srodki norweskieRadzyń Podlaski znalazł się w gronie 255 małych i średnich miast w Polsce, które będą mogły się starać o skorzystanie ze środków z nowej edycji  tzw. funduszy norweskich i EOG. Mimo iż konkurencja będzie ogromna, bo finalnie tylko 15 miast z tego grona otrzyma środki, Radzyń przystępuje do rywalizacji – o czym informował na majowej sesji Rady Miasta (17.05) burmistrz Jerzy Rębek.

Tym razem wsparcie będzie można pozyskać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców, między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza (w tym m.in. przejście na odnawialne źródła energii), ograniczania bezrobocia i migracji zarobkowej do dużych ośrodków miejskich, wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy. To także szansa na realizację projektów, które wpisują się w politykę mieszkaniową. Program kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej. Nabór odbędzie się w II kwartale 2019 r., kwoty zasilenia projektów to 3-10 mln euro.

- Fiszka, którą musimy wykonać do 22 lipca, jest opracowywana w Wydziale Rozwoju Gospodarczego pod kierunkiem naczelnika WRG Jana Gryczona. To podstawa do uruchomienia działań mających na celu zakwalifikowanie nas do grona 55 gmin miejskich, które będą mogły w dalszym ciągu się o te środki starać - wyjaśniał burmistrz Jerzy Rębek. Następnie będą  opracowywane kolejne wnioski i projekty, już bardzo precyzyjne i … bardzo atrakcyjne. - Chodzi o ogromne pieniądze rzędu 3-10 mln euro, ale rywalizacja jest ogromna, ostatecznie środki ma szansę otrzymać maksymalnie 15 z 255 miast – dodał włodarz Radzynia. - Jednak nie zasypiamy gruszek w popiele, bez huraoptymizmu, za to z zimną kalkulacją przystępujemy do rywalizacji.

Pieniądze pochodzą z Funduszy Norweskich i EOG – czyli puli środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim, za to te trzy kraje mają dostęp do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, mimo że nie są jej członkami. Tym razem fundusze będą wspierały inicjatywy z obszarów: środowisko, sprawy społeczne i gospodarcze.

Polska będzie korzystać z tych środków po raz trzeci. Podpisana 25 marca br. umowa na realizację Programu „Rozwój lokalny” opiewa na sumę 117,6 milionów euro, czyli ok. 500 mln zł. 15% tej kwoty, czyli 17,6 mln euro to wkład krajowy. Jest to już drugi z kolei program uruchamiany w III edycji Funduszy norweskich i EOG – 8 marca br. została podpisana umowa w sprawie realizacji Programu „Edukacja”, którego budżet wynosi 23,5 miliona euro.