punkt informacji turystycznej

W związku z powtarzającymi się pytaniami o informację turystyczną w Radzyniu, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek wyjaśnia, że trwają przygotowywania Miejskiego Systemu Informacji Turystycznej: - Nasze działania są wielowątkowe i w związku z tym muszą być skorelowane. Poza tym już zrealizowanych zostało kilka ciekawych projektów (m.in. mobilna aplikacja na telefon "Spacerem po Radzyniu Podlaskim"), kilka - jest w realizacji. Miasto i Powiat będą ściśle współpracować w promocji turystyki na ziemi radzyńskiej.

Przypomnijmy, że wspomniana aplikacja działa od sierpnia 2018 r. – jest to bezpłatny audioprzewodnik, który umożliwia zwiedzanie miasta przy wykorzystaniu własnego smartfona i słuchawek. - Było to duże wyzwanie, wymagające wysiłku i zaangażowania technicznego - mówi Karol Niewęgłowski z Urzędu Miasta, pomysłodawca i realizator strony technicznej aplikacji, którą merytorycznie przygotował Radzyński Ośrodek Kultury. W sezonie turystycznym będzie dostępna również wersja angielska. Wkrótce możemy się też spodziewać przewodnika po Radzyniu w wersji papierowej, który oprowadzi nas po Miejskim Szlaku Turystycznym. - Jego przejście będzie pozwalało zdobyć Radzyńską Odznakę Turystyczną - dodaje Robert Mazurek.

Obecnie przygotowywane są tzw. "witacze", które - ustawione przy głównych drogach wjazdowych do Radzynia - będą informowały o zabytkach i zapraszały do odwiedzenia naszego miasta.

Jan informuje Robert Mazurek, kolejne działania muszą być skorelowane z planami rewitalizacji parku i korpusu głównego pałacu oraz przeniesienia Punktu Informacji Turystycznej ze wschodniego skrzydła pałacu do siedziby dawnej Izby Regionalnej (z wejściem od strony tzw. „suchego stawu”). PIT będzie prowadzony wspólnie przez Miasto i Powiat Radzyń Podlaski. - Chcemy, by informacja turystyczna była bardziej dostępna, więc do PIT będzie łatwiej trafić i będzie on w przyszłości dostępny także w weekendy, gdy jest duże zainteresowanie turystów zwiedzaniem Radzynia i innych ciekawych miejsc ziemi radzyńskiej - wyjaśnia dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury. - Osobiście życzyłbym sobie, by takie oznakowanie już istniało, jednak nie ma sensu robić czegoś, co za chwilę będzie trzeba zmieniać.

Poza tym Radzyń jest małym miasteczkiem i nikt chyba nie ma problemu, by trafić do kościoła, pałacu czy oranżerii, a tablice z informacjami o zabytkach Radzynia znajdują się przed kościołem, przy ścieżce rowerowej i w parku (obok modrzewi). Tablica informacyjna przed pałacem będzie wymieniona - jest już przygotowana nowa - w zmienionej formie i o nowej treści.