IMG 2865„Człowiek stąd” - tak kustosz Arkadiusz Kulpa przedstawił swojego kolejnego gościa Krzysztofa Toczyńskiego w galerii Oranżeria.

Artysta swoją wystawę zatytułował „Retrospektywa”, podczas której świętował także 35 lat pracy twórczej. Jak wyjaśniał opiekun galerii, Toczyński to człowiek renesansu i wielu talentów: maluje, rysuje, projektuje, rzeźbi. Twórca znany jest najbardziej z rzeźby Jezusa Ukrzyżowanego, która znajduje się w Zabielu oraz projektu i wykonania zakrystii w kościele Świętej Anny w Radzyniu.

- Przez te 35 lat trochę tego wszystkiego się nazbierało, stąd też pomysł aby zaprezentować moje prace szerszemu gronu. Tutaj się urodziłem, tutaj żyłem, tutaj chodziłem do szkoły, ale nigdy nie przypuszczałem, że będę coś takiego robił. Cała historia zaczęła się w sumie od mojego ojca, który był stolarzem przez co miałem dostęp do narzędzi. Powoli zacząłem coś próbować, tworzyć no i coś się we mnie ruszyło – wspominał autor.


Krzysztof Toczyński – artysta rzeźbiarz urodził się 17 września 1956 roku w Zabielu. Ukończył szkołę w Radzyniu Podlaskim. W roku 1977 rozpoczął naukę na Wydziale Rzeźby Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1983-2005 zrealizował prace o tematyce religijnej, wykonane w różnych technikach m.in. mozaiki na elewacjach kościoła Żabiej Woli, sgraffito „Chrystus z Apostołami” na Tatarach w Lublinie, mozaika „Trójca Święta” z prezbiterium w Wólce Lubelskiej i wiele innych.
Lata 1995-2002 to okres częstochowski. W Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji powstał projekt i wykonanie wnętrza kaplicy Ducha Świętego oraz zestawy Dróg Krzyżowych wykonanych różnymi technikami. Okres najbardziej intensywnej twórczości malarskiej to lata 2002-2010, wtedy to powstawały ikrysty.