Społeczność Radzynia Podlaskiego i Ziemi Radzyńskiej uroczyście obchodziła 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na obchody złożyły się: Msza św. w historycznym kościele Świętej Trójcy, odprawiona w intencji Ojczyzny, przemarsz przez miasto i uroczystości pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.
Wolność zawsze jest wyzwaniem
Słowo wstępne do Mszy św. wygłosił Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski. - Konstytucja 3 maja to wielkie dzieło polskiej myśli politycznej i polskiego ducha. Jej uchwalenie stało się świadectwem, że Polska była i jest zdolna do odrodzenia i samostanowienia, a także powodem dumy i źródłem siły, podtrzymującym przez lata niewoli świadomość narodową Polaków. Jej losy to także wielkie ostrzeżenie przed narodową zdradą – mówił włodarz powiatu radzyńskiego. Następnie odniósł się do aktualnej sytuacji w Polsce.- Mamy świadomość, że obecne czasy potwierdzają tę wielką determinację narodu do istnienia w formie niepodległego, suwerennego państwa, które jest wzorem realizacji wartości demokratycznych i chrześcijańskich w Europie, na racjonalnych zasadach, z myślą o dobru wspólnym, jakim jest istnienie państwa, ale również tej wspólnoty narodów i państw, jaką jest Unia Europejska. Dlatego pragniemy polecić naszą Ojczyznę Panu Bogu: jej trudną przeszłość, wymagającą teraźniejszość i cała naszą przyszłość, która jest kształtowana przez obecne działania i wybory.
Prosząc kapłanów o odprawienie Mszy św., wśród intencji wymienił jeszcze jedną: - Pamiętając o słowach św. Jana Pawła II wypowiedzianych w 200. rocznicę uchwalenia Ustawy Majowej: „Wolność zawsze jest wyzwaniem. A władza jest wyzwaniem wolności. Nie można jej sprawować inaczej, jak tylko służąc!” również my – zebrani na dzisiejszej uroczystości samorządowcy, prosimy o modlitwę za nas, byśmy swą pracę na rzecz społeczności lokalnych traktowali jak zaszczytną służbę.
Wytrwać do końca przy Bogu
W koncelebrze, pod przewodnictwem gospodarza miejsca – ks. kan. Krzysztofa Pawelca uczestniczyli również: ks. kan. Henryk Och, proboszcz parafii pw. św. Anny, ks. prał. Henryk Hołoweńko, ks. prał. Kazimierz Musiej, ks. kan. Henryk Prządka oraz ks. Grzegorz Koc - rektor Domu Rekolekcyjnego w Siedlanowie.
W homilii ks. Krzysztof Pawelec wskazał na przesłanie płynące z odczytanego fragmentu Ewangelii: - Jezus Chrystus wisi na krzyżu, obok krzyża stoi Maryja, poza tym niewiele osób, bo wielu się rozproszyło, uciekło, nie wytrzymało ciśnienia rzeczywistości. Ale Matka Najświętsza jest - trwa do końca /.../. Wytrwać do końca – to przesłanie, które Matka Najświętsza kieruje do nas. Wytrwać przy Bogu, przy Kościele, w wierze do końca, choć jest wielu, którzy dezerterują. - Wskazał również jako zadanie dla dzisiejszego pokolenia Polaków obronę wiary i wartości – dla całej Europy: - Może to pokolenie wpisze się w historię naszej Ojczyzny tak, że za 100-200 lat mieszkańcy Radzynia staną w tej świątyni i do wydarzeń Cudu nad Wisłą, odsieczy wiedeńskiej dołączą też nasze pokolenie, wspominając, że my nie mieczem, karabinem, ale z wiarą w sercu obroniliśmy wiarę w Boga – mówił ks. kan. Krzysztof Pawelec (całość w osobnym materiale).
Wielka rola Polski w jednoczeniu Europy
Po Mszy świętej uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Konstytucji 3 Maja. Pochód prowadzili ułani z Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. rtm. Wincentego Zawadzkiego, a do marszu przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Marka Chromika.
Uroczystości pod pomnikiem rozpoczęło odśpiewanie Hymnu Narodowego i wciągnięcie flagi na maszt przez żołnierzy 2. Regionalnej Bazy Logistycznej Skład Bezwola. Spotkanie poprowadził radny Rady Miasta Jarosław Zaprzalski, okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Radzyń Wiesław Mazurek. Włodarz przypomniał, że „nad konstytucją wraz z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim pracowało wielu światłych Polaków, m.in. związani z Radzyniem bracia Potoccy: Ignacy i Stanisław Kostka – posłowie z Lubelszczyzny zaangażowani w reformy państwa, i że prawdopodobnie część zapisów konstytucji powstała w naszym Pałacu Potockich”. Następnie odniósł się do obecnej sytuacji i zauważył wiele pozytywów: - Cieszę się, że potrafimy złączyć się pod flagą biało-czerwoną, że znamy i szanujemy symbole narodowe, zależy nam na ojczystym kraju, na naszych tradycjach i dokonaniach przodków, kulturze i patriotyzmie, z determinacją przekazujemy młodemu pokoleniu należna wiedzę i prawdę o naszej ojczyźnie.
Poseł na Sejm Marcin Duszek, odwołując się do wielkiej pracy wykonanej 228 lat temu przez patriotów podkreślił, że ta rocznica zobowiązuje i nas do intensywnej pracy: - Teraz Polska potrzebuje dzielnych Polaków. Przed nami wielkie zadanie – przekazanie Europie i światu wartości, które są obecnie odrzucane.
Również wicewojewoda Robert Gmitruczuk podkreślał wielką rolę Polaków w jednoczeniu Europy, bo potrafili udowodnić, że "Polska może być państwem sprawiedliwym, solidarnym, troszczącym się o najsłabszych".
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców i wiązanek kwiatów przez delegacje placówek oświatowych, zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych, partii politycznych, organizacji, instytucji, przedsiębiorstw, służb mundurowych.
Uroczystość zwieńczył występ chóru Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 pod kierownictwem Doroty Baran i Tomasza Dzidy. Wielkie wrażenie zrobił na zebranych piękny wiersz o Radzyniu, odczytany przez jedną z uczennic.
Za przygotowanie uroczystości i udział w niej podziękował zebranym Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek.