harcerze poznan 001W ramach zdobywania okolicznościowej odznaki „Chrzest 966” członkowie 7. Drużyny Starszoharcerskiej „Taka Paka” z Gimnazjum nr 2 oraz 14. Drużyny Starszoharcerskiej „Ad Astra” z Gimnazjum nr 1 wybrali się na wycieczkę do miejsc związanych z początkami naszego państwa.

Podróżowaliśmy nietypowo bo pociągiem. Pierwszym przystankiem na szlaku był Poznań. Zobaczyliśmy tu stare miasto z pięknym Ratuszem, Ostrów Tumski z Bazyliką archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła, kolegiatę farną oraz multimedialna makietę starego Poznania. Najsłodszym punktem pobytu w tym mieście była wizyta w Rogalowym Muzeum, gdzie osobiście mogliśmy wygniatać ciasto i nadziewać słynne rogale Świętego Marcina. Nie mogło też zabraknąć degustacji. Kolejnego dnia pobytu pojechaliśmy do Pobiedzisk, gdzie w grodzie oglądaliśmy i testowaliśmy machiny oblężnicze. Następnym punktem był Ostrów Lednicki, gdzie prawdopodobnie odbył się chrzest Polski oraz Gniezno, gdzie na Wzgórzu Lecha znajduje się Archikatedra z najcenniejszym zabytkiem z okresu romańskiego czyli tzw. Drzwiami Gnieźnieńskimi.

Bardzo oczekiwanym przez nas punktem wycieczki była wizyta w mieście partnerskim Radzynia Podlaskiego - Nowym Tomyślu. Wszyscy odwiedzaliśmy to miasto po raz pierwszy ale jednomyślnie stwierdziliśmy, że nie po raz ostatni. Nowy Tomyśl słynie z wikliny, więc na każdym kroku spotykaliśmy wiklinowe elementy infrastruktury miejskiej, w tym największy na świecie znajdujący się na rynku kosz wiklinowy wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. W Muzeum Wikliny mogliśmy poznać podstawy wyplatania z wikliny oraz podziwiać przedmioty użytkowe wyplecione przez profesjonalistów. Okazało się również, że w Nowym Tomyślu czas wolny można spędzić spacerując po ZOO.

Bardzo dziękujemy panu Pawłowi Mordalowi, v-ce Burmistrzowi Nowego Tomyśla za pomoc organizacyjną w przygotowaniu wyjazdu i pobytu w mieście partnerskim, wspólne zwiedzanie Poznania i pełnienie funkcji przewodnika oraz 19. Drużynie Harcerskiej „Buki” z Nowego Tomyśla za serdeczne przyjęcie, gościnność i miłe towarzystwo.