piatka mazurkaPodczas kwietniowej sesji Rady Miasta (26.04) dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek zaprezentował szczegółowy program obchodów 550-lecia uzyskania przez Radzyń praw miejskich i 100-lecia Niepodległości oraz nowe inicjatywy, których realizacja rozpocznie się w tym roku.

Już wkrótce zainicjowane zostanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, w wakacje ROK zaprasza na Kino pod Chmurką oraz Letnią Scenę Radzyńskiego Ośrodka Kultury.Odwołując się do programu premiera Mateusza Morawieckiego, inicjatywy te dyrektor ROK  nazwał „Piątką Mazurka”. - Na pewno wniosą powiew świeżości do naszego miasta – mówił Robert Mazurek. Zapewniał też, że za jego kierownictwa w ROK  bardzo dużo się zmieni: - Kultura nie może chować się w podziemiu i nie może być sprowadzana przede wszystkim do „grania do kotleta”. Musi wyjść do mieszkańców Radzynia Podlaskiego!

Muzeum Żołnierzy Wyklętych

19 maja, w ramach Nocy Muzeów 2018, pragniemy zainaugurować proces tworzenia w Radzyniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Całe przedsięwzięcie odbywa się z inicjatywy Pana Burmistrza, przy nieocenionym wsparciu Senatora Grzegorza Biereckiego i Posła na Sejm RP Janusza Szewczaka.

W związku z tym, że zwolnił się lokal w budynku przy ul. Warszawskiej 5a, do którego przypisana jest piwnica zawierająca najwięcej z zachowanych napisów na ścianach, pragniemy udostępnić ją do zwiedzania wszystkim zainteresowanym. Radzyński Ośrodek Kultury przejął już tę piwnicę. W chwili obecnej jesteśmy w trakcie przygotowywania pierwszej ekspozycji. Rozpoczynamy też gromadzenie zbiorów i pamiątek. W tym celu chcemy wyjść z apelem do mieszkańców naszego miasta (i nie tylko), którzy w swoich archiwach posiadają zdjęcia osób tam przetrzymywanych. 19 maja podczas otwarcia muzeum utworzony zostanie punkt, w którym od ręki zdjęcia będą skanowane. Bardzo chętnie też przyjmiemy różnego rodzaju pamiątki i przedmioty, które pozwolą nam w pełni ukazać losy więzionych tam polskich patriotów.

Tworzenie muzeum jest procesem długim i skomplikowanym, co szczegółowo reguluje Ustawa o muzeach z dnia 21 listopada 1996 r. Rozpoczynamy ten proces – od tego, że cela nr 6 przy ul. Warszawskiej 5a, zawierająca pierwszą ekspozycję, od tej chwili będzie udostępniona wszystkim zainteresowanym. W tym celu chęć zwiedzania należy wcześniej uzgodnić w Radzyńskim Ośrodku Kultury.

Obchody 550-lecia Radzynia Podlaskiego

Wszystkie imprezy organizowane w 2018 r. podporządkowane są tym obchodom. Ponadto przygotowaliśmy dwa punkty kulminacyjne tego jubileuszu. Będą to Dni Radzynia, które odbędą się w dniach 10-17 czerwca, a także Festyn Miejski w dniu 21 lipca.

W ramach Dni Radzynia, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Miejską Biblioteką Publiczną im. Zenona Przesmyckiego, przygotowaliśmy następujące wydarzenia:

10 czerwca 2018 r. (niedziela)

11.00 – Otwarte Mistrzostwa Radzynia w Pływaniu

(pływalnia „Aqua-Miś”) 

11 czerwca 2018 r. (poniedziałek)

18.00 – Promocja albumu pt. „Radzyń Podlaski. Nowy jest piękny, a stary – pełen tajemnic”

połączona z wystawą grafik starego Radzynia autorstwa Antoniny Bożym-Rotari

(korpus główny pałacu Potockich) 

12 czerwca 2018 r. (wtorek)

10.00 – Finał Konkursu Wiedzy o Radzyniu Podlaskim (sala widowiskowo-kinowa ROK)

13 czerwca 2018 r. (środa)

17.00 – Senioriada 2018 (boisko trawiaste w parku miejskim)

18.00 – promocja książki pt. „Radzyń Podlaski. Wielka historia małego miasta”

autorstwa Pani Anny Wasak 

14 czerwca 2018 r. (czwartek)

10.00-15.00 – Wielkie Radzyńskie Warsztaty Fotograficzne (Radzyński Ośrodek Kultury)

21.00 – Spotkanie „Radzyńskie Modrzewie – historia i legenda”

(teren trawiasty od strony północnej pałacu Potockich) 

