karta senioraJuż wkrótce – 25 listopada odbędzie się uroczysta inauguracja w Mieście Radzyń Podlaski projektu Gmina Przyjazna Seniorom – Ogólnopolska Karta Seniora. Jest to efekt udziału Miejskiego Klubu Seniora w konkursie organizowanym przez Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego w Krakowie. Nagrodą jest bezpłatne wdrożenie programu. Miejski Klub Seniora znalazł się w gronie 10 laureatów konkursu dla rad seniorów i organizacji seniorskich.

Miasto Radzyń Podlaski od lipca było zaangażowane w projekt „Gmina Przyjazna Seniorom”

- W dniu 12 lipca 2021 r. w Urzędzie Miasta Radzyń Podlaski gościł Marek Pilch, przedstawiciel Stowarzyszenia MANKO w Krakowie. Podczas tego spotkania przedstawił korzyści oraz warunki finansowe wiążące się z wdrożeniem w Radzyniu Podlaskim Ogólnopolskiej Karty Seniora – mówi sekretarz Miasta Robert Targoński. Wizyta miała związek z ogłoszonym przez Stowarzyszenie MANKO konkursem, w którym nagrodą było bezpłatne wdrożenie Karty dla wytypowanych 10 gmin z całej Polski.
22 października Miasto za pośrednictwem Miejskiego Klubu Seniora, kierowanego przez Stanisława Wachnika, złożyło aplikację do tego konkursu (termin upływał 25.10), a 3 listopada do Urzędu Miasta dotarła informacja, żeMiasto Radzyń Podlaski jest laureatem konkursu i otrzyma bezpłatne wdrożenie projektu Gmina Przyjazna Seniorom-Ogólnopolska Karta Seniora.
Inauguracja projektu odbędzie się 25 listopada.

Ulgi u partnerów

Ogólnopolska Karta Seniora upoważnia do zniżek w wielu punktach w całej Polsce, w tym m. in. sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach, gabinetach rehabilitacji, instytucjach zdrowia i kultury. Obecnie w Polsce znajduje się ok. 2500 punktów honorujących OKS (informacje są na stronie internetowej www.glosseniora.pl.).
Kierujący Miejskim Klubem Seniora Stanisław Wachnik informuje, że trwają starania o pozyskanie lokalnych przedsiębiorców i firm, które zechcą włączyć się do projektu i oferować seniorom tańsze usługi czy towary. Rolą Klubu i Miasta jest przekazanie kontaktów z przedsiębiorcami do Stowarzyszenia MANKO, które zajmuje się pozyskiwaniem i promocją nowych firm honorujących Kartę w Polsce i za granicą oraz certyfikuje takie firmy.

Około 400 tys. seniorów posiada już OKS. Ogólnopolska Karta Seniora jest wydawana bezpłatnie już w 160 gminach, które przystąpiły do programu Gmina Przyjazna Seniorom, współfinansując wydanie lokalnej edycji Ogólnopolskiej Karty Seniora swoim mieszkańcom.
Dla 10 gmin (w tym dla Miasta Radzyń Podlaski), które są laureatami ogólnopolskiego konkursu, organizatorzy zapewnią darmową produkcję i przekazanie Ogólnopolskiej Karty Seniora z logo Radzynia. W pierwszej edycji zostało przygotowanych 600 takich kart. To jednak nie koniec. - Ogólnopolską Kartę Seniora będzie mógł otrzymać każdy chętny Senior, przewidywane są kolejne wydania, w miarę zapotrzebowania – zapewnia Stanisław Wachnik.
Ponadto Stowarzyszenie MANKO będzie dostarczać 50-100 sztuk Ogólnopolskiego Magazynu „Głos Seniora” oraz poradniczych programów video "Głos Seniora TV", zapewni bezpłatny udział samorządu w ogólnopolskich spotkaniach, licznych kampaniach promocyjnych i edukacyjnych m.in. z zakresu świadomości konsumenckiej, stylu zycia, zdrowia, aktywizacji, praw pacjenta, dostępności.

Zwycięski projekt był przygotowywany we wrześniu i październiku

Miejski Klub Seniora prowadzony przez Stanisława Wachnika we współpracy z Urzędem Miasta 22 października przesłał do konkursu program „Miasto Przyjazne Seniorom – prowadzenie wieloaspektowej działalności na rzecz seniorów w ramach Miejskiego Klubu Seniora w Radzyniu Podlaskim”, w którym wyznaczonych zostało szereg działań, mających służyć realizacji następujących celów:
1. Poprawa stanu zdrowia i warunków bytowych seniorów.
2. Poprawa sprawności fizycznej.
3. Pogłębianie wiedzy i umiejętności funkcjonowania we współczesnym świecie.
4. Czerpanie radości poprzez rozwijanie umiejętności artystycznych.
5. Rozwijanie zainteresowań.
6. Przyjemne spędzanie wolnego czasu.
7. Pogłębianie integracji środowiska seniorów.

„Serdecznie gratulujemy Miejskiemu Klubowi Seniora w Radzyniu Podlaskim, który znalazł się w gronie najlepszych i wygrał bezpłatne wdrożenie na jego terenie programu Gmina Przyjazna Seniorom – Ogólnopolska Karta Seniora” – czytamy w piśmie nadesłanym przez organizatorów Konkursu.
Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych w ramach Wieloletniego Programu na Rzecz Osób Starszych "Aktywni +"na lata 2021-2025.