dsc 0151Wniosek Miasta o dofinansowanie projektu „Rokoko na Nowo – rewitalizacja centrum Radzynia Podlaskiego” przesłany do ponownego rozpatrzenia przez obecny Zarząd Województwa Lubelskiego powinien być rozpatrzony w okresie ok. 2 tygodni – zapowiedział podczas konferencji prasowej Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Dariusz Stefaniuk.

Głównym tematem spotkania, które odbyło się 18 marca w Urzędzie Miasta, było rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie ws. wniosku o udzielenie dotacji  na projekt rewitalizacji centrum Radzynia. Gospodarzem spotkania był Burmistrz Jerzy Rębek, a uczestniczyli w niej: Senator RP Grzegorz Bierecki, Poseł na Sejm RP Janusz Szewczak, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Dariusz Stefaniuk oraz Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk.

Działania Marszałka Sosnowskiego niezgodne z prawem

Burmistrz Radzynia przypomniał, że 5 lutego 2019 WSA w Lublinie po rozpoznaniu sprawy stwierdził, że „ocena projektu została przeprowadzona w sposób naruszający prawo i naruszenie to miało  istotny wpływ na  wynik oceny” i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Zarząd Województwa Lubelskiego oraz zasądził od Zarządu Województwa Lubelskiego na rzecz Miasta Radzyń Podlaski kwotę 697 zł z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

- Wyrok jednoznacznie potwierdza, że działania ówczesnego Zarządu Województwa  Lubelskiego na czele z marszałkiem Sławomirem Sosnowskim były niezgodne z prawem - podsumował Burmistrz. - Sąd nie rozstrzyga zawartości merytorycznej wniosku, jedynie zgodność działań marszałka Sławomira Sosnowskiego z obowiązującym prawem – dodał Jerzy Rębek.

- Dziś nie można przesądzać, jaka będzie ponowna ocena, wyrażamy jedynie nadzieję, że będzie zgodna z prawem i zasadami życia społecznego – podsumował włodarz Radzynia.

Senator Grzegorz Bierecki: Gratuluję wytrwałości i tak trzymać!

- Uzasadnienie wyroku jest druzgocące dla poprzedniego Zarządu Województwa Lubelskiego, szczególnie dla Marszałka Sosnowskiego, który nie tylko naruszył zasadę bezstronności urzędnika administracji publicznej, ale w swej zapiekłości trwał w uporze i już po przegranych przez PSL wyborach  ponownie podjął negatywną dla Miasta decyzję - o odrzuceniu protestu, choć mógł pozostawić tę decyzję kolejnemu Zarządowi Województwa - mówił senator Grzegorz Bierecki. - Wyrok WSA potwierdza, że nie był on bezstronny, kierował się własnymi emocjami, a emocje wyrażał w zupełnie niepotrzebnie zwoływanych tu, w Radzyniu konferencjach prasowych. Sąd w wyroku odniósł się też do tych występów medialnych, bo to przeczyło zasadzie bezstronności urzędnika państwowego.

Senator podkreślił, że z "powodu tych błędnych decyzji poprzedniego Marszałka i Zarządu Województwa Lubelskiego mieszkańcy Radzynia o rok później będą mieli możliwość zobaczenia efektów pracy środków, jakie się miastu z całą pewnością należą". - Mam nadzieję, że teraz, w oparciu o wyrok, który sprawę odsyła do ponownego rozpatrzenia, wniosek zostanie rozpatrzony rzetelnie, sprawiedliwie, w oparciu o regulamin konkursu i staranność pracy Urzędu Marszałkowskiego - dodał Grzegorz Bierecki.

- Oceny politycznej tych ludzi mieszkańcy Radzynia i ziemi radzyńskiej dokonali – w wyborach, które przegrali w Radzyniu i powiecie radzyńskim. Każdy, kto słuchał konferencji prasowej pana Sławomira Sosnowskiego, doskonale rozumiał, o co  chodzi i dlaczego tak się działo. Teraz bezprawność tych działań potwierdza wyrok sądowy. Dalsze konsekwencje będą wyciągały inne organa państwowe. Jeszcze raz gratuluję wytrwałości i tak trzymać - zakończł paramentarzysta.

Niech pałac jak najszybciej stanie się chlubą miasta

Senator Grzegorz Bierecki wyraził również satysfakcję z faktu, że Urząd Marszałkowski nie zamierza składać apelacji od wyroku WSA. - Administracja samorządowa pracuje po to, by realizować cele ważne dla lokalnych społeczności. Dla Radzynia jedną z najważniejszych spraw i wielką szansą jest rewitalizacja centrum miasta i pałacu. Radziłbym nie przedłużać sprawy, bo i tak Radzyń stracił już rok.  Nic nie przybędzie z tego, że bezsensowna wojna, którą rozpoczął poprzedni Zarząd Województwa, będzie kontynuowana w sądach i mieszkańcy Radzynia będą czekać kolejne lata na ostateczne potwierdzenie, że Pan Burmistrz i mieszkańcy miasta mają rację.
Jest wyrok, który mówi o konieczności ponownego rozpatrzenia wniosku, niech to nastąpi jak najszybciej. Cieszymy się, że  decyzja będzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, żeby Radzyń nie był  zamrożony przez kolejne lata z realizacją tego projektu. Niech pałac wypięknieje, niech przestanie być problemem, a stanie się chlubą miasta.

