Naczelnik Wydziału Kierownik USC: tel. (083) 351-24-65; pok. 15

Zastępca Kierownika USC: tel. (083) 351-24-68; pok. 16

Ewidencja ludności i dowody osobiste: tel. (083) 351-24-83; pok. 17

 

Zakres prowadzonych spraw:

1. Prowadzenie spraw stanu cywilnego
2. Ewidencja ludności i wydawania dowodów osobistych


W razie pilnego sporządzenie aktu zgonu w dniu wolnym, prosimy o kontakt: 661-993-604

Od 1 marca br. obowiązuje nowa ustawa o dowodach osobistych i ewidencji ludności oraz ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego. Tego dnia został wprowadzony nowy program do edycji oraz przetwarzania danych gromadzonych w Systemie Rejestrów Państwowych. Chodzi o rejestry dowodów osobistych, stanu cywilnego i PESEL. W związku z doniesieniami prasowymi informującymi o licznych problemach związanych z wdrażaniem systemu przekazujemy Państwu informację dotyczącą sytuacji w radzyńskim Urzędzie Miasta.
W Wydziale Spraw Obywatelskich i USC bieżąca rejestracja urodzeń i zgonów przebiega obecnie sprawnie. Urząd nie miał jeszcze możliwości wypróbowania działania systemu w przypadku sporządzania aktów zawarcia małżeństwa.
Gorzej wygląda sprawa uzyskiwania odpisów aktów urodzeń, zgonów i zawarcia małżeństwa. W tym przypadku nie da się sprawy załatwić od ręki. Przy starym systemie komputerowym odpis można  było uzyskać niemal natychmiast - oczekiwanie trwało najdłużej 10 - 15 minut. Obecnie trwa to kilka dni. Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i USC oraz Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Paweł Tarkowski zapewnia, że urząd zmieści się w ustawowych 7 dniach.
Wydłużenie czasu oczekiwania na odpisy wynika z faktu, że dane nie zostały przeniesione ze starej aplikacji do nowej, każdy akt trzeba wprowadzać do systemu od nowa. Ponadto jest długa kolejka z wprowadzaniem danych  do systemu.
Dodatkowe utrudnienia wynikają tam, gdzie do sporządzenia odpisu danego aktu potrzebne jest zamówienie migracji akt z innych miejscowości. W tych przypadkach oczekiwanie na odpis będzie trwało 10 dni (to także jest termin ustawowy), a nawet więcej, jeśli akt musi pozyskany z urzędów większych miast, np. Warszawa.
Od 1 marca obowiązują też nowe wzory dowodów osobistych. Przed przyjściem do Urzędu należy pamiętać o wykonaniu nowego zdjęcia (może mieć najwyżej pół roku, wystarczy jedna fotografia) tzw. biometrycznego – należy o tym uprzedzić fotografa. Trzeba też zabrać ze sobą stary dokument tożsamości. Nie trzeba dostarczać aktów urodzenia, chyba że dane budzą wątpliwości.  
Dowody wydane przed 1 marca 2015 r. zachowują ważność do terminu ważności. Wydane bezterminowo są ważne, dopóki nie ulegną zmianie dane zawarte w dowodzie.
Ustawowy okres wydania dokumentu to 30 dni. Jednak obecnie, w związku z problemami związanymi z wdrażaniem nowego systemu, trudno powiedzieć, czy w tym terminie będą wydrukowane.
 
 
Oprac. Anna Wasak, Wydział Organizacyjno - Prawny, Urząd Miasta Radzyń Podlaski.