DSC 0057Podczas październikowej sesji Rady Miasta Radzyń Podlaski podsumowano funkcjonowanie sportu w mieście. W tym roku Komisja Zdrowia i Kultury Fizycznej postanowiła nagrodzić 6 zawodników i 2 trenerów. W związku z tym, że sportowcy związani z Klubem Taekwon-do przebywają na zgrupowaniu, część uroczystości została przeniesiona na sesję listopadową.

- Wszyscy dobrze wiemy, że wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna, podejmowana rekreacyjnie czy już bardziej profesjonalnie – ma duży wpływ na nasze zdrowie: uprawiając sport mamy lepszą kondycję, samopoczucie, a przede wszystkim rzadziej zmuszeni jesteśmy do korzystania z usług służby zdrowia - mówił prowadzący uroczystość przewodniczący Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej Robert Mazurek. Radny podkreślił również, że dla trenujących ważny jest też wynik sportowy, w którego osiągnięcie ma wkład wiele osób: rodzice, trenerzy, instruktorzy sportu oraz ludzie – pasjonaci w różny sposób związani z konkretnymi dyscyplinami sportowymi. Podkreślił, że Radzyń ma bazę sportową, stanowiącą wystarczające zaplecze do tego, by rozpocząć, ale też i kontynuować przygodę ze sportem. W dodatku baza ta jest poszerzana o nowe obiekty – halę sportową przy Szkole Podstawowej nr 1 czy salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Chmielowskiego.- Dzięki połączeniu tych elementów młodzież z naszego miasta może osiągać wymierne sukcesy w powiecie, województwie, w kraju, a nawet poza jej granicami.

- Dzisiaj nagrodzeni zostają młodzi sportowcy wraz ze swoimi trenerami, którzy swoją postawą udowadniają, że warto mieć marzenia i warto dążyć do ich realizacji. Ich determinacja połączona z wielkim wysiłkiem i ogromną pracą przynosi im wiele sukcesów. Wiedzcie, że doceniamy, to co robicie. Dziękujemy za godne reprezentowanie naszego miasta na różnych szczeblach rywalizacji sportowej. Życzymy Wam dalszych sukcesów, radości z uprawiania sportu i spełnienia marzeń - mówił Robert Mazurek, gratulował również trenerom, rodzicom, instruktorom sportu.

Na uroczystości zabrakło trenera Radzyńskiego Sportowego Centrum Taekwon-do Łukasza Ciężkiego oraz trzech zawodników tego klubu: Patrycji Chud, Martyny Zielnik i Eryka Niewęgłowskiego, którzy w tym czasie brali udział w zgrupowaniu Kadry Polski Seniorów Taekwon-do ITF przez zbliżającymi się mistrzostwami świata w Irlandii. Wręczenie nagród tym zawodnikom odbędzie się na listopadowej sesji.

Na sesji 6 października wyróżnienia otrzymali:

Arkadiusz Korolczuk – zawodnik LKS „Orlęta” Spomlek Radzyń Podlaski. Arek gra na pozycji środkowego pomocnika, jest etatowym reprezentantem kadry Województwa Lubelskiego w swojej kategorii wiekowej. W sierpniu 2016 r. otrzymał powołanie na konsultacje Reprezentacji Polski U-15. Od sezonu 2017/2018 został włączony do kadry III-ligowej drużyny radzyńskich „Orląt”. W obecnym sezonie zdążył już zadebiutować w oficjalnym meczu seniorów ze "Spartakusem" Daleszyce.

Piotr Zmorzyński – wychowanek LKS „Orlęta” Spomlek Radzyń Podlaski, czołowy zawodnik III-ligowej drużyny seniorów, która przez dłuższą część początkowej fazy rozgrywek o mistrzostwo III ligi w sezonie 2017/2018 była liderem tabeli. Piotr jest obecnie studentem Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej.

Łucja Szaniawska – zawodniczka Radzyńskiego Klubu Karate Kyokushin „Raptor”. Posiada licencję Polskiego związku karate. Wielokrotnie reprezentowała Radzyń Podlaski, zdobywając m.in. w 2016 i 2017 r. wicemistrzostwo Polski w kategorii do 50 kg. Ponadto Łucja zdobyła III miejsce na Pucharze Europy w kategorii do 50 kg oraz 5 miejsce w Mistrzostwach Europy w Lionie.

Nie byłoby sukcesów sportowych radzyńskiej młodzieży, gdyby nie zaangażowanie i pasja ich trenerów. W związku z tym wyróżniono trenera Rafała Borysiuka. Jest on asystentem trenera III-ligowej drużyny LKS „Orlęta” Spomlek Radzyń Podlaski, a także trenerem drużyn młodzieżowych. Jego podopieczni zajęli II miejsce w rozgrywkach Wojewódzkiej Ligi Trampkarzy oraz dotarli do 1/8 finału (na 204 drużyny w swojej kategorii wiekowej) międzynarodowego turnieju Gothica Cup w Szwecji (nieoficjalnych Mistrzostw Świata Drużyn Młodzieżowych). Rafał Borysiuk jest też nauczycielem wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim, gdzie z powodzeniem prowadzi klasę sportową o specjalności piłka nożna.