Jedenasta edycja imprezy turystyczno-rekreacyjnej pod nazwą "Zima w Mieście" odbyła się w środę 4 lutego, na bazie Zespołu Szkół w Białce oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim. Na jej starcie stawiło się blisko 200 osób reprezentujących 21 szkół z trzech powiatów: bialskiego, lubartowskiego i  radzyńskiego.

Organizatorem rajdu, odbywającego się pod patronatem Wójta Gminy Radzyń Podlaski Wiesława Mazurka i Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski Jerzego Rębka, było Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy radzyńskim I LO.
Uczestników imprezy - młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami - zebranych w Zespole Szkół w Białce powitała dyrektor Ewa Łańcut - Nestoruk. - Jestem bardzo szczęśliwa, że początek tego rajdu został umiejscowiony w naszej szkole. Jest to pierwsza taka wspólna inicjatywa, ale mam nadzieję, że nie ostatnia - podkreśliła.
Następnie głos zabrał Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, który podobnie jak pani dyrektor wyraził zadowolenie z faktu, że impreza odbywa się w szkole położonej na terenie gminy. - Powoli zaczyna to już być tradycją. Rok temu „Zima w Mieście” rozpoczynała się w Zabielu, a dzisiaj jesteśmy w Białce, by zakończyć rajd w Radzyniu - mówił. - Bo piękna jest droga z Zespołu Szkół w Białce do I LO w Radzyniu Podlaskim - do mojej szkoły. Jestem jej absolwentem i wiem, że to jest dobry kierunek - dodał wójt.
Zadowolenia z tych słów nie kryła dyrektor I LO w Radzyniu Ewa Grodzka. - Wierzę, że wielu uczestników "Zimy w Mieście" wybierze właściwą drogę, drogę do naszej szkoły - rozpoczęła. - Cieszę się też, że powiedzieliście dzisiaj stop zimowej nudzie i apatii. W ramach tej imprezy spotykamy się już po raz 11. Wiem, że na sali są uczniowie, których jeszcze nie było na świecie, kiedy startowaliśmy z tą akcją. W ten sposób rośnie nam kolejne pokolenie, które chce z tego dobrodziejstwa korzystać - zakończyła dyrektor Grodzka.
Jako kolejny głos zabrał Bogdan Fijałek, prezes Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim. - "Zima w Mieście" to od kilkunastu lat pierwsza impreza w roku organizowana przez jedno z kół naszego oddziału. Cieszę się bardzo, że jesteśmy właśnie tutaj w Białce. Dzięki temu bardzo liczna grupa dzieci i młodzieży z tej szkoły może w sposób aktywny spędzić czas wolny. Mam nadzieję, że powstanie z niej grupa członków PTTK - mówił Fijałek. Następnie zapoznał wszystkich z planem imprez, jakie będą organizowane przez Oddział w 2015 roku.
Na koniec do zebranych przemówił Robert Mazurek, pomysłodawca i koordynator imprezy. - Zima w tym roku nie dopisała, ale Wy nas nie zawiedliście. Bardzo cieszę się z tego i zarazem dziękuję, że zdecydowaliście się na udział właśnie w tej imprezie. Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji, które będą się odbywały pod wspólnym hasłem "W poszukiwaniu zimy!!!" Mam nadzieję, że uda się ją Wam dzisiaj odnaleźć! - zakończył.
Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy młodzież wzięła udział w konkursie wiedzy o Polsce. Dotyczył on znajomości mapy. Za pomocą specjalnie przygotowanej prezentacji każdy miał za zadanie zlokalizować i podać nazwy 50. miejscowości naszego kraju. Następnie odbył się wspólny przemarsz na strat turystycznych podchodów, podczas których każdy uczestnik - na podstawie satelitarnego zdjęcia - miał za zadanie odnaleźć i potwierdzić 10 punktów kontrolnych. Meta marszu została zlokalizowana w I LO, gdzie po turystycznym posiłku odbyło się oficjalne podsumowanie imprezy.

W tym momencie do uczestników "Zimy w Mieście" dołączył Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski, Jerzy Rębek. W swoim wystąpieniu podziękował i pogratulował organizatorom wspaniałej imprezy. Zwracając się do młodzieży zwrócił uwagę na jej wyjątkowość. - Za każdym razem spotkania przy okazji "Zimy w Mieście" są niezapomniane i niepowtarzalne. Zachęcam Was do tego, abyście nigdy nie stronili od takiej formy aktywności. To jest bardzo istotne - mówił. Na koniec burmistrz zwrócił się do obecnych na zakończeniu imprezy rodziców: - Wasza obecność tutaj jest bardzo ważna, zarówno dla dzieci jak i dla mnie. Kiedy widzę państwa zainteresowanie tym jak najmłodsi spędzają czas wolny, z kim się spotykają, co robią, to jestem spokojny o ich przyszłość.
Następnie odbyło się ogłoszenie wyników imprezy oraz wręczenie pucharów, medali i nagród dla najlepszych uczestników.
W kategorii najmłodszej zwyciężyła Martyna Musiatowicz ze Szkoły Podstawowej w Białej. Wyprzedziła ona Marcina Krasuckiego oraz Magdalenę Zając reprezentujących Szkołę Podstawową w Woli Osowińskiej. Wśród gimnazjalistów bezkonkurencyjny okazał się Cezary Hryciuk z Gimnazjum w Białce. Na kolejnych miejscach w tej kategorii uplasowali się uczniowie Gimnazjum w Czemiernikach: Sebastian Kopiś i Damian Warsz. Z kolei w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Daniel Świderski, na drugim miejscu był Karol Spozowski a na trzecim Emilia Karpińska (wszyscy z I LO w Radzyniu Podlaskim). W rywalizacji szkół, jaka była prowadzona podczas imprezy, w swoich kategoriach zwyciężyły: Szkoła Podstawowa w Woli Osowińskiej, Gimnazjum w Białce oraz I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim.
Organizatorzy przyznali też dziewięć nagród specjalnych. Otrzymali je najmłodsi i najstarsi uczestnicy w każdej kategorii wiekowej, a także osoby, które w klasyfikacji generalnej uplasowały się na 11. miejscu - pechowym, bo pierwszym, które nie było nagradzane. Nagrody te trafiły do: Natalii Zagrodnej (SP Czemierniki), Sebastiana Michalaka i Kacpra Zielińskiego (SP Białka), Kamila Koczkodaja (Gimnazjum nr 2 Radzyń Podlaski), Pauliny Zabłockiej i Michała Musiatowicza (Gimnazjum Białka), Karola Spozowskiego, Emilii Niewęgłowskiej i Michała Kozieła (I LO Radzyń Podlaski).
Nad bezpiecznym i sprawnym przebiegiem imprezy czuwali członkowie i sympatycy Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim - Aleksandra Kalinowska, Kinga Zbirska, Michał Kołodziej, Przemysław Musiatowicz, Michał Wierzchowski oraz Marta i Piotr Skowron.
Tegoroczna "XI Zima w Mieście 2015" okazała się sukcesem, a radość i uśmiechy młodzieży stanowiły tego potwierdzenie i były dla organizatorów największą nagrodą.
Opracowanie tekstu: Robert Mazurek, zdjęcia: Michał Kołodziej.