W 77. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Syberię oraz 82 miesięcznicę katastrofy smoleńskiej 10 lutego w kościele pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Radzyniu została odprawiona Msza św. w intencji ofiar tych wydarzeń oraz w intencji Ojczyzny. Po Eucharystii ze wspaniałym koncertem wystąpiła Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo. - Wygrali najpiękniejsze kazanie o miłości Ojczyzny – podsumował proboszcz parafii pw. św. Anny ks. Henryk Och.
Niech w Ojczyźnie zapanuje harmonia
- Przybyliśmy tu uczyć się miłości do Boga i Polski. W naszej Ojczyźnie niech będzie prawdziwa harmonia – zgoda i miłość – mówił, witając przybyłych gospodarz miejsca. Szczególnymi patronami uroczystości byli św. Jan Paweł II oraz bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Ich relikwie, które znajdują się w kościele, wierni mogli ucałować po zakończeniu Mszy św.
– Jak głuchoniememu powróciłeś słuch, mowę, przywróć nam, Polakom wszystkie sprawności potrzebne do normalnego życia. Spraw, byśmy poznali prawdziwe dobro i umieli je wybierać – modlił się w homilii ks. Henryk Och, nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii, opisującego uzdrowienie głuchoniemego przez Jezusa. - Na świecie jest wiele zła, ale więcej jest dobra, które wokół nas się dzieje i którego możemy być sprawcami. Piszemy historię, która składa się z wielkich i małych chwil. Taką chwilą dobra niech będzie to dzisiejsze spotkanie w świątyni – wskazywał kapłan.
Kaznodzieja podzielił się swymi wspomnieniami z pobytu w Szymbarku na Kaszubach, gdzie Daniel Czapiewski stworzył Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Jednym z jego elementów jest ekspozycja poświęcona zsyłkom na Syberię. - Wystawa obrazuje, jaką cenę płacili nasi przodkowie za polskość – podkreślił ks. Henryk Och. W skład ekspozycji wchodzą m.in. chata zamieszkiwana przez polskich zesłańców z XVIII wieku (konfederatów barskich) z okolic Irkucka, model Łagru „Borowicze” otoczonego drutem kolczastym - miejsce zsyłki żołnierzy AK, model rampy załadowczej z oryginalnym parowozem i doczepionymi wagonami typowego składu zsyłkowego na Syberię z towarzyszącą mu ekspozycją losów polskich rodzin. Ks. Och wspomniał również patrona Sybiraków św. o. Rafał Kalinowskiego, jednego z przywódców Powstania Styczniowego na Litwie, zesłańca syberyjskiego.
W Centrum znajduje się dom ustawiony do góry fundamentami, który obrazuje naszą rzeczywistość – świat postawiony na głowie. - Tak mnie boli, że sprawy Ojczyzny są tak daleko od naszych serc, że przyszło nas tu niewielu – wyznał kaznodzieja. - Nasza obecność niech będzie wielkim wyrzutem dla tych wszystkich, którzy chcieliby zamknąć Ojczyznę we własnej garści; dla krzyczących, wściekle walczących, aby urwać dla siebie parę przywilejów, parę jakichś drobiazgów. Trzeba walczyć o godność, o prawdziwy, mądry patriotyzm.
Na zakończenie Mszy św. odmówiona została litania do św. Jana Pawła II, wierni mogli ucałować przechowywane w kościele relikwie Papieża-Polaka oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki, jak określił ks. Henryk Och, „największego ofiarnika ostatnich czasów”.
Ta muzyka płynie z serca, sięga duszy
Po nabożeństwie zgromadzeni wysłuchali pięknego koncertu Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo, który spięty został podniosłymi taktami „Poloneza” Ogińskiego i „Poloneza” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”.
- Szanowni Państwo! Jestem tu dziś ze swoją orkiestrą, bo jest sprawowana Msza za Ojczyznę. Ta orkiestra na koncertach w całej Polsce, a także koncertach zagranicznych daje świadectwo o tym, co robimy w Radzyniu. Muzyka nie ma granic, otwiera wszystkie strony świata – mówił dyrygent i kierownik artystyczny Arti Sentemo Zbigniew Czuryło. Przypomniał wspaniały koncert Orkiestry podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy na dziedzińcu Pałacu Potockich.- Chcemy działać, by ten wspaniały zabytek odzyskał pełnię świetności, świadczył o naszej tożsamości narodowej. Podkreślił, że Arti Sentemo promuje radzyńską „Perłę” m.in. na wydanej płycie „Radzyń Podlaski – Arti Sentemo 2016. Zobaczyć, usłyszeć, pokochać”. Pałac widnieje nie tylko na okładce, ale jest zachwycająco zaprezentowany na nagraniu. - Wszędzie, gdzie gramy koncerty, ofiarujemy płyty, słuchacze dowiadują się, że radzyńska Państwowa Szkoła Muzyczna znajduje się w tak wspaniałym miejscu.
W trakcie koncertu młodzi akordeoniści wykonali jeszcze m.in. kompozycje Krzysztofa Naklickiego „Suita kaszubska" i „Bicie serca”, „Sonatinę”, „Salto mortale”, „Walca nr 2” D. Szostakowicza . Nie mogło oczywiście zabraknąć ulubionej pieśni św. Jana Pawła II - „Barki”.
- Ta muzyka płynie z serca, sięga duszy – podsumował koncert ks. Henryk Och.
Przypomnijmy, że Msze św. w intencji Ojczyzny odprawiane są w kościele pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich każdego 10. dnia miesiąca, a każdego 23 wierni modlą się szczególnie przez pośrednictwo Patronów kościoła - Błogosławionych Męczenników Podlaskich.