Obchodzimy dziś Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja - w 229 rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie, drugiej w świecie Ustawy rządowej. Pragniemy wspominać ten fakt w atmosferze radości, dumy, nadziei i poczucia wielkiej satysfakcji, jaka wówczas panowała w Rzeczypospolitej.
Wydarzenie to wpisało się w dzieje Polski, Europy i świata nie przez zwycięstwo oręża, okupione morzem przelanej krwi. Było ono owocem myśli społecznej, narodowego i społecznego solidaryzmu, reformy oświaty, rozkwitu kultury, zabiegów politycznych zmierzających do zawarcia porozumienia ponad podziałami; świadectwem wielkości polskiego narodu.
Nadrzędnym celem przemian była obrona dobra wspólnego: wolności, tożsamości, integralności państwa, zabezpieczenia podstawowych praw jego obywateli.
Mając jedną z najbogatszych i najstarszych w Europie tradycji parlamentarnych i demokratycznych, stworzyliśmy wzór dochodzenia do wewnętrznej ugody społecznej na drodze debaty i modlitwy.
Jeśli kierujemy się pamięcią ku przeszłości, to nie możemy nie wspomnieć, że ostatecznie nie udało się Konstytucji 3 maja wprowadzić w życie i ocalić niepodległości Rzeczypospolitej. Dwie główne przyczyny to agresywna ekspansja sąsiadów oraz narodowa zdrada, która przeszła do historii pod nazwą "Targowica". Stosunkowo niewielka grupa magnatów w obronie własnych interesów, odwoływała się do obcych, wrogich nam mocarstw i dała im motywację zbrojnej interwencji, która zniweczyła dzieło 3 Maja i do upadku Rzeczypospolitej. W efekcie ich działania naród został skazany na 123 lata niewoli, cierpień, upokorzeń, rozlewu krwi.
Nasze dzisiejsze świętowanie nie może polegać tylko na wspominaniu przeszłości. Jak wskazał Patron roku 2020 – św. Jan Paweł II, podczas obchodów 200 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, cel obchodów to „przenieść w naszą epokę tę samą troskę o dobro wspólne Rzeczypospolitej, tę samą odpowiedzialność /.../ narodu, który czuje zagrożenia pochodzące nie tylko od zewnątrz, ale także z wnętrza własnych poczynań i działań. "
Ojciec święty wezwał wówczas do modlitwy: "Świadomi jednak grzechów i wad naszych, prosimy Cię: daj nam uprzątnąć dom ojczysty. Wyzwól nas od zniewoleń ducha. I tak, jak cudownie przeprowadziłeś nas suchą nogą przez «Morze Czerwone», naucz nas być wolnymi".
Niech ta sama prawda i mądrość, jaka wyraziła się w majowej Konstytucji, ukształtuje dalszą przyszłość Rzeczypospolitej w duchu sprawiedliwości i miłości społecznej dla dobra wszystkich ludzi i chwały Boga samego."
W tym kontekście św. Jan Paweł II wygłasza swoje uniwersalne przesłanie: "Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej używać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć".
W wielkiej sztafecie dziejów dziś my jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za dzień dzisiejszy, ale też za przyszłość Ojczyzny. W tym roku Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja przeżywamy w szczególnej sytuacji: w kontekście pandemii koronawirusa niezwykle trudnej dla polskiego społeczeństwa oraz dla sprawujących władzę, także w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi i przedłużającą się suszą. I obserwujemy, że gdy wracamy do Polski uczciwej, odpowiedzialnej i solidarnej, mającej na celu dobro wspólne, znów podnoszą się głosy tych, którzy jak w 1791 r. boją się utraty przywilejów, gotowi są znów odwoływać się do obcej interwencji, szerzyć niepokój i chaos wewnątrz naszego domu ojczystego.
"Wolność wymaga wielkoduszności i gotowości do ofiar, wymaga czujności i odwagi. Jeśli ktoś doświadczył miłości, doświadczył również wolności" wskazywał św. Jan Pawe ł II.
W tych trudnościach potrzebna nam szczególnie odpowiedzialność za dobro wspólne, ale także za tych, którzy żyją obok nas i potrzebują szczególnej opieki potrzebna solidarność, narodowa, społeczna – jak przed 229 laty.
Nie zapominajmy, że dziś obchodzimy również Święto Matki Boskiej Królowej Polski i niech ten dzień będzie również szczególną okazją do ponownego zawierzenia Jej naszej Ojczyzny.
Uczyńmy wszystko, aby poprzez postawę odpowiedzialności za losy naszej Ojczyzny zapewnić przyszłość kolejnym pokoleniom Polaków, naszym dzieciom i wnukom.
W tym szczególnym okresie bądźmy saolidarni, bądżmy odpowiedzialni!