kalendariumLIPIEC

2 - podpisanie Umowy z Wojewodą Lubelskim Przemysławem Czarnkiem na dofinansowanie kwotą 4 mln zł z rządowego programu budowy dróg lokalnych przebudowy ciągu ulic w Radzyniu: ul. Sitkowskiego - Błogosławionych Męczenników Podlaskich - Podlaska (drogi powiatowej nr 1233L).

3 - w Szkole Podstawowej nr 1 burmistrz Jerzy Rębek oficjalnie na stanowisku dyrektora powitał Bożenę Płatek, która wygrała konkurs na dyrektora placówki. Mianowanie na dyrektora Gimnazjum nr 1 otrzymała także w tym dniu Barbara Dudzińska, nauczyciel matematyki.

11 - rozstrzygnięcie konkursu na dyrektorki Przedszkoli Miejskich. Radzyńskimi Przedszkolami Miejskimi kierują: Anna Niewęgłowska (PM nr 1), Jolanta Król (PM nr 2) i Anna Fijałek (PM nr 3).

15 - 70 ochotników Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK. Nowo zaprzysiężeni żołnierze zasilą szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

17 - na walnym zebraniu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów podsumowano 5-letnią kadencję w 60 rocznicę istnienia na ziemi radzyńskiej. W uznaniu wybitnych zasług dla Związku Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek otrzymał Złotą Odznakę Honorową PZERiI, przyznaną mu przez Zarząd Główny.

18 - podpisana została umowa na dofinansowanie rewitalizacji miejskiego parku w ramach projektu „Rewaloryzacja zabytkowego parku w zespole pałacowo-parkowym w Radzyniu Podlaskim”.

20 - odbył się przetarg na zaprojektowanie i wykonanie dwóch placów zabaw: na os. Bulwary i przy ul. Warszawskiej 50 oraz modernizacji placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim.

21 - festyn miejski w Roku Jubileuszowym, na którym wystąpiły gwiazdy: Kamil Chudziński, zespół Extazy, Redlin, Varius Manx i Kasia Stankiewicz

21 - prezentacja bezpłatnej aplikacji „Spacerem po Radzyniu Podlaskim”.

22 - Piknik Szlachecki z udziałem członków Stowarzyszenia Łucznictwa Tradycyjnego oraz Chorągwi Wojska Staropolskiego Ziemi Lubelskiej.

31 - protokołem odbioru końcowego zakończyła się realizacja projektu „SŁONECZNA ALTERNATYWA DLA RADZYNIA PODLASKIEGO”.

W lipcu Miasto Radzyń Podlaski pozyskało 3 mln 777 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego na trzy projekty społeczne (tzw. miękkie), skierowane do osób bezrobotnych i nieaktywnych na rynku pracy, dzieci i młodzieży oraz seniorów.

Podłączone zostały bloki mieszkalne SM DOM do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Ukończona została kanalizacja przy ul. Jagiellończyka. Ukończono także przejście od ul. Jagiellończyka do ul. Wyszyńskiego,

SIERPIEŃ

02 - podpisanie umowy na montaż paneli fotowoltaicznych na obiektach Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim (dotyczy realizacji umowy na dofinansowanie z dnia 07.02.2018 roku ze środków Unii Europejskiej w wysokości 464 tyś. zł)

26 - koncert radzyńskiej kameralnej grupy akordeonowej Arti Sentemo oraz włoskiej La Fisorchestra "G.Rossini".

28 - prof. Marek Dobrowolski obsługujący prawnie Miasto Radzyń Podlaski, został wybrany na sędziego Sądu Najwyższego.

31 sierpnia - 2 września - 23. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2018”. Gwiazdy tej edycji to Izabela Trojanowska, „Czerwony Tulipan” i Antonina Krzysztoń.

WRZESIEŃ

3 - otwarcie i poświęcenie sali gimnastycznej z zapleczem i dwiema salami dydaktycznymi, w tym pracowni komputerowej przy Szkole Podstawowej nr 2 na ul. Chmielowskiego

5 - ówczesny marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski przekazał podczas konferencji prasowej w Starostwie Powiatowym informację o odrzuceniu wniosku Miasta o dofinansowanie projektu rewitalizacji centrum miasta włącznie z korpusem głównym Pałacu Potockich

8 - koncert Bogusława Morki „Krzyż i orzeł”, podczas którego słynny tenor wykonał w towarzystwie sopranistki Agnieszki Kozłowskiej, barytonu Tomasza Jarosza oraz Orkiestry Symfonicznej Marcina Wernera najpiękniejsze pieśni patriotyczne na 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego.

10 - Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Żeromskiego

13 - konferencja prasowa ws odrzucenia wniosku Miasta Radzyń Podlaski o dofinansowanie rewitalizacji Miasta, z udziałem m.in. senatora RP Grzegorza Biereckiego i wicewojewody Roberta Gmitruczuka

18 - podpisanie umowy o dofinansowanie projektu „Budowa miejsc rekreacji w Radzyniu Podlaskim”, w tym budowy skateparku.

23 - w ramach Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami w Radzyniu gościł Marek Niedźwiecki – dziennikarz muzyczny, wielbiciel podróży, szczególnie – Australii.

27 - Miasto Radzyń Podlaski zostało laureatem ogólnopolskiego konkursu Eco Miasto w kategorii "Gospodarka w obiegu zamkniętym" do 100 tys. mieszkańców.

Z początkiem września w Radzyniu wystartował portal www.kochamradzyn.pl. Jego celem jest transmitowanie obrazu live z kamery internetowej umiejscowionej na Placu Wolności.

