Zarządzeniem Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski z dniem 1 kwietnia w Urzędzie Miasta następują zmiany organizacyjne. Powstał Wydział Edukacji, Kultury i Sportu, zlikwidowany został Wydział Promocji i Rozwoju, którego dotychczasowe zadania będą rozdzielone między ROK a pozostałe wydziały UM.
Dotychczas istniało jedynie samodzielne stanowisko ds. edukacji, kultury i sportu. Powołanie Wydziału obsługującego te dziedziny włodarz Miasta tłumaczy nowymi zadaniami związanymi z wprowadzaniem reformy oświaty. - Obecnie edukacja jest dla Miasta najważniejszą kwestią. Do realizacji zadań związanych z tym zagadnieniem, a więc przeobrażeniem 6-letnich szkół podstawowych i 3-letnich gimnazjów w 8-letnie szkoły podstawowe potrzebny jest sprawny zespół, który będzie koordynował działania związane z reformą. Dlatego powstał Wydział Edukacji, Kultury i Sportu – tłumaczy Jerzy Rębek. - Chcemy skoncentrować się również na tym, by pozyskać środki pomocowe, które zapewnią prowadzenie dodatkowych zajęć dla uczniów, co pozwoli z jednej strony wzbogacić ofertę edukacyjną, z drugiej – zapewnić nauczycielom utrzymanie się na stanowiskach. To jest nasz priorytet, o to chcemy walczyć. I jest to praca na kilka lat - dodaje włodarz miasta.
Jeśli chodzi o Wydział Promocji, to trzy osoby pracujące dotychczas w tym wydziale nie stracą pracy, ani nie zostaną zmienią się ich uposażenia, ale zostanie im przydzielony inny zakres obowiązków (zajmą się rozwiązywaniem problemów związanych ze zmianami w oświacie, wzmocnią Wydział Finansowy).
Promocja kultury – co jest sprawą naturalną – już jest przeniesiona i realizowana w Radzyńskim Ośrodku Kultury. Na promocję Miasta w innych aspektach będą pracować wszystkie wydziały Urzędu Miasta: Finansowy, Rozwoju Gospodarczego, Zarządzania Mieniem Komunalnym, Spraw Obywatelskich.
Kolejny element reorganizacji polega na tym, że w miejskich jednostkach: Radzyńskim Ośrodku Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz Dziennym Środowiskowym Domu Samopomocy zostaną zlikwidowane stanowiska księgowych. Dotychczas było to 2 i 1/4 etatu. Na to miejsce powstały 2 etaty księgowych, które będą obsługiwały te 4 jednostki, pracując w Wydziale Finansowym Urzędu Miasta pod nadzorem Skarbnika Miasta.
- Nie będzie zatem nowych stanowisk, tylko lepsza sprawność działania. Obecnie księgowej nie ma kto zastąpić, np. w przypadku choroby czy urlopu. Po reorganizacji będzie zastępowalność, zatem i większa sprawność działania – wyjaśnia Burmistrz Jerzy Rębek.
W związku ze zmianami nie przewidujemy większych kosztów, jak były dotychczas. Nie będzie utworzonych nowych, dodatkowych stanowisk.
Do Wydziału Rozwoju Gospodarczego zostanie przyjętych dwóch inżynierów w związku z tym, że jeden z pracowników WRG przygotowuje się do przejścia na emeryturę i musi go ktoś zastąpić. Poza tym Miasto rozpoczyna cykl wielkich inwestycji i konieczne jest wsparcie merytoryczne. Stąd drugi konkurs na 2 stanowiska inżynierskie ogłoszony na BIP.