grzejnikOd 1 lipca 2021 roku wszedł w życie obowiązek zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) czym ogrzewamy domy. Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia? Już wyjaśniamy.

Każdy, kto ma w domu piec, kominek, a nawet kuchnię węglową, musi indywidualnie zgłosić to do swojej gminy. Katalog urządzeń, które muszą być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), jest bardzo pojemny, obejmuje również m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne czy ogrzewanie elektryczne. Mniejszy problem mają mieszkańcy bloków, za których deklarację złoży zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Taki sam obowiązek spoczywa na właścicielach lokali niemieszkalnych, usługowych. Na zgłoszenie mamy rok czasu. Później za zaniedbanie tego obowiązku można dostać mandat do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu grzywnę do 5 000 zł.

Deklarację do CEEB można złożyć online poprzez portal ZONE: www.zone.gunb.gov.pl. Należy kliknąć w przycisk „złóż deklarację”, system krok po kroku przeprowadzi przez cały proces składania formularza. Deklarację źródeł ciepła i paliw stałych mogą jednak złożyć przez Internet jedynie osoby, które posiadają profil zaufany albo e-dowód. System wymaga bowiem uwierzytelnienia za pomocą tych narzędzi.

Osoby, które nie mają możliwości wysłania deklaracji drogą on-line, przewidziano możliwość złożenia deklaracji w wersji papierowej. Deklarację można pobrać z www.zone.gunb.gov.pl albo zgłosić się po nią do Urzędu Miasta do pokoju nr 104 (I piętro). Więcej informacji można uzyskać dzwoniąc pod numer 83 351 24 88.

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw - Formularz A – budynki i lokale mieszkalne
Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i źródeł spalania paliw - Formularz B – budynki i lokale niemieszkalne

Więcej informacji na stronie: https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow-faq