Konferencją pt. „Rola społeczności lokalnej w procesie rewitalizacji” zostało zainaugurowane opracowywanie Miejskiego Programu Rewitalizacji Miasta Radzyń Podlaski na lata 2016-2023. Spotkanie odbyło się 5 grudnia w sali widowiskowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury.
Poprowadzili je eksperci w dziedzinie ekonomii społecznej Michał Wróblewski (Centrum Szkoleń Europejskich) oraz Arkadiusz Pisarski (wiceprezes Lubelskiej Fundacji Inicjatyw Ekologicznych w Kraśniku), którzy będą opracowywać dokument rewitalizacji, prowadzić społeczeństwo Radzynia do momentu zarejestrowania dokumentu w Urzędzie Marszałkowskim. Program musi być wcześniej opracowany i przyjęty przez Radę Miasta.
Witając prelegentów i przybyłych gości, burmistrz podkreślił, że program rewitalizacji jest skierowany do wszystkich miast powiatowych województwa lubelskiego. - Chcemy przystąpić do opracowania programu rewitalizacji i przez pozyskanie pomocowych środków unijnych przeprowadzić rewitalizację najbardziej zdegradowanych miejsc w Radzyniu Podlaskim.
Włodarz Miasta zapowiedział, w Radzyniu odbędzie się cały cykl spotkań poświęconych rozwiązywaniu konkretnych problemów.
Następnie prelegenci zaprezentowali zebranym założenia Programu Rewitalizacji.
- Rewitalizację robią mieszkańcy, gmina ją jedynie koordynuje – powiedział Michał Wróblewski, który zaprosił o udziału w przygotowaniu programu wszystkich radzynian: osoby indywidualne, przedsiębiorców, przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych. - Proces ma zaangażować wszystkich, ważne, by jak najwięcej osób uczestniczyło w spotkaniach, konsultacjach – by jak najwięcej osób składało pomysły na rozwiązywanie problemów.
Co warto wiedzieć o Programie Rewitalizacji?
Rewitalizacja to zbiór kompleksowych działań, prowadzonych na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni, gospodarki i środowiska, mających na celu poprawę sytuacji w mieście, w obszarach, na których zidentyfikowano stan kryzysowy (obszary problemowe). Dzięki ich realizacji ma nastąpić poprawa warunków do życia, wypoczynku i rozwoju gospodarczego.
Działania rewitalizacyjne prowadzone są na obszarach zdegradowanych - takich, gdzie występują zjawiska kryzysowe, czyli gdzie koncentrują się negatywne zjawiska społeczne (w szczególności ubóstwo, przestępczość, bezrobocie, niski poziom edukacji lub kapitału społecznego). Należy więc rozpocząć od szczegółowej diagnozy, obejmującej teren całego miasta.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy na wskazanym wyżej obszarze występują negatywne zjawiska gospodarcze, środowiskowe, przestrzenno-funkcjonalno, techniczne. Jeżeli zdiagnozowane zostanie choć jedno z nich – mamy do czynienia z obszarem zdegradowanym. Obszar taki, lub jego część, na którym z uwagi na istotne znaczenie dla rozwoju lokalnego zamierza się prowadzić rewitalizację, nazywamy obszarem rewitalizacji.
Obszar rewitalizacji nie może być większy niż 20% powierzchni gminy oraz zamieszkały przez więcej niż 30% liczby mieszkańców gminy. Obszar rewitalizacji może być podzielony na podobszary, w tym podobszary nieposiadające ze sobą wspólnych granic.
Dla obszaru rewitalizacji przygotowywany jest program rewitalizacji, który musi być odpowiedzią na zdiagnozowane problemy, a przede wszystkim służyć wyprowadzeniu obszaru zdegradowanego ze stanu kryzysowego.
Program Rewitalizacji jest planem wyprowadzenia obszarów zdegradowanych ze stanu kryzysowego. Działania zawarte w tym Programie będą służyły rozwiązaniu najistotniejszych problemów społecznych danego obszaru oraz towarzyszących im problemów w sferze gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej oraz środowiskowej. Prowadzone działania będą miały charakter systemowy i posłużą rozwojowi społecznemu, gospodarczemu oraz przestrzennemu. Będą mogły być finansowane ze środków publicznych (budżetu gminy, kraju, środków europejskich) oraz prywatnych.
Udział społeczności lokalnej jest kluczowy dla opracowania Programu Rewitalizacji oraz diagnozy społeczno-gospodarczej, w tym wyznaczenia obszarów rewitalizacji. Działania planowane w ramach Programu mają służyć poprawie warunków życia i zwiększaniu aktywności gospodarczej mieszkańców. Dlatego też zachęcamy do włączenia się do prac nad dokumentem.
Miejski Program Rewitalizacji Miasta Radzyń Podlaski będzie stanowił podstawę do podjęcia kompleksowych działań rewitalizacyjnych na zdegradowanym obszarze Miasta Radzyń Podlaski wymagającym szczególnego wsparcia. Ponadto umożliwi efektywne pozyskiwanie dofinansowania projektów ze środków Unii Europejskiej w perspektywie finansowej na lata 2014–2020. Zaplanowane do realizacji projekty w ramach ww. dokumentu przyczynią się do pobudzenia aktywności społecznej i przedsiębiorczości mieszkańców, przywrócenia estetyki i ładu przestrzennego, ochrony środowiska naturalnego, zachowania dziedzictwa kulturowego, a tym samym poprawy jakości życia społeczności lokalnej.
Pytania słuchaczy
Po prelekcji obecni na spotkaniu zadawali pytania. Starosta Lucjan Kotwica interesował się, czy również powiat będzie mógł być beneficjentem programu. - Jeśli chodzi o obiekty znajdujące się na terenie miasta, w dodatku w obszarze uznanym za zdegradowany i przeznaczonym do rewitalizacji to oczywiście – brzmiała odpowiedź.
Grażyna Dzida – dyrektor ZSP w Radzyniu Podlaskim pytała, czy obszar zdegradowany musi być wyznaczony w jednym fragmencie miasta, czy może to być kilka fragmentów miejscowości, niepowiązanych ze sobą. Tu również padła pozytywna odpowiedź: - Może to być kilka fragmentów, wyznaczonych w różnych miejscach miasta, nie muszą ze sobą graniczyć.
Z kolei Kazimierz Domański zwrócił się do burmistrza z pytaniem, jakie są według niego miejsca w Radzyniu, które wymagają rewitalizacji. - Jeśli się rozejrzymy wokół, dostrzeżemy wiele fragmentów miasta, wymagających interwencji. Chociażby ul. Warszawska, Koszary, ul. Budowlanych, kompleks pałacowo-parkowy. W jego bezpośrednim sąsiedztwie, przy ul. Jana Pawła II znajdują się obiekty po ZSZ, wobec których pan starosta może mieć plany strategiczne – mówił burmistrz Radzynia, który podkreślił również: - Od naszej aktywności – zaangażowania jak największej liczby osób - zależy efekt.
Szczegóły programu dostępne są na stronie http://rewitalizacjaradzyn.lfie.pl/
Tam również można pobrać ankietę i fiszki, które po wypełnieniu można przynieść na kolejne spotkanie. Jak zapowiedzieli prelegenci, odbędzie się ono w ciągu miesiąca, o czym Państwa poinformujemy wcześniej.
Zachęcamy wszystkich mieszkańców, organizacje pozarządowe, przedsiębiorców i wszystkie inne osoby oraz podmioty, które chcą mieć wpływ na rozwój Miasta do włączenia się do prac nad diagnozą.