Poseł Janusz Szewczak: Nie ma marszałka, a pałac jest

Poseł Janusz Szewczak przypomniał swoją wypowiedź z września ub. r., że marszałka nie będzie, pałac zostanie. - Teraz marszałka już nie ma, pałac stoi – powiedział parlamentarzysta. Podkreślił też, że pałac zasługuje na większe kwoty doinwestowania niż 10 mln zł. - Ten pałac powinien być dla nas powodem do dumy - nie tylko dla Radzynia i władz województwa lubelskiego, ale dla całej Polski. Po 4 latach rządów PiS chcielibyśmy widzieć pałac w lepszej kondycji niż jest, choć wiemy, że to władze samorządowe – poprzedni Zarząd Województwa Lubelskiego naruszyły prawo, aby nie dać szansy na prawdziwy rozwój tej perły architektury.
Parlamentarzysta zasugerował, że Miasto ma prawo wyciągać konsekwencje prawne w tej sprawie, również personalne - w sensie odpowiedzialności  urzędników, którzy podjęli decyzje niezgodne z prawem. - I również - mieć roszczenia odszkodowawcze na drodze cywilnej, bo przecież to wszystko Miasto kosztowało: opóźnienia, wysiłki  prawne -  to są nie tylko koszty procesowe. Mam nadzieję, że złe praktyki, które mały miejsce za marszałka Sosnowskiego, już się nie powtórzą – spuentował parlamentarzysta.

Ponowna decyzja ws. wniosku o rewitalizacje – za ok.  2 tygodnie

Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Dariusz Stefaniuk zapowiedział, że wniosek miasta o dofinansowanie projektu „Rokoko na Nowo – rewitalizacja centrum Radzynia Podlaskiego” przesłany do ponownego rozpatrzenia przez obecny Zarząd Województwa Lubelskiego powinien być rozpatrzony w okresie ok. 2 tygodni.

- Zarząd Województwa to instytucja, która dzieli pieniądze unijne, mające służyć rozwojowi województwa lubelskiego, oczekuje się od niej bezstronności, rzetelności, obiektywizmu – mówił wicemarszałek Województwa Lubelskiego.- Dlatego nie mogę mówić, jakie będzie rozstrzygnięcie obecnego Zarządu Województwa ws. oceny wniosku „Rokoko na Nowo rewitalizacja centrum Radzynia Podlaskiego. Mogę jedynie zagwarantować, że Zarząd, który dzisiaj pod kierunkiem Marszałka Jarosława Stawiarskiego zarządza województwem lubelskim, będzie się kierował wymienionymi zasadami, bez względu na przynależność partyjną sympatie polityczne kierujących poszczególnymi samorządami.  - Przedłużające się procedury, oceny – to wszystko później powoduje – jak w ubiegłym roku na konferencji przed Urzędem Marszałkowskim wskazywał  Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński – że jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o wydatkowanie środków z UE. Chcielibyśmy tego uniknąć.

Lubelszczyzna, która dziś jest w końcówce, jeśli chodzi o zasobność i o rozwój, szybko powinna te środki przekazywać i dystrybuować, do samorządów, żeby mogły się rozwijać.  W przypadku tych środków Zarząd Województwa nie może się kierować poglądami politycznymi, przynależnością partyjną kierujących poszczególnymi samorządami, bo wszyscy jesteśmy mieszkańcami województwa lubelskiego i pieniądze powinny się znaleźć na dobre projekty, które będą później chlubą i perełkami województwa lubelskiego.

Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk podkreślił, że wyrok WSA pokazuje, że warto zabiegać o swoje: - Starania Burmistrza przyniosły dobry owoc. Pałac ma szansę stać się perłą nie tylko miasta, ale i całego województwa lubelskiego. Jest to ważne także w perspektywie budowy Via Carpatia. Turyści, którzy będą się przemieszczali przez wschodnią Polskę, będą mogli zwiedzać takie perły jak pałace w Radzyniu, Kozłówce i Białymstoku, które są świadectwem, że Polska wschodnia ma wspaniałą tradycję i kulturę.

Poniżej film z całości konferencji oraz zdjęcia.

Konferencja prasowa w sprawie wyroku o 10 mln na Pałac Potockich
Konferencja prasowa w sprawie wyroku o 10 mln na Pałac Potockich
DSC_0098
DSC_0103
DSC_0115
DSC_0118
DSC_0121
DSC_0124
DSC_0127
DSC_0136
DSC_0141
DSC_0144
DSC_0149
DSC_0151
DSC_0156
DSC_0165