img 4270- Chcemy potężnej Europy, a w niej silnej Polski. Możemy być Europą w portfelach - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości podczas spotkania z mieszkańcami Radzynia i ziemi radzyńskiej, które odbyło się 7 maja w sali widowiskowo-kinowej Oranżerii. Jarosław Kaczyński zapowiedział również, że być może w Pałacu Potockich zbierze się kiedyś Komisja Konstytucyjna, by opracowywać nową Konstytucję, co byłoby nawiązaniem historii radzyńskiego zabytku.

Musimy i chcemy być w Unii Europejskiej, i w niej będziemy

Prezes Jarosław Kaczyński na wstępie podkreślił, że jego wizyta ma na celu  zachęcenie do wzięcia udziału w wyborach do Europarlamentu. - Są to są wybory niskiej frekwencji, a w tym roku są bardzo ważne. Wysoka frekwencja daje największe szanse, by zwyciężyć. Zwycięstwo jest ważne: - W tych wyborach zabiegamy też o to, by zmienił się Parlament Europejski. Inaczej trzeba skonstruować władze Unii Europejskiej, aby władze europejskie były z naszego punktu widzenia łatwiejsze do załatwiania różnych polskich spraw, zrozumienia tego, co dzieje się w Polsce: że nie mamy zamachu na demokrację czy praworządność, mamy po prostu dobrą zmianę.

Podkreślił, że system stworzony po 1989 roku był „nieporównanie lepszy od komunizmu, bo staliśmy się wolni", jednak z drugiej strony - w jego ocenie - system ten miał "bardzo wiele mankamentów": - Był przede wszystkim bardzo niesprawiedliwy, ale był także w wielu wypadkach niedemokratyczny, niepraworządny.
Lekarstwem na to jest obecnie prowadzona przez rząd polityka społeczna oraz naprawa państwa: - Bez sprawnego państwa nie da się prowadzić dobrej polityki, a żeby było sprawne państwo, muszą być sprawne i sprawiedliwe sądy, równe dla wszystkich - ocenił prezes PiS.

Lider Prawa i Sprawiedliwości wspominał przy tym, że kiedy przed laty jeździł po Polsce, to za poruszenie dwóch spraw otrzymywał wręcz owacje: problemu emerytur i reformy sądów. - W wyborach europejskich chodzi o to, by nam nie przeszkadzano. My nikomu w Europie nie chcemy przeszkadzać w robieniu tego, co w danym państwie jest uważane za stosowne, właściwe, chyba że byłoby to rzeczywiście naruszenie fundamentalnych zasad. Chcemy, żeby i nam nie przeszkadzano – podkreślał.
- Musimy i chcemy być w Unii Europejskiej, i w niej będziemy. Wszelkie opowieści o polexicie to wierutne kłamstwo. UE mogłaby działać lepiej, zapewnić Polsce, Europie – wszystkim państwom lepszy los, bo my chcemy potężnej Europy, a w niej silnej Polski – mówił Jarosław Kaczyński.

Możemy być Europą także w portfelach

Lider PiS nawiązując do faktu, że spotkanie odbywa się na terenie zespołu pałacowo-parkowego, powiedział: - Ten pałac to piękny zabytek, duma miasta, ale wymaga dużej inwestycji, odnowy. Dotychczas nie było szans, ja powiem jedno: że szansa jest. Na Ziemi Lubelskiej takich szans jest  wiele, tylko trzeba je wykorzystać, trzeba kierować się właściwymi kryteriami. Trzeba, żeby wszystkim Polakom, a nie jakiejś grupie było lepiej; żeby nasza Ojczyzna była wspólnotą - narodową, polską, bo my się polskości nie wstydzimy. A to oznacza, że wszyscy mamy równe szanse i każdy może te szanse wykorzystać. Każdy musi mieć równe szanse. Każdemu trzeba dać możliwość wykorzystania zdolności, umiejętności talentów. Krótko mówiąc: trzeba, by ten wielki potencjał mógł nam szybko pozwolić osiągnąć europejskość w tym właściwym znaczeniu: żebyśmy dogonili kraje na zachód od naszych granic, jeśli chodzi o dochód na głowę, a w przyszłości – o zasobność, zgromadzony majątek. - Możemy być Europą także w portfelach. Tylko trzeba w Polsce prowadzić dobrą, mądrą politykę. Ale w Polsce prowadzić dobrą politykę, to także: mądrą politykę w instytucjach europejskich.