15 czerwca 2018 r. (piątek)

8.00-19.00 – Radzyńskie Dni Fotografii (Radzyński Ośrodek Kultury)

11.00 – Uroczysta Sesja Rady Miasta z okazji 550-lecia Radzynia Podlaskiego

(sala widowiskowo-kinowa ROK )

18.00 – Wernisaż wystawy upamiętniającej mieszkańców Radzynia,

którzy przeszli przez obóz na Majdanku (galeria „Oranżeria” ROK) 

16 czerwca 2018 r. (sobota)

8.00-19.00 – Radzyńskie Dni Fotografii (Radzyński Ośrodek Kultury)

10.00 – Dziecięcy Rajd Rowerowy (rozpoczęcie: pływalnia „Aqua-Miś”)

17 czerwca 2018 r. (niedziela)

12.00 – uroczysta Msza Święta w Kościele Trójcy Świętej

13.30 – odsłonięcie tablicy poświęconej 550-leciu Radzynia Podlaskiego

14.00 – część oficjalna uroczystości w Radzyńskim Ośrodku Kultury

17.00 – koncert „Zakochani w Radzyniu”

19.00 – tort 550 cm na 550 Lat Radzynia Podlaskiego

20.00 – koncert Roberta Janowskiego

22.00 – fajerwerki

Z kolei w ramach Festynu Miejskiego w sobotę 21 lipca odbędę się koncerty trzech zespołów: Extazy (disco-polo), Redlin (folk) oraz Varius Manx i Kasi Stankiewicz (pop), którzy wystąpią ze specjalnym programem z okazji 25-lecia zespołu. Ponadto przewidujemy zabawę z DJ.

Kino pod Chmurką

Począwszy od 28 czerwca przez 10 kolejnych czwartków zaproponujemy mieszkańcom Radzynia Kino pod Chmurką (teren trawiasty od strony północnej pałacu Potockich). W połowie maja przedstawimy listę tytułów (w pięciu kategoriach) i następnie przeprowadzimy głosowanie na filmy, które zostaną ostatecznie wyświetlone. Projekcje będą darmowe, a jedynie - dla podniesienia komfortu oglądania filmów - będzie można wypożyczyć sobie leżak. Jednak każdy może przyjść z własnym kocem czy krzesełkiem. Już w tym momencie serdecznie wszystkich zapraszam i zachęcam do włączenia się w głosowanie.

Letnia Scena Radzyńskiego Ośrodka Kultury

Począwszy od 24 czerwca przez 10 kolejnych niedziel uruchomiona zostanie Letnia Scena Radzyńskiego Ośrodka Kultury. W godz. od 15.00 do 20.00 na tarasie Oranżerii będą miały miejsce różnego rodzaju imprezy kulturalne: koncerty, spektakle, wystawy, spotkania – wszystko dla uatrakcyjnienia mieszkańcom Radzynia niedzielnych spacerów. Szczegółowy program Letniej Sceny Radzyńskiego Ośrodka Kultury zostanie zaprezentowany w połowie czerwca.

Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Obchody tej ważnej dla naszego kraju rocznicy będziemy organizować przez cały rok. Każdego 11 dnia miesiąca (i w okolicy tej daty) wychodzimy do mieszkańców Radzynia z patriotyczną ofertą kulturalną. 11 marca odbył się wernisaż wystawy „Nowy poczet władców Polski”. Prezentowała ona serię 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego (1931-2013) zestawionych z rysunkami Jana Matejki (1838 -1893). Wystawa była czynna do 11 kwietnia. W kwietniu odbyły się: Koncert dla Niepodległej (7.04), w ramach którego przygotowana została wystawa „Początki Polskiego Lotnictwa Wojskowego w 100-lecie Niepodległej”, spektakl „Maria” w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim, a także koncert „Skrzydlata Muza” zespołu Dywizjon 303 z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie. Ponadto odbył się wieczór promocyjny poezji Teresy Tętnik (11 kwietnia) oraz koncert Zespołu Wokalnego „Wrzos” pt. „Niepodległa… Niepokorna…” (15 kwietnia). Na 11 maja zaplanowaliśmy inaugurację „Galerii na Świeżym Powietrzu” – na ogrodzeniu stadionu miejskiego (od strony ścieżki rowerowej). Na początek zostanie zaprezentowana wystawa pt. „Radzyń Podlaski w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Z kolei 11 czerwca odbędzie się wystawa grafik starego Radzynia autorstwa Antoniny Bożym-Rotari połączona z promocją albumu pt. „Radzyń Podlaski. Nowy jest piękny, a stary – pełen tajemnic”. Szczegóły kolejnych inicjatyw podamy w odpowiednim czasie.