biblioteka 000W Bibliotece Narodowej w Warszawie odbył się pierwszy Zjazd Bibliotekarzy –Liderów Akcji Noc Bibliotek - ogólnopolskiej akcji, która w niekonwencjonalny sposób promuje czytanie i biblioteki, jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury. W tym roku odbyła się już II edycja pod hasłem „WOLNO CZYTAĆ”. Wzięło w niej udział ponad 1050 bibliotek w całej Polsce. Celem przedsięwzięcia było pokazanie, że warto czytać.

Na Zjazd Liderów zaproszeni zostali dyrektorzy bibliotek, które w ramach Nocy zorganizowały wydarzenie z dużym rozmachem i przyciągnęły wielu czytelników. Wśród 50-sięciu Bibliotek-Liderów znalazła się również Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim, która ogłosiła I Radzyńską Noc w Bibliotece. Akcja ta obejmowała dwie imprezy. Pierwsza przeznaczona była dla dzieci i odbyła się nocą z 3 na 4 czerwca w Filii nr 2 MBP pod hasłem „Baśniowa Noc”. Natomiast 4 czerwca MBP zorganizowała dla dorosłych „Jazzową Noc”.

„Baśniowa Noc” w Filii nr 2 przebiegała pod znakiem czytania baśni przez dzieci. Był czas na wspaniałą zabawę w rytm bajkowych przebojów, prowadzoną przez Jarosława Stefaniaka z Agencji Artystycznej. Nie zabrakło oczywiście hymnu akcji Nocy Bibliotek „Witajcie w naszej bajce”. Po przerwie na posiłek w postaci pizzy, dzieci uczestniczyły w grach i zabawach bajkowych, w czasie których tworzyły m.in. baśniowy łańcuch. Imprezę uatrakcyjniło przedstawienie „Baśniowy ambaras” w wykonaniu grupy Fruwadełka, działającej przy Filii nr 1 MBP. O wschodzie słońca, przed drzemką między półkami książek, odbył się seans bajkowy i bitwa na poduszki. Natomiast „Jazzowa Noc Bibliotek” miała miejsce w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej, która na ten czas zamieniła się w klimatyczną, kulturalną kawiarnię. Nastrojowe światło lampek sprzyjało wyjątkowej atmosferze późnego wieczoru, przepełnionego muzyką i poezją. Zgromadzonych powitała Grażyna Kratiuk - dyrektor biblioteki. Przy dźwiękach muzyki jazzowej w wykonaniu Macieja Szuksztula – nauczyciela skrzypiec PSM, bibliotekarze i zaproszeni goście czytali wiersze i fragmenty prozy o tematyce nocy. Usłyszeliśmy m. in. utwory Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Igora Sikiryckiego, Jerzego Surowego, a także “Białe noce” Fiodora Dostojewskiego, „Noc w bibliotece” Agaty Christie, „Całe zdanie nieboszczyka” Joanny Chmielewskiej oraz fragment prozy z 1905r., Noce bezsenne z utworu „Panna dorosła w rodzinie i społeczeństwie. Podręcznik życia praktycznego dla dziewic polskich wszelkich stanów” Bolesława Londyńskiego, który urodził się w Radzyniu Podlaskim i zostało to szczególnie podkreślone na Zjeździe Liderów, że warto promować w bibliotekach lokalnych twórców.

Spotkanie w radzyńskiej bibliotece zakończyło się Dobranocką dla Dorosłych. Była to wersja bajki o Czerwonym Kapturku Joanny Wilińskiej i Feliksa Dereckiego „Z wizytą u babci” z książki „Dobranoc dla dorosłych”, którą zinterpretował w pełen humoru sposób, ubrany w nocny strój redaktor naczelny jednego z radzyńskich portali.

Podczas Zjazdu Liderów bibliotekarze mogli obejrzeć filmy podsumowujące dwie edycje akcji oraz zaprezentować swoje doświadczenia i efekty nocnych spotkań z czytelnikami. Przykładów dobrych praktyk czytelniczych było naprawdę dużo. Bibliotekarze wysłuchali referatu Dariusza Śmiechowskiego, który dotyczył aranżacji przestrzeni w bibliotece na co dzień i podczas Nocy Bibliotek oraz wykładu Barbary Morawiec z Lustra Biblioteki „"CzyTanie wzbogaca - promuj czytelnictwo niewielkim kosztem".

Kolejna Noc Bibliotek odbędzie się w nocy z 3/4 czerwca 2017r.