Po raz pierwszy ulicami Radzynia Podlaskiego przeszedł Młodzieżowy Marsz Żołnierzy Wyklętych, w którym wzięli udział uczniowie z sześciu radzyńskich szkół oraz władze miejskie i powiatowe.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta odprawiona w sanktuarium MBNP, przed którą głos zabrał włodarz miasta Jerzy Rębek. - Dzień 1 marca jest świętem państwowym, nazwanym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na ten dzień, nasi bohaterowie musieli czekać 45 lat. Tysiące żołnierzy oddali swoje życie w walce o wolną i niepodległą Polskę. W naszym mieście znajdziemy wiele dowodów zbrodni, popełnionych przez okupanta i zdrajców narodu polskiego. Jednym z takich miejsc, jest budynek, znajdujący się przy ulicy Warszawskiej, który był katownią gestapo i UB. Dziś czcimy pamięć bohaterów. Niezłomna postawa tych ludzi i całych środowisk niepodległościowych, doprowadziła do odzyskania niepodległości i ujawnienia prawdy. Dziękuję księżom, nauczycielom, dyrektorom i Wam drodzy młodzi przyjaciele, że możemy wspólnie świętować ten wielki dzień.
Po wystąpieniu burmistrza, głos zabrał dr Rafał Drabik z Instytutu Pamięci Narodowej z Lublina. Naukowiec przybliżył zebranym historię żołnierzy wyklętych oraz sylwetki tych, którzy działali na terenie powiatu radzyńskiego.
Podczas sprawowania eucharystii, ks. Rafał Kornilak wspomniał, jak wielu wspaniałych synów polskiego narodu było prześladowanych i straciło życie. - Dzisiaj jest wspaniały czas, aby za nich się modlić, wypraszać im chwałę życia wiecznego i aby ich imiona zapisane były w pamięci narodu i księdze życia przed Bogiem. Pamiętamy o tych tragicznych wydarzeniach i wyciągając z nich naukę ceńmy swój naród, Ojczyznę i dar wolności.
Po mszy, wszyscy zebrani przeszli ulicami Radzynia pod budynek przy ulicy Warszawskiej 5 i 5A, gdzie znajdowała się kiedyś siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oraz katownia i areszt UB. Tam przedstawiciele władz oraz szkół złożyli kwiaty ku pamięci pomordowanych.
Młodzieżowy Marsz Żołnierzy Wyklętych nie był jedyną inicjatywą zorganizowaną w Radzyniu Podlaskim.
Radzyński Ośrodek Kultury wspólnie ze Stowarzyszeniem Studenci dla Rzeczypospolitej postawił na Placu Wolności Namiot Wyklętych. Jak wyjaśniał dyrektor ROK Robert Mazurek, miał on na celu upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych poprzez wystawę przybliżającą postaci bohaterów, którzy prowadzili działalność w ramach polskiego podziemia w czasie wojny i powojennego ruchu oporu antykomunistycznego. W to wydarzenie zaangażował się również I Radzyński Szczep Harcerski „Infinity” im. hm. Mieczysława Stagrowskiego w Radzyniu Podlaskim.
Imprezą kończącą obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, był bieg pamięci, zorganizowany prze Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, w którym wzięło udział blisko 90 osób.