IMG 9189Seniorzy z miasta i powiatu radzyńskiego, w sobotę 7 października w sali palowej pałacu Potockich obchodzili Międzynarodowy Dzień Seniora. Organizatorem spotkania był Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Radzyniu Podlaskim.

Międzynarodowy Dzień Seniora w Polsce obchodzony jest od 1999 roku. Wtedy to Ogólnopolska Rada Obchodów Roku Seniora w liście otwartym, zwróciła się z apelem „o podejmowanie działań w środowiskach lokalnych, które przyniosą pomoc i radość seniorom, a także pomogą aktywnie włączyć się w życie innych pokoleń”.

Sobotnia uroczystość zgromadziła dużą liczbę uczestników, wśród których nie zabrakło również zaproszonych gości, witanych przez gospodarza wydarzenia, Mariana Samociuka, Przewodniczącego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. - Senior w dzisiejszym świecie nie ma łatwo. Niskie emerytury, bardzo drogie leki – to najczęstsze problemy, z jakimi boryka się starszy człowiek. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi przez społeczeństwo na ludzi starszych i niepełnosprawnych żyjących wśród nas oraz na ich troski i kłopoty – mówił m.in. przewodniczący.

W trakcie uroczystości, wyróżniający się członkowie związku, zostali uhonorowani specjalnymi dyplomami. Złotą Odznakę Zasłużonych wręczono także wójtowi gminy Radzyń Podlaski Wiesławowi Mazurkowi.

Nie zabrakło także przemówień zaproszonych gości. Każdy z mówców podkreślał, jak ważną rolę w dzisiejszym świecie pełni senior. - Każdy z Was posiada ze sobą bagaż doświadczeń, z którego my młodsi, często korzystamy. Chciałbym nawiązać tutaj do niedawnej decyzji i rozpoczęciu współpracy z organizacjami seniorskimi w Radzyniu. Senioralny zespół doradczo – konsultacyjny już rozpoczął swoje działania i ma za zadanie jak sama nazwa wskazuje – doradzać ale i wspierać działania burmistrza. Życzę Państwu, aby każde wasze działania, służyły nie tylko Wam ale także i społeczeństwu – mówił burmistrz Jerzy Rębek.

Po części oficjalnej ze swoim repertuarem zaprezentowały się zespoły: „Radzyniacy” z Radzynia Podlaskiego, „Senior” z Kąkolewnicy oraz „Senior” z Ulana.

Spotkanie zakończyło się wspólnym poczęstunkiem i zabawą.