Na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta podjęta została uchwała zmieniające statut Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Dzięki tej zmianie ROK będzie miał możliwość utworzenia w swojej strukturze muzeum – chodzi konkretnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych - Miejsce Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa w Radzyniu Podlaskim.
Uchwała została podjęta jednogłośnie, jej uprawomocnienie nastąpi za 14 dni. Po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym i po jej uprawomocnieniu dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury wyda zarządzenie powołujące Muzeum. - Następnym krokiem będzie powołanie, zarządzeniem Dyrektora ROK, Rady Programowej – wyjaśnia Robert Mazurek. Zgodnie z Ustawą o muzeach różne środowiska mogą zgłaszać swoich kandydatów do tego organu, dlatego też będzie przewidziany okres ich zgłaszania. Następnie Rada Programowa zostanie powołana.
Przypomnijmy, że już w sobotę 19 maja w ramach Nocy Muzeów zostanie udostępniona do zwiedzania cela nr 6, która będzie stanowić zaczątek Muzeum Żołnierzy Wyklętych - Miejsca Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa w Radzyniu Podlaskim. Wprawdzie cela będzie otwarta przez 4 godziny (od 16.00 do 20.00), ale warto przybyć punktualnie o 16, ponieważ o tej porze przewidziana jest krótka konferencja, podczas której przekazane zostaną informacje o krokach podjętych w celu utworzenia muzeum oraz planowanych dalszych działaniach. Prelekcję wygłosi dr Dariusz Magier.
W celi ściany z inskrypcjami będą podświetlone, by napisy były widoczne. W dwóch wnękach pojawią się informacje: „Odkłamać historię” - o obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z roku 2016, w trakcie których zmieniona została tablica z budynku przy Warszawskiej 5A, zawierająca nieprawdziwe informacje historii budynku, i druga – o tegorocznych obchodach Dni Żołnierzy Wyklętych.