PAŹDZIERNIK

1 - 5 - głosowanie w II edycji Budżetu Obywatelskiego. Dofinansowanie otrzymały dwa projekty: 1. „Wsparcie zakupu specjalistycznego wyposażenia Radzyńskiego Sportowego Centrum Taekwon-do” - 412 głosów 2. „Biblioteka sercem osiedla – remont Filii nr 2 MBP im. Z. Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim, działającej przy ul. Spółdzielczej 8” - 295 głosów

6 - Premier RP Mateusz Morawiecki odwiedził Radzyń. Głośnym echem odbiły się w Polsce wypowiedziane tu słowa, że program PiS jest dla takich miast jak Radzyń. - Macie skutecznego i uczciwego gospodarza. Razem będziemy zwyciężać dla Polski! - mówił na placu Wolności Premier RP

12 - oficjalne otwarcie i poświęcenie budynku z 32 mieszkaniami socjalnymi przy ulicy Budowlanych. W dawnym biurowcu powstały lokale o powierzchni 20,6 - 32,2 m2. Łączna powierzchnia mieszkań to ok. 960 m2. 3 mieszkania dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

13 - Radzyń odwiedziła grupa Amerykanów ze stanu Wisconsin i Illinois – uczestników Kongresu Amerykańskiego odbywającego się w Lublinie.

15 - obchody 100. rocznicy utworzenia Szkoły Podstawowej nr 1 z odsłonięciem pamiątkowej tablicy, poświęconej pamięci nauczycieli pomordowanych w latach 1939-1944.

15 - Radzyń odwiedził Wiceminister Sprawiedliwości Michał Wójcik i spotkał się z burmistrzem Jerzym Rębkiem.

18 - spotkanie specjalistów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie z mieszkańcami Radzynia w sprawie ogólnopolskiego programu m.in. wymiany kotłów i termoizolacji pn. "Czyste Powietrze".

21 - I tura wyborów samorządowych. Wybory na burmistrza w mieście Radzyń Podlaski wygrał Jerzy Rębek (KW PiS), uzyskując 41,12% głosów. Na Lucjana Kotwicę (KWW RMM), który wszedł do II tury zagłosowało 24,21% mieszkańców. Wybory do Rady Miasta KWW Prawo i Sprawiedliwość, który zdobył 9 na 15 mandatów. Frekwencja w Radzyniu wyniosła 57,4%.

25 - zakończenie montażu paneli fotowoltaicznych na obiektach Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim (moc energetyczna razem 192 kWp).

26 - w ROK spektakl „Blizny pamięci” w wykonaniu Jerzego Zelnika i Sebastiana Rysia, sztuka opowiadająca o Janie Karskim – legendarnym emisariuszu, który chciał obudzić sumienie świata i zatrzymać holokaust.

29 - ruszył remont pomieszczeń dla Klubu Seniora

30 - Radzyński Ośrodek Kultury zaprosił na sztukę pt. „Sprawa Polski jest najważniejsza. Rzecz o Wincentym Witosie” - spektakl z udziałem Dominiki Figurskiej i Dariusz Kowalskiego

LISTOPAD

4 - w II turze wyborów Jerzy Rębek pokonał Lucjana Kotwicę i został burmistrzem Miasta Radzyń Podlaski na kadencję 2018-2023.

11 - uroczyste obchody rocznicy Odzyskania Niepodległości

20 - pierwsza sesja nowo wybranej Rady Miasta. Przewodniczącym na VIII kadencję został Adam Adamski, na funkcje wiceprzewodniczących radni wybrali Piotra Skowrona i Bogdana Fijałka.

21 - oddanie wyremontowanej ul. Sitkowskiego, ul. Bł. M. Podlaskich, ul. Podlaskiej

25 - Wielkie Radzyńskie Fotografowanie w nowej formule – we wnętrzach Pałacu Potockich.

GRUDZIEŃ

W grudniu wydana została płyta Płyta Czesława Mozila „Kiedyś to były święta”, na której znalazł się utwór "Kaloryfer, który gra" nagrany wspólnie z Kameralną Orkiestrą Młodzieżową ARTI SENTEMO.

5 - Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo koncertem kolęd uświetniła spotkanie w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, podczas którego młodzież z Liceum Plastycznego z Nałęczowa wraz z Pierwszą Damą dekorowała choinkę zabawkami o charakterze patriotycznym i niepodległościowym.

6 - ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2018. Gmina Miejska Radzyń Podlaski znalazła się na 20 miejscu na 213 ocenianych samorządów.

6 - wyłożony został do publicznego wglądu projektu zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Radzyń Podlaski w granicach administracyjnych Miasta Radzyń Podlaski

11 - Burmistrz Jerzy Rębek na stanowisko wiceburmistrza powołał Sławomira Lipskiego, dotychczasowego inspektora Wydziału Rozwoju Gospodarczego radzyńskiego magistratu.

11 - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 Maja Krupska i Filip Skwara ze odebrali stypendia z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.

15 - Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim ukończyło inwestycję pn „Modernizacja kotła wodnego WR-5 nr 4 na kocioł w technologii ścian szczelnych wraz z modernizacją instalacji odpylania". Kocioł zapewni zwiększenie mocy, co pozwoli uniknąć konieczności zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

W grudniu wydana została płyta Płyta Czesława Mozila „Kiedyś to były święta”, na której znalazł się utwór "Kaloryfer, który gra" nagrany wspólnie z Kameralną Orkiestrą Młodzieżową ARTI SENTEMO.