Spodziewany w roku 2020 (czerwiec - grudzień) znaczny spadek dochodów miasta, pozyskiwanych z podatków od osób prawnych i fizycznych, wynikający ze skutków gospodarczych pandemii, wymusił podobnie jak ma to miejsce w wielu innych miastach, zracjonalizowanie pracy szkół miejskich w roku szkolnym 2020/2021.
Zmniejszona zostaje liczba klas w rocznikach, w których liczyły one po kilkunastu (16-18) uczniów, a obecne klasy I i II o profilu sportowym w Szkole Podstawowej nr 2 zostają przekwalifikowane na ogólnodostępne. W efekcie w przyszłym roku szkolnym zmniejszona zostanie o jeden oddział liczba klas II w Szkole Podstawowej nr 2 oraz po jednym oddziale klas II i VI w Szkole Podstawowej nr 1. Przekwalifikowanie klas pływackich da oszczędność ok. 139 000, 00 zł, a racjonalizacja liczby oddziałów – ok. 340 000, 00 zł w skali roku.
Rady Pedagogiczne, Związek Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ „Solidarność” oraz Kuratorium Oświaty przyjęły projekty arkuszy pracy szkół bez zastrzeżeń.
Zmiany od 1 września 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim:
Klasy II – będą 2 oddziały liczące:
II a – 26 uczniów i II b – 26 uczniów
Klasy powstaną z obecnych klas I (+1 dodatkowy uczeń):
I a - 17 uczniów, kl. I b - 18 uczniów, I c 16 - uczniów
Klasy VI – będą 3 oddziały:
VI a - 24 uczniów, VI b - 24 uczniów, VI c - 23 uczniów
Powstaną z obecnych klas V:
V a – 16 uczniów, V b - 16 uczniów, V c – 18 uczniów, V d – 21 uczniów
Zmiany od 1 września 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Radzyniu Podlaskim:
Klasy II – będzie 5 oddziałów
II a – 21 uczniów , II b - 21 uczniów, II c - 20 uczniów – ul. Chmielowskiego
II d - 26 uczniów, II e - 26 uczniów – ul. Sitkowskiego
Powstaną z obecnych klas I:
I as - 21 uczniów, kl. I b - 21 uczniów, I c - 20 uczniów – ul. Chmielowskiego
I d - 17 uczniów, I e – 18 uczniów, I e – 18 uczniów – ul. Sitkowskiego
Arkusze organizacyjne zostały w kwietniu przesłane do Rad Pedagogicznych, Związku Nauczycielstwa Polskiego, NSZZ „Solidarność” oraz Kuratorium Oświaty. Ani Rady Pedagogiczne, ani Związek Nauczycielstwa Polskiego, ani NSZZ „Solidarność”, ani Kuratorium Oświaty nie wniosły żadnych uwag.
Arkusze Organizacyjne pracy szkół zostały przez te organy ocenione pozytywnie bez zastrzeżeń. W opinii ZNP pismach z dn. 15 (Ognisko nr 1 Szkoła Podstawowa nr 1) i 17 kwietnia (Ognisko nr 2 Szkoła Podstawowa nr 2) czytamy: „Zaproponowane w opiniowanym dokumencie rozwiązania organizacyjne nie budzą wątpliwości z punktu widzenia interesów pracowniczych i zadań objętych działaniami Związku. Analiza arkusza przedłożonego do zaopiniowania w dniu 2 kwietnia 2020 roku wykazała, że zawiera on rozwiązania organizacyjne zgodne z obowiązującymi przepisami i korzystne z punktu widzenia interesów pracowniczych” (SP1). „Zaproponowane w opiniowanym dokumencie rozwiązania organizacyjne nie budzą wątpliwości z punktu widzenia interesów pracowniczych i zadań objętych zadaniami Związku” (Sp 2).
„Arkusze organizacji szkół/placówek są zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dn. 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli ( Dz. U. Z 2019 r. poz.502) oraz innymi obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa” - czytamy w piśmie Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Z informacji uzyskanych od dyrektorów szkół wynika, że rodzice zostaną poinformowani o szczegółach reorganizacji – do której klasy będzie uczęszczało dane dziecko - w drugiej połowie sierpnia.