sesja styczen 2019W związku z licznymi pytaniami mieszkańców Radzynia, dotyczącymi przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, uspokajamy, że użytkownicy wieczyści nie muszą podejmować natychmiast jakichkolwiek działań. Na uiszczenie opłaty za rok 2019 mają czas do 29 lutego 2020 roku. Wcześniej - do końca roku 2019 otrzymają odpowiednie zaświadczenia z Urzędu Miasta.

Dopiero po otrzymaniu z Urzędu zaświadczenia, możecie Państwo zgłosić zamiar wniesienia jednorazowej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności i wtedy zostanie zastosowana 85% bonifikata od opłaty jednorazowej. Poniżej więcej szczegółów.

Użytkowanie wieczyste zastąpi opłata przekształceniowa (odprowadzana w 20 rocznych ratach). Ich wysokość równa się opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia (1 stycznia 2019 r.).

Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski wydaje zaświadczenie:
1) z urzędu (bezpłatnie) - nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia albo
2) na wniosek właściciela - w terminie 4 miesięcy od dnia otrzymania wniosku (zainteresowany wnosi opłatę skarbową w wysokości 50 zł), albo
3) na wniosek właściciela lokalu uzasadniony potrzebą dokonania czynności prawnej (np. sprzedażą mieszkania) mającej za przedmiot lokal albo właściciela gruntu uzasadniony potrzebą ustanowienia odrębnej własności lokalu - w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku (zainteresowany wnosi opłatę skarbową  w wysokości 50 zł);

Po otrzymaniu z Urzędu zaświadczenia, możecie Państwo zgłosić zamiar wniesienia jednorazowej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności i wtedy zostanie zastosowana 85% bonifikata od opłaty jednorazowej.

Na wniesienie opłaty przekształceniowej należnej za rok 2019 r. macie Państwo czas do dnia 29 lutego 2020 r.

Przykładowe WZORY OŚWIADCZEŃ I WNIOSKÓW dostępne na stronie:
http://www.miir.gov.pl/strony/zadania/gospodarka-nieruchomosciami/przeksztalcenie

Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miasta Radzyń Podlaski pok. nr 112, tel. 83 3512475, 83 3512476, lub drogą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.