image126W dniach od 9 do 11 maja br. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego trwała akcja: "AKCEPTUJ I BĄDŹ ŻYCZLIWY". Jej celem było budowanie i wzmacnianie atmosfery akceptacji i życzliwości w całej społeczności szkolnej.

Informacje o niej zamieszczamy z lekkim opóźnieniem, bo tak naprawdę nie chcemy oficjalnego zakończenia i wszyscy mamy pragnienie i nadzieję, że to dobro, które zostało zauważone i zaakcentowane nadal trwa i pozostanie wśród nas jak najdłużej. Intensywne działania związane z akcją w sposób naturalny przedłużyły się o kolejne dni, bo wielu uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły nie chciało ich zakończenia.

Planowane działania rozpoczęliśmy Mszą Świętą w kościele Świętej Trójcy, podczas, której dziękowaliśmy za otrzymane łaski i prosiliśmy o Boże błogosławieństwo dla całej naszej społeczności szkolnej. W ramach katechezy w każdej klasie, zostały przeprowadzone zajęcia na temat: Każdy człowiek ma wartość - akceptuj i bądź życzliwy. W świetlicy szkolnej zorganizowano ciekawe gry i zabawy związane z hasłem akcji. Ponadto przez szkołę przeszła „sztafeta błękitnych serc”, które przez 4 dni krążyły wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Każdy kto otrzymał serce był zaproszony do podjęcia wyzwania i zrobienia dla kogoś czegoś dobrego. Sztafetę wśród nauczycieli rozpoczęła Dyrektor Danuta Bukryj-Pałka. Jako pierwsza z uśmiechem przyjęła błękitne serce i oficjalnie zaprosiła wszystkich do aktywnego udziału w akcji. Kolejne serca trafiły do gospodarzy klas, którzy mieli za zadanie dać dobry przykład, przekazując dobro wybranej osobie z klasy. Kolejne serce trafiło do pracowników kuchni, obsługi i administracji. Na dużej tablicy ogłoszeń powstał „bank dobrych uczynków”, z którego można było skorzystać i wykorzystując pomysł, zainwestować w dobro. Czasami to takie proste rzeczy o których zapominamy lub wydaje nam się, że to nic nadzwyczajnego a może sprawić innym radość.

Ponadto 9 maja odbyła się prezentacja szkoleniowa dla pracowników szkoły i zainteresowanych nauczycieli. Tematem prezentacji było: TWORZENIE ŚRODOWISKA WSPIERAJĄCEGO ROZWÓJ UCZNIA Z ASD (spektrum autyzmu). Prezentację przygotowała Anna Targońska - psycholog z PPP i Izabela Korulczyk - logopeda.
Następnego dnia w szkole pojawił się duży segregator z napisem: „Weź karteczkę i spraw komuś radość” – dzielenie się dobrym słowem. Były w nim karteczki z miłymi i ważnymi słowami, które można było podarować wybranej osobie. Karteczki przez cały czas krążyły wśród dzieci i pracowników szkoły, zmieniając świat wokół nas. Obdarzaliśmy się szczerym, dobrym słowem, dostarczając sobie dużo wzmocnień pozytywnych, których wszyscy tak bardzo potrzebujemy. Karteczki rozchodziły się jak świeże bułeczki i z każdą chwilą pojawiało się coraz więcej uśmiechów, miłych gestów i słów życzliwości.

Podczas trwania akcji zaprezentowano również wystawę fotograficzną: RÓŻNIE WIDZIMY ŚWIAT, przedstawiającą inny sposób postrzegania rzeczywistości szkolnej przez dzieci.

Działanie finałowe

W piątek 11 maja już po raz drugi cała nasza szkoła była w kolorze nieba. Dlaczego niebieski? Ubraliśmy się na niebiesko, bo nasze serca przepełniała niebiańska atmosfera radości, akceptacji i wzajemnej życzliwości. Kolor niebieski, to kolor nieba. Niebo kojarzy nam się z harmonią, pokojem, miłością, szczęściem, spełnieniem pragnień. Na szkolnym korytarzu umieszczone było duże serce, na którym każdy mógł napisać jakiego dobra doświadczył.

Pięknym uwieńczeniem i poszerzeniem naszej akcji była projekcja filmu zorganizowana w parafii Świętej Trójcy. Film poruszał ważne tematy akceptacji, mądrego rodzicielstwa, zmagania się z trudną rzeczywistością, ukazując również sposób przeżywania i odbierania świata przez chłopca z cechami osobowości ze spektrum autyzmu.
Zespół organizacyjny odpowiedzialny za przygotowanie akcji: „Akceptuj i bądź życzliwy” tworzyły osoby z Komisji Wychowawczej: Elżbieta Burdon, Barbara Ejsmont i Agnieszka Kot, Samorządu Szkolnego: Marta Jaroszyńska wraz z uczniam, katecheci: ks. Wojciech Stefaniuk, Anna Zbaracka i Izabela Korulczyk, we współpracy z psychologiem z PPP Anną Targońską.

Zdjęcia zostały wykonane przez Klub Miłośników Fotografii „Zoomik”.

Izabela Korulczyk

image117
image118
image119
image120
image121
image122
image123
image124
image125
image126
image127
image128
image129
image130
image131
image132
image133
image134
image135
image136