Jedną z atrakcji Dni Radzynia (16-17 lipca) będzie wystawa starych, czarno-białych fotografii naszego miasta. Około 60 zdjęć będzie można oglądać od soboty do końca wakacji w Galerii Oranżeria. Dla młodych będzie to ciekawostka, dla starszych -możliwość odbycia sentymentalnej podróży do świata dzieciństwa.

Fotografie przypomną, jak wyglądało nasze miasto do połowy lat 50. Najstarsze zdjęcie – autorstwa radzyńskiego fotografa Józefa Karłowicza przedstawia cerkiew pw. św. Jerzego Zwycięzcy, zamienioną w 1923 r. w kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Będą oczywiście zdjęcia Pałacu Potockich z okresu międzywojennego, pokazujące obiekt nie tylko z zewnątrz, ale także jego wspaniałe wnętrza; zobaczymy fotografie obrazujące zniszczenia wojenne pałacu i powojenną odbudowę zabytku.

- Na pewno wielkie zainteresowanie mieszkańców miasta powinny wzbudzić fotografie radzyńskich ulic, których widok zmienił się diametralnie – mówi kustosz wystawy Arkadiusz Kulpa. Jeszcze wiele osób pamięta ulicę Warszawską, wzdłuż której przycupnęły dwa szeregi charakterystycznych, parterowych, drewnianych budynków, czy obecną ulicę Chomiczewskiego – na starych fotografiach jest prawie pusta. Będzie można zobaczyć, jak bardzo zmieniła się ul. Ostrowiecka – z dawnej zabudowy pozostał kościół i kilka budynków- przy kościele i starostwie.

Organizatorem wystawy jest Radzyński Ośrodek Kultury.