Obchody Narodowego Święta Trzeciego maja zgromadziły licznych mieszkańców Radzynia i ziemi radzyńskiej, którzy wzięli udział w Mszy św. sprawowanej w historycznym kościele pw. Świętej Trójcy oraz w uroczystości na placu Ignacego Potockiego pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.
W imieniu zebranych o odprawienie Mszy św. w intencji Ojczyzny oraz "tych, którzy tworzyli konstytucję i dla których ona powstała", prosił Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek. Zebranych powitał gospodarz miejsca – proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy ks. kan. Andrzej Kieliszek. Słowo wprowadzające wygłosił ks. prał. Roman Wiszniewski. -"Racz wysłuchać wołania Narodu" – na wstępie dziekan radzyński zacytował pieśń, która rozpoczęła Liturgię. – Przed Królową Narodu stajemy z nadzieją, modlitwą. Usłysz głos wołających o to, co tak potrzebne, a co jest naszym dziedzictwem, co było testamentem tych, którzy podjęli trud uchwalenia i obrony Konstytucji, składając niekiedy na ołtarzu ojczyzny swoje życie.
Ks. kan Andrzej Kieliszek w homilii podkreślił, że 3 maja obchodzimy podwójne święto: religijne – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz narodowe – w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Wskazał na ewangeliczne i historyczne źródła obchodów święta Matki Bożej . – Pod krzyżem Jezus przekazał Matkę całemu Kościołowi. Maryja gromadzi apostołów, skupia pierwotny Kościół, który doceniał Jej obecność, wierzył w Jej pośrednictwo, wstawiennictwo. Polacy roszczą sobie szczególne prawo do pośrednictwa Maryi, co ma źródła w ślubach Jana Kazimierza w 1656 roku, które złożył jako król Narodu Polskiego, reprezentant wszystkich stanów – mówił kaznodzieja.
Okazja do rachunku sumienia
- Zbieżność świąt religijnego i państwowego nie jest przypadkowa, ma uzasadnienie w historii – po zwycięstwie nad bolszewikami zwanym cudem nad Wisłą biskupi polscy wystąpili o ustanowienie święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Stolica Apostolska zaproponowała 3 maja – dzień uchwalenia Konstytucji – kontynuował ks. A. Kieliszek. - Konstytucja 3 maja to wielkie dzieło, z którego byliśmy i jesteśmy dumni, świadczące, że Polska zdolna jest do odrodzenia i samostanowienia. Kaznodzieja cytował opinie, że "Polska padła nie dlatego, że żyć nie mogła, ale że żyć chciała". O jej upadku zadecydowały nie tylko grzechy własne, ale zaborczość sąsiadów: agresywne działania Rosji, zdrada Prus i niewdzięczność Austrii, którą przed wiekiem obronił Sobieski.
Przypomniał, że w preambule odwołuje się do Boga w Trójcy Jedynego. Z tego faktu wyprowadza i zabezpiecza godność każdego człowieka, jego prawo do wolności we wszystkich sferach życia.
Kaznodzieja mówił również o obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. - Obchodzona rocznica to okazja do tego, by każdy postawił sobie pytanie o własny patriotyzm: w czym się przejawia? na ile jestem wierny temu dziedzictwu, któremu na imię Polska? na ile jestem za nie odpowiedzialny? czy nie jest tak, że prywata bierze górę? Może jest tak, że ambicja zwycięża nad dobrem wspólnym? - wzywał do rachunku sumienia kaznodzieja. - Dlatego chcemy troską otaczać ojczyznę, stosownie do zajmowanych stanowisk, ale i modlić się o łaskę naszej roztropności i troski o dobro wspólne.
Dzień jedności narodowej
Po zakończonej Mszy św. uczestnicy uroczystości w pochodzie przeszli ulicą Ostrowiecką na plac Wolności, gdzie wysłuchali przemówień i części artystycznej, a delegacje złożyły wiązanki kwiatów i wieńce.
Uroczystość poprowadził dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek. Po podniesieniu na maszt flagi państwowej i odśpiewaniu Hymnu Państwowego, okolicznościowe przemówienie wygłosili: starosta radzyński Lucjan Kotwica, poseł na Sejm RP Marcin Duszek, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk oraz marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski.
Po przemówieniach nastąpił podniosły moment wręczenia Krzyża Niepodległości Radzyńskiemu Stowarzyszeniu Kawaleryjskiemu im. rtm. Wincentego Zawadzkiego.
Następnie część artystyczną – montaż słowno-muzyczny, łączący pieśni związane z 3 Maja z poezją i informacją - przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 w Radzyniu.
Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wiązanek kwiatów i wieńców przez delegacje szkół, samorządów, służb mundurowych, partii politycznych, zakładów pracy, instytucji stowarzyszeń z Radzynia i powiatu radzyńskiego.
Po krótkim występie Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Jacka Nestoruka, która odegrała Mazurka Trzeciego Maja głos zabrał Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek. Włodarz Miasta dziękował wszystkim uczestnikom uroczystości: gościom, delegacjom, organizatorom. Podkreślił, że odbywała się we wspaniałej atmosferze. – Obchody świąt narodowych mają piękny przebieg, ponieważ podczas nich stanowimy jedność - bez względu na opcje polityczne i światopogląd – zaznaczył włodarz miasta. Zauważył też, że uroczystości uświetniły liczne delegacje z dwudziestoma pocztami sztandarowymi, co świadczy o randze, jakie nadajemy świętu 3 Maja. Gratulował odznaczenia Stowarzyszeniu Kawaleryjskiemu, wyraził nadzieję że w dalszym ciągu będą uświetniać i uatrakcyjniać uroczystości państwowe.
Słowa wdzięczności burmistrz Jerzy Rębek skierował także do dyrekcji, wychowawców i uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 2 za przygotowanie części artystycznej oraz dziękował za Asystę Honorową Sił Zbrojnych RP Skład Bezwola II Regionalnej Bazy Logistycznej.