dsc 0010Pożyczkę unijną na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub na rozwój już istniejącego mikroprzedsiębiorstwa można uzyskać w Banku Gospodarstwa Krajowego na wyjątkowo korzystnych warunkach. Przekonywał o tym na spotkaniu, które odbyło się 12 grudnia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta przedstawiciel BGK Andrzej Krawacik.

Chodzi o na rozwój przedsiębiorczości. Do końca 2020 roku BGK ma do rozdysponowania 16 mln zł środki unijnych w formie pożyczek oprocentowanych w wysokości 0,37%, 1,47% oraz 1,8% w skali roku bez żadnych dodatkowych kosztów, takich jak prowizja czy opłaty za pomoc w wypełnienie wniosku.
Pożyczkę oprocentowaną w wysokości 0,37% mogą uzyskać osoby po ukończeniu 30 roku życia, chcące rozpocząć działalność gospodarczą na terenie województwa lubelskiego. Ta pożyczka dedykowana jest szerokiemu gronu, a grupy priorytetowe to osoby powyżej 50 roku życia, kobiety, osoby z niepełnosprawnościami, o niskich kwalifikacjach, odchodzące z rolnictwa, zarabiające poniżej minimum, pracujące na umowy śmieciowe, imigranci i reimigranci; mogą ją otrzymać emeryci, renciści.
W ramach pożyczki można pozyskać kwotę do 96 tys. zł. Dla uzmysłowienia: jeśli oprocentowanie w skali roku wynosi 0,37 %, to od maksymalnej kwoty (96 tys.) – rata kapitałowa wyniesie 1 140 zł na miesiąc, a maksymalna odsetkowa - 24 zł. Spłata przewidziana jest na 7 lat (84 miesiące).
Kolejne korzyści tej formy pożyczki: nie jest wymagany wkład własny - przedsięwzięcie może być sfinansowane w całości z pożyczki. Ponadto przewidzianych jest do 6 miesięcy karencji, w czasie których spłacana jest tylko rata odsetkowa. Karencja może być wykorzystana w dowolnym czasie.
Środki można wykorzystać na zakup środków trwałych (zakup maszyn, budowa, remonty, opłata dzierżawy, czynszu) oraz niematerialnych i prawnych (kursy, szkolenia właścicieli i pracowników). Działalność powinna być prowadzona przez minimum 12 miesięcy, włączając w to okres ewentualnej choroby, rehabilitacji itd.
Dla tych, którzy nie ukończyli 30. roku życia oraz dla prowadzących już działalność gospodarczą BGK oferuje 2 inne inne formy pożyczek: tzw. mała pożyczkę (od 10 tys. zł do 250 tys. zł na oprocentowanie roczne 1,87%) oraz dużą pożyczkę (od 250 tys. zł do 1 mln zł, z oprocentowaniem 1,47%).
- Pożyczkę tę mogą uzyskać również osoby, które dopiero zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą – osoba składa wniosek na nazwisko i PESEL, gdy pożyczka zostanie przyznana, ma 2 miesiące na założenie działalności gospodarczej – wyjaśniał Andrzej Krawacik.
Jak możliwe są tak preferencyjne kredyty? Prelegent wyjaśniał, że pieniądze pochodzą z UE (w ramach działania 3.7 Wzrost konkurencyjności MŚP), ich dysponentem jest Urząd Marszałkowski, a Bank Gospodarstwa Krajowego jest ich dystrybutorem. Bank Gospodarstwa Krajowego w dniu 30 listopada 2016 roku podpisał cztery umowy z Województwem Lubelskim (reprezentowanym w ramach dwóch umów przez Zarząd Województwa Lubelskiego oraz pozostałych dwóch przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości) w zakresie zarządzania funduszem funduszy i wdrażania instrumentów finansowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Do końca 2020 r. jest jeszcze do rozdysponowania 16 mln zł. Jeżeli pieniądze z projektu zostaną wydane w ok. 95%, jest nadzieja na wysoką dotację w przyszłej perspektywie. Jeśli nie – pozostałe pieniądze wrócą do kasy unijnej i w przyszłości będziemy dostawać na ten cel mniejsze kwoty, a i na rynku krajowym zostanie ich mniej.
Prelegent podkreślił, że istniejący od 95 lat Bank Gospodarstwa Krajowego nie jest bankiem komercyjnym, ale bankiem misji, którego celem jest wspieranie rozwoju (m.in. wspierał budowę Gdyni).
- Jako bank nie udzielamy pożyczek, ale w imieniu banku zajmują się tym instytucje finansujące, które BGK wybiera w drodze przetargu i które są pod kontrolą banku. Bezpośrednio klient kontaktuje się z wybraną przez BGK agencją – w Lubelskiem jest to Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego, która ma pierwszy kontakt z klientami, pomaga uzupełnić dokumentację, którą następnie wysyła do BGK. Za te czynności płaci wyłącznie Bank, w żadnym stopniu nie obciążają one finansowo osób ubiegających się o kredyt. - Oni nie mają prawa wziąć złotówki, gdyby ktoś zażądał opłaty, natychmiast się z nim rozstajemy. Nie korzystajcie z pośredników, BGK oferuje autoryzowanych i bezpłatnych konsultantów dla pożyczkobiorców – podkreślał Andrzej Krawacik.
Osoby zainteresowane, chcące poznać więcej szczegółów prosimy o kontakt z Andrzejem Krawacikiem z Departament Spraw Finansowych BGK tel. 578 895 102 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub z Biłgorajską Agencją Rozwoju Regionalnego www.barr.org.pl , kom. 784 346 995 (pożyczki) e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.