Warto być Polakiem, warto być Europejczykiem

- Polska jest częścią Unii Europejskiej i poważna część naszej polityki jest w Parlamencie Europejskim: musimy tam mieć swoją reprezentację możliwie jak największą i nie taką, co głosuje przeciwko naszym interesom, a potem mówi, że się pomyliła – podkreślał Prezes Jarosław Kaczyński. Rekomendował kandydaturę Elżbiety Kruk, ze względu na wielkie doświadczenie w działalności politycznej, wykształcenie, świetną znajomość języka angielskiego  oraz na cechy charakteru: zdecydowanie, upór, asertywność, a także dziedzinę, jaką się w sposób szczególny zajmuje (kultura). - Walka o przyszłość Europy i Polski odbywa się w sferze kultury. Chodzi o to, byśmy mogli zachować nasze tradycyjne wartości, żeby te wartości, które są wartościami europejskimi, trwały, bo tylko wtedy będzie mógł trwać nasz naród. Nasze nasze hasło: „Warto być Polakiem, warto, by Polska trwała”, może być zrealizowane.
Można to hasło rozszerzyć - "warto być Europejczykiem i warto, żeby Europa trwała", ale Europa rozumiana jako pewna całość także kulturowa ma fundamenty zupełnie jednoznaczne - one są chrześcijańskie. Jak ktoś ją chce zniszczyć, a dzisiaj niestety jest takich wielu, to właśnie atakuje to, co jest tym fundamentem - dodał prezes PiS.

Jarosław Kaczyński  o szansach Lubelszczyzny


- Dzisiaj Lubelszczyzna jest jednym z biedniejszych regonów UE i Polski – to jest naszym wyrzutem sumienia, bo ta ziemia ma wiele szans, wiele  możliwości w różnych dziedzinach, począwszy od przemysłu, skończywszy na rolnictwie, które może się tu świetnie rozwijać, także jeśli chodzi o mniejsze gospodarstwa, trzeba tylko wykorzystać – mówił Prezes PiS. Przypomniał wypowiedź w Kadzidle, w której wskazał na możliwość pozyskania unijnych dopłat za produkcję ekologiczną  500 zł do krowy i 100 do tucznika, co było wyśmiewane, „bo uderzyło w interesy pewnej partii, która wyrzeka się swej tradycji narodowej, patriotycznej, która wraca do niesławnej tradycji ZSL-u”.

Czy w Radzyniu będzie przygotowywana nowa Konstytucja?

Lider Prawa i Sprawiedliwości zwrócił się do Burmistrza Miasta Radzyń Jerzego Rębka: - Chcę serdecznie pogratulować Panu sukcesów politycznych, że mamy tu starostę, że utrzymaliśmy 2 gminy; że tutaj PiS stoi dobrze. Dzięki Burmistrzowi to miasto ma szansę, także pałac. - Lider PiS dodał: - Dowiedziałem się przed chwilą, że tu przygotowywano Konstytucję 3 maja. Może Bóg sprawi, że będziemy odnosić takie zwycięstwa, że Komisja Konstytucyjna będzie się mogą tu spotykać i przygotowywać nową konstytucję.

Na spotkanie w Radzyniu przybyli obok Prezesa Pis Jarosława Kaczyńskiego i poseł Elżbiety Kruk - "jedynki" na liście PiS do Europarlamentu, m.in.wiceminister Krzysztof Michałkiewicz, senator RP Gregorz Bierecki, posłowe Janusz Szewczak i Marcin Duszekwojewoda Przemysław Czarnek i wicewojewoda Robert Gmitruczuk, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek Dariusz Stefaniuk, przewodniczący sejmiku Michał Mulawa.

IMG_4152
IMG_4159
IMG_4161
IMG_4169
IMG_4172
IMG_4181
IMG_4182
IMG_4185
IMG_4187
IMG_4189
IMG_4190
IMG_4192
IMG_4197
IMG_4200
IMG_4205
IMG_4208
IMG_4211
IMG_4213
IMG_4215
IMG_4217
IMG_4218
IMG_4220
IMG_4222
IMG_4223
IMG_4231
IMG_4232
IMG_4238
IMG_4245
IMG_4248
IMG_4253
IMG_4264
IMG_4265
IMG_4267
IMG_4270
IMG_4274
IMG_4277
IMG_4278
IMG_4280
IMG_4288
IMG_4293
IMG_4295
IMG_4299
IMG_4302
IMG_4304
IMG_4305
IMG_4309
IMG_4314
IMG_4320
IMG_4324
IMG_4325
IMG_4329
IMG_4339
IMG_4346
IMG_4348
IMG_4355
IMG_4357
IMG_4385
IMG_4389
IMG_4391