Podczas uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Radzyniu Podlaskim mówcy apelowali o narodową zgodę i jedność oraz wsparcie dla funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i żołnierzy Wojska Polskiego pełniących służbę na zagrożonej wschodniej granicy Polski.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji Ojczyzny sprawowaną o godz. 10.00 w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie na plac Wolności. Tam okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek, a liczne delegacje złożyły wieńce, wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod pomnikiem Niepodległości.
„Nie może być Polski niepodległej bez Europy sprawiedliwej”
Eucharystię koncelebrowali proboszczowie trzech radzyńskich parafii: ks. prał. Roman Wiszniewski, ks. kan. Krzysztof Pawelec oraz ks. kan. Henryk Och.
O odprawienie Mszy św. prosił Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski. W słowie wstępnym włodarz powiatu podkreślił, że wolność, której 123. rocznicę obchodzimy, nie została nam dana na zawsze. - Dla nas pozostało zadanie, byśmy ją budowali w ramach narodowej wspólnoty. To zadanie powinno nas łączyć, a nie dzielić – zaznaczył, nawiązując do sytuacji na wschodniej granicy. Wskazał, że tegoroczne obchody to wyraz wdzięczności za odzyskaną wolność, hołdu dla tych, którzy ja wywalczyli i budowali oraz nadziei na tworzenie nowej rzeczywistości.
W homilii ks. kan. Roman Wiszniewski podkreślił, że 11 Listopada to także dzień dumy narodowej i godności Polaków. - Dumy narodowej – tego skarbu, który mamy głęboko w sercach, niezniszczonego szkołą pogardy - pogardy narodu, wiary, cnoty, Kościoła, człowieczeństwa i życia - która do naszych domów wdziera się przez wiele środków masowego przekazu. Te szkoły pogardy nie zniszczą skarbów, jakimi są Polska, nasze dziedzictwo, miłość ziemi.
Kaznodzieja podjął też temat relacji Polski i Europy, przywołując słowa św. Jana Pawła II z homilii na placu Zwycięstwa wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny: „Nie może być Polski niepodległej bez Europy sprawiedliwej”. - Takiej Polski, o której mówimy, o która się modlimy, o jaką walczymy - takiej Polski potrzebuje dziś Europa - potrzebuje wzoru życia odpowiedzialną miłością na każdy dzień. Polska zaś potrzebuje Europy sprawiedliwej. Tymczasem dziś nasza niepodległość jest uszczuplana różnymi wydarzeniami i wymuszeniami – mówił ks. prał. Roman Wiszniewski. Wskazał też na 3 drogi zdobywania i utrzymania wolności, jakie ukazywał w swym nauczaniu bł. kard. Stefan Wyszyński: są to drogi wiary, nadziei i miłości.
Wśród uczestników zgromadzenia była liczna grupa harcerek. Ks. prał. Roman Wiszniewski poinformował, że pieniądze zebrane na tacę zostaną przekazane drużynie harcerskiej na jej działalność.
"Czy potrafimy stanąć jako zjednoczony Naród w obronie naszych granic i naszej suwerenności?"
Po zakończonej Mszy św. uczestnicy obchodów udali się w pochodzie, przy dźwięku pieśni patriotycznych na plac Wolności. Po drodze włodarze Powiatu, Miasta i Gminy złożyli wieniec pod tablicą umieszczoną na ścianie dzwonnicy kościoła pw. Świętej Trójcy, upamiętniającą bohaterów Polskiej Organizacji Wojskowej i innych organizacji niepodległościowych biorących udział w wyzwoleniu ziemi radzyńskiej spod okupacji niemieckiej i austriackiej.
Na placu Wolności okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Radzyń Jerzy Rębek. Włodarz ukazał kontekst historyczny Święta Niepodległości i nawiązał do aktualnej sytuacji w Polsce.
- W tym szczególnym dniu rodzi się również refleksja: Czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy potrafimy stanąć jako zjednoczony Naród w obronie naszych granic i naszej suwerenności? Codzienność dostarcza nam wielu rozczarowań przede wszystkim ze względu na wrogą wręcz postawę części opozycji, która dla własnych interesów politycznych gotowa by oddać naszą Ojczyznę mocarstwu nam nieprzyjaznemu. Bo jak można usprawiedliwiać działania tych polityków, którzy negują obronę polskiej granicy wschodniej, dążąc do wpuszczenia do Polski nawet setek tysięcy młodych ludzi zupełnie obcych nam kulturowo, których pobratymcy żyją już teraz na Zachodzie Europy wyłącznie z zasiłków na koszt tamtych społeczeństw? Wielu z nich tworzy realne zagrożenie dla zdrowia i życia tamtych obywateli poprzez liczne akty terroru – mówił burmistrz Jerzy Rębek i pytał: - Czy tym politykom chodzi o rozbicie jedności religijnej i kulturowej Polaków, tak aby wprowadzać do życia publicznego wrogie każdemu człowiekowi ideologie? Czy też może współpracują w realizacji wrogiego nam planu, który jest zamysłem sąsiedniego mocarstwa? Większość Polaków odrzuca te ideologie i staje w jedności z tymi siłami, które pragną zachować wartości, jakie przekazali nam nasi bohaterscy przodkowie. W obecnym czasie przy tych zagrożeniach zewnętrznych jak i tych powstających wewnątrz naszego państwa nie pozwólmy na podział Naszego Narodu.
Na zakończeni włodarz wyraził „słowa wielkiego uznania i szacunku dla żołnierzy Wojska Polskiego, Straży Granicznej i funkcjonariuszy Policji za ofiarną służbę w obronie naszych granic i suwerenności naszej Ojczyzny”.
Możemy liczyć tylko na siebie
Po przemówieniu Burmistrza Radzynia liczne delegacje złożyły wieńce, wiązanki kwiatów i postawiły znicze pod pomnikiem Niepodległości.
Następnie głos zabrał Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, który zaapelował, by w obecnej trudnej sytuacji stanąć murem za Polską i polskim wojskiem. - Warto być Polakiem, warto, by Polska była silnym, liczącym się europejskim krajem – podkreślał i podzielił się refleksją: - Wiele wydarzeń z historii nauczyło nas, że jeśli musimy na coś liczyć, to możemy liczyć tylko na siebie. Dlatego liczmy na siebie, bo tylko silna polska armia i zjednoczone społeczeństwo może przeciwstawiać się próbom agresji. Boże błogosław Rzeczpospolitą!
Na zakończenie uroczystości głos zabrał Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, który podziękował za udział w przygotowaniach uroczystości i obchodach Święta Niepodległości. Dziękował kapłanom za odprawienie Mszy św. i modlitwę, Burmistrzowi Jerzemu Rębkowi za zorganizowanie uroczystości, Wicewojewodzie Robertowi Gmitruczukowi, pocztom sztandarowym, harcerzom, przedstawicielom samorządów wszystkich szczebli, szkół, jednostek organizacyjnych radzyńskich samorządów, zakładów pracy, mediów, służb mundurowych, w szczególny sposób – Wojska Polskiego, które reprezentowali żołnierze Składu Bezwola 2 Regionalnej Bazy Logistycznej.
Fot. Michał Maliszewski