dsc 7878Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki odwiedził Radzyń Podlaski. Na plac Wolności w sobotnie popołudnie 6. października przybyli tłumnie mieszkańcy Radzynia i ziemi radzyńskiej. Szef rządu podkreślił w przemówieniu, że program PiS jest dla takich miast jak Radzyń. - Jesteśmy wdzięczni, że Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej zaszczycił nas swoją obecnością, dziękujemy za Pana wysiłek i determinację – witał premiera burmistrz Radzynia Jerzy Rębek.

Program PiS jest dla takich miast jak Radzyń

- Ludzie tu zgromadzeni – mieszkańcy Radzynia i ziemi radzyńskiej - to ludzie szlachetni, pracowici, bogobojni, prawdziwi patrioci - podkreślał gospodarz miejsca Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek. - Dlatego jesteśmy wdzięczni, że Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej zaszczycił nas swoją obecnością, dziękujemy za Pana wysiłek i determinację.

Premier mówił o programach tworzonych przez rząd: - Wy jesteście autorami programu PiS – zwrócił się do zebranych. - Nasze programy piszecie na setkach spotkań, w których uczestniczą tysiące ludzi, czy przysyłając nam swoje pomysły. Wasze propozycje bierzemy na serio. Program PiS, jak żaden w ciągu ostatnich 30 lat, jest właśnie dla miast takich jak Radzyń Podlaski, dla takich powiatów jak powiat radzyński, ponieważ odeszliśmy od polityki, która wspierała głównie wielkie miasta, wdrożyliśmy rozwiązania społeczne, infrastrukturalne, które mają służyć małym miejscowościom i terenom wiejskim – takim jak Radzyń i wasz powiat.

Radzyń ma przed sobą wielką, wspaniałą przyszłość

Premier wspomniał o obchodzonym w tym roku jubileuszu 550-lecia praw miejskich Radzynia. - Słyszałem, że był wielki tort na 550-lecie. Mam nadzieję, że smaczny - żartował. - Pragnę podziękować za patriotyzm ludzi tej ziemi: to jest to, od czego wszystko się zaczyna: jedni mogą być bardziej prawicowi, inni bardziej lewicowi – zresztą: co to wszystko znaczy? Najważniejsze, żebyśmy byli wszyscy w służbie Polsce i społeczeństwu polskiemu.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że w radzyńskim kościele [Świętej Trójcy, w roku 1817] ślub brał książę Jerzy Adam Czartoryski, który był nazywany „niekoronowanym królem Polski”. - U schyłku swego życia powiedział tak: „W swoim życiu znałem tylko dwie parte: polską i antypolską”. My na pewno jesteśmy partią polską , nasz program jest tak zbudowany, żeby wszystkie sukcesy przekładać na los zwykłego człowieka. Czy chodzi o wymiar sprawiedliwości, który reformujemy, czy programy dla samorządów, a są to: termomodernizacja (ocieplenie budynków), domy seniora, otwarte strefy aktywności (pan burmistrz, który jest dobrym gospodarzem tej ziemi, obiecał, że w Radzyniu takie będą), szybki internet dla młodzieży i dla starszych, w zakresie komunikacji - drogi lokalne. Podobnie rewitalizacja waszego pięknego miasta - odnowienie, nadanie mu charakteru bardziej historycznego, turystycznego, żeby było czuć, że Radzyń Podlaski ma przed sobą, wielką wspaniałą przyszłość. Bo ma wielką, wspaniałą przyszłość.

Naszą partią jest Polska

Premier dziękował mieszkańcom Radzynia za obecność na placu Wolności, ale też za wsparcie rządu. - Może się czasami potykamy, mylimy, ale naszą partią jest Polska, naszym programem jest Polska i ludzie tu mieszkający. I dla tych ludzi pracujemy, żeby ich wynagrodzenia rosły jak najprędzej, żeby bezrobocie było jak najmniejsze, a nie - jak nasi poprzednicy, specjaliści od wysokiego bezrobocia, od dziurawego budżetu... My mamy najniższy deficyt od wielu lat, dlatego nas stać, by pracować nad kolejnymi programami społecznymi, także dla seniorów.

