PUK fotRozmowa z Prezesem Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Radzyniu Sławomirem Sałatą.

W ubiegłym roku wspominał Pan o planach założenia instalacji fotowoltaicznych w celu poczynienia oszczędności w opłatach za prąd elektryczny. Jakie są losy tych planów?

W 2018 roku Zarząd Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim złożył w Urzędzie Marszałkowskim wniosek na projekt "Budowa 4 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 192,92 kWp dla potrzeb dywersyfikacji energetycznej Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim". Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości przy Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie, po weryfikacji formalnej i merytorycznej, zakwalifikowała wniosek do grona firm i przedsiębiorstw, które mogą podpisać umowę na dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
Instalacje wykonaliśmy w czterech lokalizacjach (Oczyszczalnia Miejska, Stacja Uzdatniania Wody, Baza Transportowa PUK oraz siedziba Przedsiębiorstwa ul. Lubelska 5) o łącznej mocy 192,92 kW, a całkowity koszt tych instalacji to 980 000 zł netto. Zgodnie z umową podpisana z Marszałkiem Województwa Lubelskiego, dofinansowanie do wniosku to 45% kosztów kwalifikowanych.

Dofinansowanie 45% nie jest dużym dofinansowaniem w stosunku do innych programów, a więc czy ta inwestycja jest opłacalna?

Jak najbardziej. Kalkulacja zwrotu inwestycji wskazuje na okres zwrotu 6-7 lat przy założeniu, że ceny energii pozostaną na tym samym poziomie co dzisiaj. Wielkość dofinansowania została ograniczona, gdyż wybudowane instalacje będą pracowały dla naszego Przedsiębiorstwa, produkując prąd elektryczny, który niemal w całości będzie zużywany na nasze potrzeby. Wiemy, że ceny energii systematycznie rosną. Znam relacje kolegów z branży wodociągowej, których firmy kilkakrotnie unieważniały przetargi na zakup energii elektrycznej, gdyż najniższa oferta była nawet o 70% wyższa niż założenia cenowe ich przedsiębiorstw. Ewentualny wzrost ceny energii będzie powodował, że zwrot inwestycji będzie krótszy. Obowiązkiem naszego Przedsiębiorstwa jest szukanie rozwiązań najlepszych technicznie i finansowo, aby nie obciążać odbiorców wody i tych, od których odbieramy ścieki pełnymi kosztami inwestycji, które musieliby ponieść właśnie oni.

Czy proces inwestycyjny został zakończony?

Zakończenie rzeczowe i finansowe zrealizowano z końcem ubiegłego roku. Pełna dokumentacja dotycząca wniosku i jego rozliczenia przesłana została do LAWP w Lublinie. W kwietniu br. otrzymaliśmy informację, że Urząd Marszałkowski przeprowadzi kontrolę pod względem prawidłowości przeprowadzenia postępowania.  "W wyniku przeprowadzonej kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości i uchybień. Projekt jest realizowany prawidłowo" – czytamy w protokole pokontrolnym.

Ile wyniosło dofinansowanie do inwestycji ze środków zewnętrznych?
Pełna kwota to 441 000 zł, ale proces zakończony będzie dopiero z końcem 2023 roku. Najprawdopodobniej w ciągu kilku lat pojawią się u nas kontrolerzy, aby sprawdzić trwałość projektu.

Dziękuję za rozmowę.