dsc 0003Stowarzyszenie „Radzyńskie Wrzosy” po wakacyjnej przerwie wznowiło cykl spotkań pt. „Spotkania z ciekawymi ludźmi i zawodami”. Gościem wrześniowego spotkania był burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek, który przedstawił zebranym m.in. propozycje skierowane specjalnie do osób starszych.

- Dziękuję serdecznie Państwu za zaproszenie. Cieszę się, że interesują Was losy miasta, to, co się w nim dzieje, co zostało w nim zrobione i co jeszcze będzie realizowane – rozpoczął burmistrz.

Włodarz miasta przybliżył zebranym to, co za jego kadencji zostało zrobione i działania zaplanowane na kolejne lata. Najpierw mówił o działaniach i projektach skierowanych do dzieci i młodzieży, planach rozbudowy i remontów placówek oświatowych. - Oddaliśmy już 3 września do użytku halę sportową przy ulicy Chmielowskiego wraz z pracowniami i nie będzie sytuacji, że dzieci z tamtej szkoły dojeżdżają autobusem na zajęcia. Kolejna hala przy ulicy Jana Pawła II jest na etapie wykończeniowym. Zamierzamy rozbudować przedszkola miejskie, bo okazuje się, że jest ogromne zapotrzebowanie na funkcjonowanie tych jednostek. Jest już w opracowaniu projekt rozbudowy przedszkola przy ulicy Chmielowskiego oraz przedszkola na ulicy Armii Krajowej. Prowadzimy szereg działań dotyczących oświaty - w szkołach realizujemy projekty unijne.

Następnie burmistrz odniósł się do spraw związanych ze środowiskiem seniorów, które jak podkreślił, stanowi dużą grupę w naszym mieście. - Mogę już Państwu zakomunikować, że miasto Radzyń dba o potrzeby ludzi starszych i od niedawna jesteśmy beneficjentami w Regionalnym Programie Operacyjnym Urzędu Marszałkowskiego. Pozyskaliśmy kwotę w wysokości 833 tysięcy złotych na zorganizowanie Klubu Seniora w budynku po „zawodówce” przy ulicy Jana Pawła II.
Klub będzie dawał możliwość udziału w zajęciach z zakresu kultury fizycznej, zajęciach rozwijających zainteresowania, zajęciach prozdrowotnych obejmujących m.in. edukację zdrowotną i profilaktyczną. Odbywać się tam będą zajęcia edukacyjne: szkolenia komputerowe, zajęcia historyczno-edukacyjne oraz zajęcia kulturalne i zwiększające aktywność w społeczności lokalnej.

Klub Seniora będzie utworzony także w korpusie głównym pałacu. Chcę, aby nasz pałac służył celom społecznym, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie. Będzie tam sala wystawowa, sala koncertowa, kawiarnia z wyjściem do przepięknego ogrodu w stylu wersalskim, na który już pozyskaliśmy pieniądze. Oferta dla społeczeństwa będzie bardzo szeroka, jednak na realizację potrzeba jeszcze trochę czasu.

Burmistrz podczas spotkania poświęcił wiele uwagi także infrastrukturze miejskiej. Jako przykład podał budowę ciągu ulic: Sitkowskiego-Błogosławionych Męczenników Podlaskich-Podlaska, który dzięki wspólnemu działaniu ze starostwem miasto może realizować. - Budowa tej ulicy jest na pewno widocznym i ważnym działaniem, ale nie jedynym. W większym lub mniejszym stopniu prowadzimy działania mające na celu ułatwienie życia mieszkańcom miasta. Przykładem niech będzie zrealizowana inwestycja na ulicy Płudzińskiej, gdzie od ponad 20 lat ludzie tam mieszkający czekali na remont ulicy. Chcemy wybudować też ulicę „Osiedlową” na terenach tuż za PECem i sklepem Topaz. Obecnie jest tam tylko ścieżka. Tam chcemy wybudować ulicę, aby otworzyć przestrzeń pod budownictwo wielorodzinne. Wszystko jest na dobrej drodze, bo wykupiliśmy już tamte tereny od prywatnych osób i można będzie zaczynać realizację. Kolejną sprawą, o której warto powiedzieć, jest ciąg pieszy zapoczątkowany na ulicy Wisznickiej. Od wielu lat była tam bardzo niebezpieczna sytuacja, gdzie mieszkańcy często musieli chodzić poboczem – tuż przy ruchliwej jezdni. Chcemy też wybudować ulicę „Przemysłową”, aby otworzyć tereny potencjalnym inwestorom. Chcemy rozbudować ścieżki rowerowe. Już niedługo rusza budowa ścieżki od ulicy Międzyrzeckiej aż do samego Bedlna Radzyńskiego. W planach jest też budowa ścieżki na tzw. Oprawy.

Włodarz podczas swojego wystąpienia poruszył jeszcze wiele problemów, z którymi boryka się Radzyń. Od seniorów padło wiele pytań, ale również i pochwał za tak wielkie zaangażowanie w sprawy miasta. Spotkanie zakończyło się wspólną dyskusją i cennymi uwagami, które jak zaznaczył burmistrz, bierze sobie do serca.

DSC_0002
DSC_0003
DSC_0005
DSC_0006
DSC_0007
DSC_0008
DSC_0009