Dziękował za wkład w dziedzictwo historyczne. - Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego zawsze tu walczyli w o wolną, silniejszą, szczęśliwszą Polskę. Chciałbym podziękować za to, co zrobiliście dla zachowania naszych największych wartości, którymi są: rodzina, praca, człowiek, Ojczyzna, Bóg. To są wartości tak bliskie tej ziemi. I cieszę się, że one są tak żywe na ziemi radzyńskiej, lubelskiej! I wiem, że to będziecie dalej robić. 

„Psy szczekają, karawana jedzie dalej”

- Naszym zobowiązaniem jest budowanie pozytywnych programów - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, zaznaczył, że są tacy, którzy w tym przeszkadzają. - Mówi się: „Psy szczekają, karawana jedzie dalej” – my tak też mówimy w naszej partii. Niech inni przeszkadzają. Chciałbym przekonać jak najwięcej nieprzekonanych, dlatego proszę Państwa nie tylko o to, byście byli z nami, ale byście przekonywali innych. Jestem wdzięczny tym mediom, które są z nami, ale większość jest taka, że sprzyja opozycji; wiadomo, skąd się wywodzą - zostawmy je. Dlatego wasz głos jest taki ważny.

- PiS jest partią społeczną, bo działamy dla społeczeństwa, jesteśmy partią narodową, bo działamy dla narodu polskiego, reprezentujemy również polską wieś, więc jesteśmy partią ludową – wyliczał premier Mateusz Morawiecki, wymienił działania rządu skierowane do mieszkańców wsi: - Nasz program jest zdecydowanie najlepszy dla rolnictwa. Mamy program społeczny i gospodarczy, czyli: rolniczy handel detaliczny czy dopłaty do paliwa rolniczego, mamy programy związane z melioracjami. Ale też obniżyliśmy wiek emerytalny podniesiony przez PSL do 67 dla kobiet i mężczyzn. Powróciliśmy do wieku poprzedniego – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn i tego będziemy się na pewno trzymać.

Wspólnie osiągniemy ten sukces. Razem będziemy zwyciężać dla Polski.

Mówiąc o sytuacji w Radzyniu, podkreślił, że choć potrafi współpracować z różnymi środowiskami, „najlepiej współpracuje się z tymi, którzy najlepiej rozumieją problemy, tak jak obecny burmistrz Jerzy Rębek”. - I tym lepiej będzie się nam w rządzie centralnym współpracować, im będziemy mieli lepszego, skuteczniejszego, uczciwszego gospodarza.

Przypomniał dotychczasową współpracę Miasta z rządem: - Już przekazaliśmy 4 mln zł na drogę w Radzyniu [Sitkowskiego-Błogosławionych Męczenników Podlaskich-Podlaska] i na Pałac Potockich. Dotrzymujemy słowa – tak działamy w rządzie i tak będziemy działać w samorządzie. Chcemy to obiecać i wspólnie z wami, w dobrej współpracy między rządem a samorządem - miastem i powiatem zbudujemy Lubelszczyznę, Polskę, silniejszą, szczęśliwszą, bardziej zasobną i bardziej dumną. Wierzę, że wspólnie osiągniemy ten sukces. Razem będziemy zwyciężać dla Polski.

Apel o jedność: „dla dobra Polski warto współpracować ze wszystkimi”

Na zakończenie Premier zwrócił uwagę, że spotkanie odbywa się przy pomniku Niepodległości. Zaapelował o jedność w obchodach zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. - Apeluję, byśmy 11 listopada bez względu na spory polityczne, bez względu na podziały, uhonorowali Ojców i Dziadów, którzy wywalczyli wolność, żebyśmy im podziękowali jednością, wyjęciem poza spór polityczny tych kilku dni, bo dla dobra Polski warto współpracować ze wszystkimi.

fot. Tomasz Młynarczyk

DSC_7680
DSC_7702
DSC_7704
DSC_7706
DSC_7707
DSC_7708
DSC_7710
DSC_7738
DSC_7744
DSC_7768
DSC_7787
DSC_7788
DSC_7814
DSC_7837
DSC_7845
DSC_7878
DSC_7890
DSC_7901
DSC_7954
DSC_8014
DSC_8072
DSC_8073
DSC_8093