo Polskie wywiązało się bez zarzutu - zadania, które zostały na nas nałożone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wykonaliśmy bardzo dobrze – podsumował nadbrygadier Grzegorz Alinowski. Komendant Wojewódzki złożył podziękowania samorządowcom, służbom wspomagającym i księżom kapelanom. Słowa podziękowań skierował do samorządowców, służb wspomagających, księży kapelanów za pomoc merytoryczną i wsparcie duchowe oraz do rodzin strażaków za wyrozumiałość, cierpliwość i wsparcie.
Kierownik Filii w Białej Podlaskiej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego Dariusz Litwiniuk odczytał listy gratulacyjne Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego Jerzego Szwaja.
- Od was zależy los wielu osób, które znalazły się w sytuacji kryzysowej, stanowicie ważne, silne i stabilne ogniwo w systemie bezpieczeństwa państwa – zwrócił się do strażaków Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski i zapewnił, że samorząd powiatu radzyńskiego będzie wspierał formację i rozwój jednostek Straży Pożarnej.
Obchody Powiatowego Dnia Strażaka podsumował Ireneusz Demianiuk, prezes Zarządu Powiatowego Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Powiecie Radzyńskim. Dziękował strażakom „za służbę i postawę przywiązania do Boga, Kościoła, najchlubniejszych tradycji narodowych i strażackich”, a gościom uroczystości za skierowane do strażaków słowa, „za którymi idzie pełna życzliwość i zaangażowanie”. Na ręce Wicewojewody Roberta Gmitruczuka skierował też podziękowanie do Rządu Polskiego i większości parlamentarnej za Ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych. - Oprócz tego, że porządkuje ona wiele spraw, przyznaje świadczenie ratownicze druhom ochotnikom, którzy wreszcie doczekali się świadczenia za wieloletnią służbę w ochronie przeciwpożarowej – podkreślił Ireneusz Demianiuk i dodał, że dodatek nie pełni tylko funkcji materialnej: - Dzięki Państwu Polskiemu i rządowi PiS strażak ochotnik odzyskał swoją godność i miejsce w systemie ochrony pożarowej. - Dziękował też samorządowcom, którzy na co dzień organizacyjnie i finansowo wspierają strażaków: - Samorządy są podporą Ochotniczej Straży Pożarnej, a kiedy trzeba – również Państwowej Straży Pożarnej – wskazał Ireneusz Demianiuk.