SAM 0201110. rocznicę istnienia obchodzi w tym roku PSS „Społem” w Radzyniu. Z tej okazji 19 listopada odbyły się uroczystości, w kościele pw. Świętej Trójcy oraz w sali konferencyjnej Pałacu Potockich: Była to okazja do podsumowania działalności, cieszenia się sukcesami oraz wręczenia odznaczeń.

Dziś kontynuujemy dzieje radzyńskiej spółdzielczości – zwieńczone sobotnią uroczystością. - Jesteście ważni, wpisujecie się nadal w historię miasta, trwacie niezmiennie na pozycji obrońcy polskiego interesu - mówił do spółdzielców burmistrz Radzynia Jerzy Rebek. 

Lata 70. i 80.

Następny zakręt w historii Spółdzielni przyniósł rok 1976, kiedy przeprowadzono reorganizację handlu wewnętrznego, w której wyniku niektóre spółdzielnie "Społem" straciły osobowość prawną, ponadto – szczególnie te z małych miast – musiały przekazać handlowi państwowemu swoje najatrakcyjniejsze i najbardziej rentowne obiekty handlowe, a przejęły od handlu państwowego małe, wymagające modernizacji sklepy spożywcze. W Radzyniu przekazano na rzecz Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Wewnętrznego 12 sklepów przemysłowych. W wyniku tego nastąpiła stagnacja w rozwoju spółdzielni. Kolejna zmiana nastąpiła w 1981 r. 41. Zjazd Delegatów "Społem" przywrócił samodzielność, samorządność spółdzielniom, a we wrześniu 1882 r. Sejm RP uchwalił ustawę „Prawo spółdzielcze”. Na fali odnowy życia społecznego w Polsce aktywni członkowie radzyńskiej spółdzielni dążyli do zmian. Ich zaangażowanie zaowocowało powstaniem 12 stycznia 1983 r. samodzielnej jednostki noszącej nazwę "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radzyniu Podlaskim. Następnie zarząd i rada nadzorcza rozpoczęły starania o odzyskanie lokali i budynków, uzyskanie prawa wieczystego użytkowania działek.

Zadanie na dziś: walka o rynek

W obliczu przeobrażeń politycznych po 1989 r. nastąpił kolejny etap polskiej i radzyńskiej spółdzielczości. Zmiany własnościowe – pospieszna prywatyzacja handlu i usług oraz wpuszczenie na polski rynek zachodnich sieci handlowych postawiły przed spółdzielnią nowe trudności i nowe wyzwania. W mieście powstało pięć sklepów wielkopowierzchniowych. W wysokości obrotów sklepów spożywczych i przemysłowych, a szczególnie piekarni widać było wyraźny odpływ klientów. Drugą bolączką jest nierejestrowany handel obwoźny. Dodatkowy odpływ klientów i spadek dochodów spowodowany jest dużą liczbą tzw. ciuchlandów oraz targowiska, na którym handlują niezarejestrowani obcokrajowcy.

Na to, że jednak radzyńska spółdzielnia jakoś sobie radzi na lokalnym rynku składają się zarówno jej dorobek z przeszłości jak i działania wychodzące naprzeciw wymaganiom rynku. - Dzięki dalekowzrocznej polityce i zapobiegliwości kolejnych zarządów w minionych dziesiątkach lat mamy m.in. pawilony handlowe w centrum miasta. Jednak sama lokalizacja nie wystarczy, trzeba stałej modernizacji, unowocześniania samych placówek, dbania o wysoką jakość i jednocześnie niską cenę oferowanego towaru.

110 lat

W 110 rocznicę istnienia Spółdzielni w Radzyniu jej członkowie i pracownicy mieli co świętować. Obchody rozpoczęły się 19 listopada w kościele pw. Świętej Trójcy w Radzyniu. Mszę św. sprawował ks. kan. Andrzej Kieliszek.

