Spotkanie konsultacyjne w sprawie projektu programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 odbyło się 23 sierpnia w Urzędzie Miasta Radzyń Podlaski. - Podstawy programu zostały już stworzone. Obecnie trwa etap szerokich konsultacji społecznych. Chcemy wsłuchać się w głos samorządowców, ponieważ zależy nam, aby nowy program wypełnił potrzeby mieszkańców naszego regionu – mówił do zebranych Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. W Radzyniu odbyło się jedno z 24 spotkań konsultacyjnych, które w województwie lubelski będą się odbywały do 16 września.
Podczas konferencji omawiano projekt i zaprezentowane zostały szczegóły dotyczące procesu programowania nowej perspektywy finansowej, które będą obowiązywać państwa członkowskie w kolejnych latach, a także wskazano zmiany w stosunku do perspektywy na lata 2014-2020. Organizatorzy wydarzenia to Zarząd Województwa Lubelskiego, Starostwo Powiatowe oraz Miasto Radzyń Podlaski.
Przybyłych na spotkanie powitali gospodarze wydarzenia - burmistrz Jerzy Rębek i starosta Szczepan Niebrzegowski. Starosta w szczególności witał: marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, wicewojewodę Roberta Gmitruczuka, Annę Brzyską – dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym i jej zastępcę - Piotra Budyńczuka. W konsultacjach wzięli udział wójtowie gmin z terenu powiatu radzyńskiego, a także pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie, Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.
Burmistrz Jerzy Rębek podkreślał, że obecnie współpraca z Zarządem Województwa Lubelskiego układa się bardzo dobrze. - Życzliwość, otwarcie ze strony władz województwa tworzy taką atmosferę, że chce się pracować. Wyrażając wdzięczność, wspólnie ze starostą oferujemy naszą ciężką pracę – mówił włodarz Radzynia.
Marszałek Jarosław Stawiarski informował, że choć Polska otrzyma 28 mld euro, o 3 mld mniej niż w poprzedniej perspektywie, województwo lubelskie dostanie 2 mld 273 mln euro - o 42 mln więcej niż w poprzedniej perspektywie. - To zasługa rządu, który dowartościowuje wcześniej zaniedbywane regiony naszego kraju, w tym ścianę wschodnią; zasługa rządu wyszydzanego przez tych, co mieszkali w okolicy Radzynia, Kraśnika czy Cisnej na Podkarpaciu, teraz mieszkają w miasteczku Wilanów i uważają się za kogoś lepszego. Jeśli ktoś odcina się od swoich korzeni i nagle przestaje się identyfikować ze swoją rodzinną ziemią, to taką postawą nie buduje silnego państwa, narodu – podkreślił marszałek województwa lubelskiego. - Pieniądze, które Państwu dajemy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, mają taki cel, żeby ludzie tu, na Lubelszczyźnie żyli na wysokim poziomie i nie czuli się gorsi od tych, co mieszkają w Wilanowie czy pracują w korporacji; aby pokazać, że Polska jest jedna - abyśmy jako Lubelszczyzna uzyskali status równego między równymi.
Marszałek Jarosław Stawiarski zachęcał do aktywności, sprawdzania, co się znajduje w projekcie programu, kierowane pytań do urzędników Urzędu Marszałkowskiego. - Konsultacje, uwagi są potrzebne, żeby ten projekt Funduszy Europejskich dla województwa lubelskiego był projektem kompletnym i komplementarnym, spełniającym oczekiwania mieszkańców Lubelszczyzny – podkreślał marszałek.
Wskazał, że w Radzyniu z z pieniędzy unijnych jest rewitalizowany Pałac Potockich. - Jest to obiekt ważny dla Lubelszczyzny i całej Polski, zawiera kwintesencję I Rzeczypospolitej, polskości, pamięci o wielkiej przeszłości naszego państwa, do której należy się odwoływać.
Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk podkreślił, że samorządy świetnie wykorzystują możliwość pozyskania środków, czemu sprzyja współpraca między samorządami. - Zgoda, która występuje na każdym szczeblu samorządu, a ze strony administracji rządowej jest to Lubelski Urząd Wojewódzki, sprzyja sprawnemu pozyskiwaniu środków. Jestem dumny, że województwo lubelskie jest na samym szczycie w rankingu pozyskiwania środków, a jako samorządy wzorcowo korzystacie z nich dzięki zaangażowaniu marszałka i dzięki Państwu, którzy składacie świetne, wysoko oceniane wnioski na cele, które mają służyć mieszkańcom poprzez rozwój dróg i infrastruktury. Nie stracimy żadnej złotówki.
W pierwszej części konferencji przedstawiciel Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego omówił obszary ujęte w programie z uwzględnieniem podstawowych założeń konsultowanego dokumentu. Następnie Ewa Pachowska-Kurzepa kierownik Oddziału Programowania w Departamencie Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym - prezentowała treści dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Trzecia część dotyczyła wsparcia w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego+. Prezentowali ją pracownicy Departamentu Wdrażania EFS Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. Elementem puentującym spotkanie była dyskusja z uczestnikami.