dzien edukacjiCzcigodni Państwo: Nauczyciele, Wychowawcy, Pedagodzy, Pracownicy Szkoły! Z okazji Święta Edukacji Narodowej pragnę złożyć wyrazy głębokiego uznania i wdzięczności za Państwa codzienny trud ponoszony nad kształtowaniem umysłów, charakterów oraz serc dzieci i młodzieży.

Praca wykonywana przez Was dziś z wielkim poświęceniem i wielką odpowiedzialnością w dużej mierze zadecyduje o tym, jaka będzie przyszłość naszej małej i wielkiej Ojczyzny, bo jak pisał Jan Zamoyski: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie jej młodzieży chowanie”.

My, mieszkańcy królewskiego miasta Radzynia, mamy szczególny powód do tego, by z dumą obchodzić Dzień Edukacji, ustanowiony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Filarami reformy oświaty podjętej dla ocalenia Ojczyzny w II połowie XVIII wieku był urodzony w radzyńskim pałacu Ignacy Potocki, członek Komisji Edukacji Narodowej, a później jego brat – Stanisław Kostka Potocki .

Oby to dziedzictwo ośmielało Państwa do wytrwałości i ofiarności, umacniało w niestrudzonych wysiłkach, podejmowanych co dzień na nowo, by powierzoną Państwu młodzież wychować na mądrych, uczciwych i zaradnych obywateli; oby podtrzymywało w nas wiarę w skuteczność wysiłków wychowawczych i edukacyjnych!

W czasach chaosu, zagrożeń i niepewności bądźcie Państwo dla młodych drogowskazem, pokazujcie im, że warto swe życie budować na zdrowych fundamentach nieprzemijających wartości, które nasi przodkowie zamknęli w haśle: Bóg - Honor - Ojczyzna.

Życzę, by mimo piętrzących się obecnie trudności owoce tych wysiłków dawały Wam, wielką satysfakcję i radość. Byście byli dumni ze swych wychowanków, a oni mieli świadomość, jak wiele Wam zawdzięczają.

Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek