P1011030W 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej i 77. rocznicę mordu katyńskiego w kościele pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Radzyniu została odprawiona Msza św. w intencji ofiar obydwu wydarzeń i w intencji Ojczyzny. - Błogosławieni, którzy przychodzą w imię Pańskie! Bądźcie pozdrowieni, którzy tu przychodzicie, kierując się wiarą i miłością do Boga i Ojczyzny – mówił w słowie wstępnym proboszcz parafii św. Anny ks. Henryk Och.

- Pamięcią ogarniamy zmarłych, którzy na zawsze zostali w Katyniu, i tych, co przed siedmiu laty stracili życie w bagnach w lasku pod Smoleńskiem. Niech nasza pamięć będzie pełna szacunku i wiary, że ich życie wpisane jest do chwały naszej Ojczyzny i Królestwa Chrystusowego.

W homilii kapłan nawiązał do odczytanego w Liturgii Słowa fragmentu Ewangelii o wskrzeszeniu Łazarza: - To dla nas znak pokrzepienia, że można wyjść z grobu i przejść do życia; że można zmartwychwstać, tak jak Chrystus zmartwychwstał – podkreślał  ks. Henryk Och. Wspominał swój pobyt 11 listopada 2010 roku w Smoleńsku i Katyniu: - Płakałem, kiedy dotykałem tej ziemi.

Kaznodzieja wskazał analogie między dwiema tragediami. Zginęła w nich elita polskiego narodu. W 1940. roku polscy oficerowie zostali zamordowani rozkazem Berii, w 2010 – katastrofa spowodowana również specjalnym rozkazem. Strzał w tył głowy od broni miał swój odpowiednik w tajnym przygotowaniu do katastrofy samolotu rządowego. Przez dziesięciolecia szerzono kłamstwo katyńskie, od lat jest szerzone smoleńskie.

Za szczególny dramat ks. Henryk Och uznał fakt, że w dziedzinie wyjaśniania przyczyn tragedii nie mogliśmy liczyć na wsparcie przyjaciół – UE oraz NATO oraz że tragedia smoleńska podzieliła naród polski. - Dokąd Polacy będą podzieleni, będziemy szukać wsparcia przeciw Polsce u nieprzyjaciół? - pytał i wyraził nadzieję, że przyczyny katastrofy sprzed 7 lat zostaną wyjaśnione dzięki determinacji tych, co dążą do poznania prawdy, i dzięki współczesnej technologii.

Wezwał do pamięci o tych wydarzeniach i ich ofiarach: - Pamiętajmy o nich, bo naród, który traci pamięć, traci swą tożsamość i obecność wśród innych narodów.

Apelował również o modlitwę w intencji ofiar mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej oraz za Ojczyznę: - Panie Jezu, daj im wieczne spoczywanie, a Polsce zmartwychwstanie. Wyprowadź z grobu naszą Ojczyznę, a tych, co ją z powrotem do grobu wciągają, skarć mocną ręką – ręką swej sprawiedliwości...

Po Mszy św. odmówiona została litania do św. Jana Pawła II, a obecni na nabożeństwie mieli możliwość ucałowania relikwii Papieża-Polaka.

Przypominamy, że w kościele Błogosławionych Męczenników Podlaskich każdego 10 dnia miesiąca wieczorna Msza św. (zimą o godz. 17.00, od kwietnia o godz. 18.00) odprawiana jest w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.