Miasto nosiło się z zamiarem wyposażenia szkół miejskich w ozonatory. Ponieważ ozon jest gazem o silnych właściwościach bakteriobójczych i antyseptycznych, celem zakupu miało być oczyszczanie powietrza w pomieszczeniach szkolnych i zapobieżenie zakażeniom koronawirusem.
Jednak po zasięgnięciu opinii specjalistów, bardziej szczegółowym zapoznaniu się z działaniem ozonatorów, UM wycofał się z zakupu. Jak się okazało, w takich przypadkach jak dezynfekcja pomieszczeń mająca na celu przede wszystkim wyeliminowanie wirusa COVID 19, byłby mało przydatny, wymagałby wyspecjalizowanej obsługi, mógłby przynieść również szkody zdrowotne i straty materialne.
W piśmie Głównego Inspektora Sanitarnego (Departament Higieny Środowiska kwestia ta została wyjaśniona szczegółowo. Czytamy tam m.in.: Zgodnie z opinią Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), z uwagi na epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID 19 akceptowalne jest dezynfekowanie pomieszczeń w wykorzystywaniem generatorów ozonu , jednakże z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności. Jednocześnie NIZP-PZH podkreśla, że procesu ozonowania pomieszczeń nie należy rozważać jako jedynego działania mającego na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 i stosować takie działania jedynie w uzasadnionych przypadkach, np w pomieszczeniach, w których przebywały osoby z potwierdzonym zachorowaniem na COVID-19.
Powyższe uzasadnione jest faktem, iż dezynfekcja pomieszczeń poprzez ozonowanie wiąże się z następującymi kwestiami:
- uzyskany efekt jest doraźny i nie zapewnia ochrony przed ponownym przeniknięciem do pomieszczeń cząstek SARS-CoV-2, których potencjalnym źródłem jest każda osoba zarażona, wchodząca do pomieszczeniach - ryzyko zdrowia ludzi, także w formie pozostałości po zabiegu ozonowania.
- ozon, ze względu na swe właściwości utleniające, wywiera nasilone działanie drażniące na spojówki i błonę śluzową dróg oddechowych, czego efektem mogą być piekące bóle i zaczerwienienie spojówek, kaszel, świszczący oddech trudności w oddychaniu, pogorszenie funkcji płuc w badaniu spirograficznym, wzrost częstości i ciężkości napadów astmy u osób cierpiących z powodu tej choroby oraz nasilenie dolegliwości u osób ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego i krążenia.
- uszkodzenie elementów wyposażenia pomieszczeń (szczególnie podatne materiały zawierające gumę) i konieczność usunięcia ich z pomieszczenia przed zabiegiem ozonowania.
Ozonowanie pomieszczeń powinno być zawsze wykonywane przez wykwalifikowany personel zabezpieczony odpowiednim wyposażeniem w środki ochrony osobistej oraz mierniki stężenia ozonu. W pomieszczeniu ozonowanym, ale także w pomieszczeniach sąsiednich nie powinni przebywać ludzie, pomieszczenia podlegające ozonowaniu powinny być uszczelnione, aby ozon nie wydostawał się z pomieszczeń na zewnątrz do sąsiednich pomieszczeń ani do środowiska.