P1010015Już po raz piąty w Radzyniu, a drugi raz na Placu Wolności w sobotę 2 września odbyło się Narodowe Czytanie. Wybrane sceny arcydramatu, wytypowanego przez Polaków na lekturę tego roku, czyli "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, prezentowane były przez przedstawicieli radzyńskich samorządów i publiczność przybyłą na spotkanie. Imprezę zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych.

Spotkanie poprowadziły dyrektor MBP Grażyna Kratiuk i dyrektor ZSP Gażyna Dzida. Dyrektor Biblioteki oraz uczennice ZSP przywdziały barwne, krakowskie stroje, spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona "Weselu" i jego autorowi, również w dekoracji nie brakło odniesień do dramatu Wyspiańskiego: "chochoły", pasiaki przewieszone przez fotele, plecione kosze pełne słodkich niespodzianek.

Oficjalnego otwarcia radzyńskiego Narodowego Czytania dokonał burmistrz Jerzy Rębek: - Poprzez włączenie się w ogólnopolską akcję chcemy podkreślić, jak wielką wartością jest nasza polska kultura, jak wielką sprawą jest patriotyzm – zaznaczył włodarz miasta, dodając, że "Wesele" powstało ponad sto lat temu, w określonych warunkach historycznych, ma wiele odniesień do historii Polski, ale problemy w nim poruszane, postawione pytania są nadal aktualne. Głos zabrał również wicestarosta Jan Gil.

Jolanta Sawczuk-Kapica odczytała list Prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do Polaków z okazji Narodowego Czytania "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, w którym to liście autor podkreślił "niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język" i apelował: "Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej".

Genezę dramatu, okoliczności jego wystawienia, jego funkcjonowanie w legendzie artystycznej, polskiej kulturze, języku i świadomości narodowej Polaków zwięźle, ale niezwykle barwnie przedstawia Jolanta Bilska – nauczycielka języka polskiego w ZSP.

Następnie odczytano 12 fragmentów "Wesela". Lekturę rozpoczęli burmistrz Jerzy Rębek oraz wicestarosta Jan Gil, kolejne – wylosowane przez siebie sceny czytali przedstawiciele publiczności, wśród nich: Ewa Grodzka - dyrektor I LO, Bożena Marcinkowska - dyrektor Gimnazjum nr 2 , przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, radny Rady Miasta Robert Mazurek, rektor UTW Dariusz Gałan, prezes Zarządu PEC Jerzy Woźniak.

Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał słodką pamiątkę – upieczone przez uczniów ZSP ciastko, do którego dołączony był cytat z twórczości Wyspiańskiego, a ci, którzy przyszli na spotkanie z własnym egzemplarzem dramatu,  mogli go oznaczyć pamiątkową pieczątką tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

Na tym jednak nie zakończyło się spotkanie radzynian z "Weselem". Miejska Biblioteka Publiczna ogłosiła quiz "Kto to powiedział" – można wziąć w nim udział, wchodząc na stronę http://mbpradzyn.pl/index.php/aktualnosci/162-narodowe-czytanie.

Cele akcji Narodowego Czytania to popularyzowanie fundamentalnych w polskiej kulturze dzieł, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości oraz promowanie kultury żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zapoczątkowała w 2012 r. wspólna lektura ”Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Kolejno w następnych latach czytaliśmy: "Zemstę" Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, a w 2016 r.  „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.