dsc 0020Będę wspierał Burmistrza Jerzego Rębka i mieszkańców Radzynia Podlaskiego, by dostępne środki w końcu do miasta i jego mieszkańców trafiły. Będę również wspierał Burmistrza w działaniach, które zmierzają do ustalenia powodów i sprawców tego, że miasto po raz drugi nie otrzymuje należnych środków.

Uważam, że postępowanie w związku z zawiadomieniem do Prokuratury, o którym mówił Pan Burmistrz, powinno być objęte nadzorem Prokuratury Krajowej. I o taki nadzór jako senator tej ziemi będę występował do Prokuratury Krajowej, ze względu na długotrwałość postępowania oraz działań, które mogą być traktowane jako przestępcze wobec miasta Radzyń i jego mieszkańców, a także ze względu na osoby, które są potencjalnymi sprawcami tych bezprawnych działań, a które pełnią ważne funkcje w województwie lubelskim.

Z całą pewnością doprowadzimy do tego, że środki, które są dla miasta Radzyń do miasta Radzyń w końcu trafią.

Mieszkańcom Radzynia pozostawiam ocenę w dniu wyborów działalności tych polityków, którzy doprowadzili do tego, że miasto Radzyń Podlaski środków nie otrzymuje.

Jeśli chodzi o inne środki, znajdujące się poza zakresem władztwa samorządu wojewódzkiego, to deklaruję, że będę pomagał w uruchomieniu innych środków, tak jak pomogłem w uruchomieniu tych z budżetu państwa na remont części pałacu, który się aktualnie odbywa.

W kontekście moich starań o pozyskanie środków na rewitalizację Radzynia - pałacu i centrum miasta mam pytanie, na które oczekuję jasnej wypowiedzi od osób kandydujących na urząd Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski: Czy zamierzają ten pałac sprzedać? Bo jeśli zamierzają ten pałac sprzedać, to nie trudźmy się, nie starajmy się o rewitalizację pałacu, niech to zrobi prywatny inwestor, który być może jest w tle sporu, który się w tej chwili toczy.

Uważam, że Radzyń zasługuje na posiadanie tego pałacu, to jest wizytówka, chluba miasta. Ten pałac nie powinien być prywatyzowany, a takie pomysły pojawiały się w Radzyniu i takim pomysłom przeciwstawił się Pan Burmistrz Jerzy Rębek. Być może to jest właściwa przyczyna niechęci wobec działań podejmowanych przez Pana Burmistrza.

Zaniepokoiło mnie to bardzo i oczekuję odpowiedzi na piśmie ze strony wszystkich kandydatów na urząd Burmistrza z Radzynia, czy zamierzają zbyć ten pałac. Zaniepokoiło mnie stwierdzenie Pana Marszałka z konferencji prasowej, która jest w bardzo wielu momentach dla niego niebywale obciążająca, że mieszkańcy Radzynia „nie powinni nieść tego słonia”. To znaczy - co? „Słoń” ma być zabrany mieszkańcom Radzynia i komuś przekazany? W związku z tym oczekuję jasnej deklaracji kandydatów w sprawie dalszych losów tego pałacu i od tego uzależniam wspieranie działań dotyczących rewitalizacji pałacu.

Trzecia rzecz, o której muszę powiedzieć, sprawa ostatniej prezentacji Ministra Inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, dotycząca wykorzystania środków unijnych przez województwo lubelskie. W wyniku tego typu działań, z jakimi mamy do czynienia w Radzyniu, województwo lubelskie zagrożone jest stratą ponad 79 mln euro (prezentacja jest dostępna na s ministerstwa). Mamy ogromne zapóźnienia, a województwo lubelskie jest jednym z najgorzej wykorzystującym środki unijne, a przecież doskonale wiemy, jak wielkie są potrzeby województwa i jego mieszkańców. Być może przyczyn niewykorzystania środków powinni szukać prokuratorzy.

prezentacja wojewodztwo