kominiarzZarząd Krajowej Izby Kominiarzy w ramach akcji “Zaproś kominiarza” podjął zadanie wysłania pakietów informacyjnych do wszystkich 2 478 gmin miejskich i wiejskich w całym kraju.

Jak czytamy w piśmie „okres jesienno – zimowy to czas zwiększonej ilości zaczadzeń i pożarów kominów. W związku z trwającym okresem grzewczym, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców prosimy o powiadomienie ich o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. (...) Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksponowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców” - czytamy w komunikacie.

Jak dalej wyjaśnia Krajowa Izba Kominiarzy, Państwowa Straż Pożarna każdego roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń ogrzewczych. Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem.
Warto pamiętać również, że w przypadku pożaru lub zaczadzenia, brak dokumentacji terminowego czyszczenia i kontroli kominów może stanowić podstawę odmowy wypłaty odszkodowania przez firmy ubezpieczeniowe.

Więcej szczegółów na: https://izbakominiarzy.pl/wp-content/uploads/2018/09/Komunikat-Prezesa-Krajowej-Izby-Kominiarzy-2018-MZ-108.pdf

fot. pixabay.com

zapros kominiarza