W uroczystości, która odbyła się w sali konferencyjnej Pałacu Potockich, uczestniczyli członkowie i pracownicy PSS „Społem” oraz zaproszeni goście, m.in. Burmistrz Miasta Radzyń Jerzy Rębek, wicestarosta Jan Gil, Stanisław Śledziewski z-ca prezesa Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie, Eugeniusz Mazur prezes PSS Społem w Białej Podlaskiej, Zbigniew Ostapowicz prezes Radzyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Historię radzyńskiej Spółdzielni przedstawił prezes Antoni Suszek. Mówiąc o obecnych trudnościach, spowodowanych głównie przez niekontrolowany zalew zagranicznych sieci handlowych, pracujących na korzystniejszych warunkach, dodał: – Jednak nie złożyliśmy broni. Modernizujemy placówki, rozszerzamy zakres usług, szkolimy pracowników, a nade wszystko nie ma zwolnień, a praca wynagradzana jest najlepiej, jak to jest możliwe.

Podkreślił, że w radzyńskim środowisku Spółdzielnia jest wspierana przez przedstawicieli władz państwowych, samorządowych,organizacje społeczne, posłów, kontrahentów, przede wszystkim przez klientów: - To klienci, którzy kupują w polskich sklepach PSS stanowią sens istnienia spółdzielni, to dla nich członkowie i pracownicy Spółdzielni są zdeterminowani kontynuować swoją misję – mówił prezes PSS „Społem”.

Barbara Machowska – przewodnicząca Rady Nadzorczej podkreśliła, że rok 2016 to także 20-lecie zarządzania Spółdzielnią przez Zarząd w składzie: Antoni Suszek (prezes), Jadwiga Kowalik i Marek Ledzion. - Spółdzielnia radzi sobie, wszystko to dzięki wysiłkowi pracowników, społeczników, uznaniu klientów i pomocy sympatyków polskiego handlu.

- PSS jest nierozłącznie związany z całym środowiskiem radzyńskim – zaznaczył Burmistrz Miasta Radzyń Jerzy Rębek, który spółdzielcom gratulował i dziękował. - Państwa obecność w życiu Radzynia jest widoczna od ponad 100 lat, handel radzyński opierał się głównie na PSS „Społem”. Jesteście ważni, wpisujecie się nadal w historię miasta, trwacie niezmiennie na pozycji obrońcy polskiego interesu. Mimo zalewu handlu zagranicznego Spółdzielnia trwa na pozycji obrońcy polskiego interesu – podkreślał włodarz Radzynia. Dodał również, że robi zakupy tylko w „Społem” w Radzyniu: - Mam na to legitymację – zapewnił.

Stanisław Śledziewski z-ca prezesa Zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej w Warszawie podkreślił, że to dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi spółdzielczość przetrwała najgorsze okresy. - Spółdzielczość to nie tylko działalność gospodarcza, ale także społeczna, kulturalna, socjalna. Zysk jest tu ważny, ale nie najważniejszy, bo najważniejszy jest człowiek – dodał S. Śledziewski. Zaznaczył, że spółdzielcy czekają na mądrą ustawę Prawo spółdzielcze. Wiceprezes Zarządu KRS wyznał, że zna Radzyń, bardzo mu żal, że nie ma już restauracji Polonia.

Eugeniusz Mazur Prezes PSS w Białej Podlaskiej w imieniu Lubelskiego Zarządu PSS „Społem” wyrażał szacunek dla tych, co budowali, rozwijali, pomnażali majątek radzyńskiej Spółdzielni, podkreślał rolę ciężkiej pracy kobiet. Podkreślał, że „spółdzielcy to piękna grupa ludzi przywiązanych do swych zakładów pracy. - Społemowcy to patrioci, zachowali polski handel, podczas gdy padło wiele firm, społemowcy działają – podkreślał E. Mazur.

Społemowcy radzyńscy otrzymali też życzenia od Rady Nadzorczej Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Spożywców „Społem” w Warszawie, podpisane przez prezesa zarządu Jerzego Rybickiego i Ryszarda Jaśkowskiego – zastępcę prezesa. - Tym jubileuszem Spółdzielnia udowadnia, że można działać w myśl zasad spółdzielczych i być wiernym ideom wspólnej pracy i dać przykład dobrego i efektywnego gospodarowania - usłyszeli zebrani.

Na zakończenie części oficjalnej zostały wręczone odznaki. 24 osoby zostały odznaczone odznaką „Zasłużony dla Społem”, odznaki „Zasłużony działacz ruchu spółdzielczego” otrzymało 6 osób.