33Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo uczestniczyła w 22. Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym, który odbył się w położonym w Dolomitach włoskim mieście Belluno. Zespół został tam zaproszony przez orkiestrę akordeonową Rossini.Warto podkreślić, że Kameralna Orkiestra Arti Sentemo była pierwszym zespołem z Polski goszczącym na festiwau w Belluno i od razu podbiła serca włoskiej publiczności.

Arti Sentemo była gwiazdą wieczoru inaugurującego festiwal. Wcześniej wystąpiła orkiestra akordeonowa Rossini i duet akordeonowy z Włoch. Po każdym utworze w wykonaniu radzyńskiego zespołu, wypełniona po brzegi sala nagradzała orkiestrę gromkimi brawami i okrzykami: "Bravi!", "Bellissmo!", "Grazie!", "Perfecto". - Koncert zakończył się potrójnym bisem. Gratulacjom nie było końca. Członkowie orkiestry otrzymali od zachwyconych widzów upominki – wspominają członkowie orkiestry.

Drugi koncert w wykonaniu Arti Sentemo odbył się w malowniczym Auronzo di Cadore. Mimo 30-stopniowej temperatury na sali, występ był również bardzo udany.

Ostatniego dnia pobytu we Włoszech – w niedzielę 23 lipca orkiestra z Radzynia zagrała ostatni koncert w San Vito di Cadore. - Sala wypełnione po brzegi niezwykle ciepło przyjęła naszą orkiestrę, domagając się trzech bisów. Bardzo miło zaskoczyła nas orkiestra Rossiniego, która za kulisami pożegnała nas gromkimi brawami i słowami zachwytu, nawet maestro Bellus nie ukrywał wielkiego wzruszenia – mówią uczestnicy wyjazdu.

Oczywiście pobyt we Włoszech nie ograniczył się do występów – młodzież podziwiała uroki włoskich, zabytkowych miast: Belluny, Feltrei Misuriny oraz piękno górskich krajobrazów. W zabytkowym teatrze w Feltre spotkali się z burmistrzem miasta.

Pożegnanie z włoskimi gospodarzami też było pełne wzruszeń i ciepłych słów: - Przy wspólnym stole zasiedli członkowie orkiestry Arti Sentemo i zarząd orkiestry Giovanniego Rossiniego, m.in. prezydentem Alberto Lucherini i maestro Ernesto Bellus. Dostaliśmy ozdobne podziękowania i płyty z włoską muzyką akordeonową. My natomiast podarowaliśmy nasze płyty, upominki związane z Radzyniem, a także polskie sery firmy Spomlek.

Gratulujemy wyjazdu, dziękujemy młodzieży i opiekunom, na czele z dyrygentem Orkiestry Zbigniewem Czuryłą za wspaniałą promocję naszego miasta.